Světový den meteorologie - 23.3.

Včera jsme si připomněli Světový den vody. Na 23.března připadá každý rok Světový den meteorologie. S ním jsou spojené dny otevřených dveří jednotlivých poboček Českého hydrometeorologického úřadu.

Jarní obloha - klikněte pro zobrazení detailuJarní obloha, autor: Ing. Dagmar Honsová

Světový den meteorologie…

… se každoročně slaví od roku 1950, kdy byla založena Světová meteorologická organizace SMO (anglicky World Meteorological Organization: WMO). Právě 23. března tohoto roku byla podepsána dohoda a tím WMO oficiálně vzniklo. O rok později bylo SMO začleněno do struktury Organizace spojených národů (OSN, anglicky United Nation - UN). (zdroj: 1, 2)

Trocha historie WMO

Konvence tedy začala platit 23.3. v roce 1950. Tím ale historie WMO nezačala. Předcházelo jí hned několik událostí. Tato úmluva totiž byla podepsána už roku 1947, trvalo tedy celé tři roky, než vešla v platnost. Dohoda se skládala ze 32 článků, které podepsalo 22 zastupitelů různých států. Za tehdejší Československo to byl pan Alois Gregor.

Prababičkou SMO byla IMO - Mezinárodní meteorologická organizace (anglicky International Meteorological Organization).

V současné době …

… má Světová meteorologická organizace WMO 189 členských států a oblastí. (zdroj: 2) Její hlavní sídlo je ve švýcarském druhém největším městě, v Ženevě. Zdejší správní budova byla navržena architekty Brodbeck a Roulet. (zdroj: 6)

V modrobílé vlajce je kromě anglické zkratky WMO také souběžně napsána zkratka OMM, která vychází z druhého, taktéž oficiálního francouzského označení „Organisation Météorologique Mondiale“.

Od roku 1947 až dosud zastává WMO v OSN pozici organizace pro meteorologii, operativní hydrologii a související geofyzikální vědy.

„Jednou z prvotních prioritních oblastí při poskytování klimatických služeb je snižovat nebezpečí katastrof, spolu s oblastmi zdraví, zemědělství a potravinové bezpečnosti, jakož i zajištění vodních zdrojů. [...]

Provázanost mezi klimatickou změnou, extrémními jevy a přírodními katastrofami byla nedávno zdůrazněna ve Zvláštní zprávě Mezivládního panelu pro klimatickou změnu, kterou vypracovaly a společně předložily SMO a Program OSN pro ochranu životního prostředí UNEP. Na základě pozorování, která soustřeďuje síť národních meteorologických a hydrologických služeb v rámci SMO, se vrší důkazy, že klimatická změna přispívá k nárůstu extrémních jevů, jako jsou např. silné srážky a sucha i pobřežní záplavy vyvolávané zvyšující se mořskou hladinou. Vrší se důkazy o vazbě na lidskou činnost, zejména zvyšování koncentrací skleníkových plynů v ovzduší, které již dosáhly rekordních hodnot. Neustále rostou hospodářské ztráty způsobované katastrofami souvisejícími s povětrnostní situací a klimatem, a to hlavně vzhledem k demografickým změnám a rostoucí expozicí lidí i hospodářského majetku vůči těmto jevům.“ (zdroj: 7)

Cíle WMO jsou podle zdroje č. 6 následující:

- usnadňovat celosvětovou spolupráci při výstavbě sítě stanic pro meteorologická a jiná geofyzikální pozorování spojených s meteorologií, a podporovat zakládání a provoz meteorologických center pověřených zajišťováním meteorologických služeb;
- podporovat rozvoj a provoz systémů pro rychlou výměnu informací o počasí;
- podporovat standardizaci v meteorologických pozorováních a pečovat o jednotnost prezentování pozorování a statistik;
- napomáhat rozvoji aplikací v letecké, námořní a zemědělské meteorologii, jakož i v dalších lidských činnostech;
- povzbuzovat výzkum a výcvik v meteorologii, napomáhat sjednocovat a usměrňovat mezinárodní výzkum a výcvik.
Tyto cíle byly uzavřeny právě v rámci zmiňované konvence dané organizace.

Neustále zmiňuji pojem meteorologie, ale co to vlastně ta meteorologie je? Jde o vědu, která se zabývá atmosférou. Atmosféra (viz Odborný slovník) je vzdušný obal naší planety. Kromě základního složení a stavby tohoto vzdušného obalu studuje atmosféra také oběh vody a tepelný režim v ní, pohyby vzduchových hmot, dále její elektrické pole, zvukové a světelné jevy a děje, které v ní probíhají.

Z tohoto důvodu se častokrát řadí mezi vědy spojené s fyzikou. Některá členění meteorologii spíše přiřazují k přírodním vědám, jelikož její existence a procesy v ní přímo ovlivňují krajinu, krajinné sféry, včetně vlivu na člověka.

Mottem letošního roku je „Hotter, drier, wetter. Face the future“

Volně přeloženo jako: „Teplejší, sušší, vlhčí. Představuje se Vám budoucnost“. V Evropě, na severu Afriky a v oblasti Středního Východu byl loňský rok abnormálně horký. Ukázalo nám to jak pozdní jaro, tak i léto. Padlo mnoho teplotních rekordů. A takovýto trend počasí pokračuje i nadále. Za vše mluví například i to, že letošní únor byl celosvětově nejteplejší od počátku měřících stanic.

Nejsuššími oblastmi byly centrální a severní Afrika, severní část jižní Ameriky včetně Brazílie, dále také Karibik, střední Evropa a Rusko, oblasti jihovýchodní Asie, Indonésie.

Na Zemi byly ale velké rozdíly. V některých oblastech se musela příroda vypořádat s nadměrným množstvím dešťových srážek. S přívaly vody se musel potýkat jih USA, Mexiko, Bolívie, jihovýchodní Evropa či oblast Pákistánu a Afghanistánu. Proto se v hesle Světového dne meteorologie objevuje slovo Wetter, což znamená vlhčí.

Veškeré změny počasí jakými jsou právě oteplování, sucho nebo naopak nadměrné množství srážek v některých oblastech mají nejrůznější dopady na přírodu a svět kolem nás. Vědci předpokládají, že se planeta v průběhu následujícího století oteplí o jeden až šest stupňů. V České republice se předpokládá oteplení o přibližně tři stupně. (zdroj: 8) Dále také například stoupají hladiny moří, zkracuje se každoročně doba zamrzání pevninských toků, jezer a rybníků. V důsledku toho se také mění skladba a rozrůzněnost fauny a flory.

Zajímavý byl ročník 2013 Světového meteorologického dne s heslem „Sledujeme počasí k ochraně života i majetku“.

„Téma zvýrazňuje jeden z důvodů existence SMO – snižování počtu obětí a objemu škod způsobených nebezpečími souvisejícími s počasím, klimatem a vodou. Stále rostoucí vliv povětrnostních extrémů nelze opomíjet. [...] Za uplynulých 30 let si přírodní katastrofy vybraly daň v podobě životů více než 2 miliónů lidí a způsobily hospodářské ztráty odhadované na více než 1,5 biliónů amerických dolarů. Téměř 90 procent těchto katastrof, více než 70 procent obětí na životech a skoro 80 procent hospodářských ztrát bylo způsobeno nebezpečnými jevy souvisejícími s počasím, klimatem a vodou, jako jsou např. tropické cyklóny, náhlé bouřky, vlny veder, sucho, záplavy nebo související epidemie chorob.“ (zdroj: 7) Cílem kampaně je upozornit na práci hydrologů a meteorologů.

S tím souvisí i akce pořádaná Českým hydrometeorologickým ústavem. V tento den máte možnost navštívit pracoviště jednotlivých poboček ČHMÚ v rámci otevřených dveří. Kromě Světového meteorologického dne se k tomuto připojuje i Světový den vody, který proběhl 22. března, přičemž následné akce v některých městech trvají během celého týdne.

Zdroje informací:
1) www.wmo.int
2) www.infomet.cz
3) diskuse.in-pocasi.cz
4) meteoforum.e-pocasi.cz
5) www.astro1zs.cz
6) cs.wikipedia.org
7) portal.chmi.cz
8) abecedazahrady.dama.cz
Debata k článku 'Světový den meteorologie - 23.3.'
autor článku:
datum zveřejnění:
23. března 2016


Nejnovější články
Bakterie se používají jako továrny k výrobě léků
Bakterie se používají jako továrny k výrobě léků
Odborníci z dánského Novo Nordisk Foundation Center for Biosustainability vyvinuli novou metodu výroby...
Chcete si vychutnat dobrou kávu na cestách a festivalech? S cestovními kávovary GSI můžete
Chcete si vychutnat dobrou kávu na cestách a festivalech? S cestovními kávovary GSI můžete
Počasí nám snad už definitivně ukázalo svou přívětivější tvář, a tak můžeme toužebně spřádat...
Po stopách monster s hercem Dominicem Monaghanem
Po stopách monster s hercem Dominicem Monaghanem
V atraktivních krajinách Bolívie, Madagaskaru, Srí Lanky, Mosambiku nebo Filipín můžete najít spoustu...
Leningradská zoologická zahrada během obležení města
Leningradská zoologická zahrada během obležení města
Obležení Leningradu za Druhé světové války od září 1941 do ledna 1944 bylo děsivou zkušeností pro...
Golf pomáhá v omezení spotřeby pesticidů
Golf pomáhá v omezení spotřeby pesticidů
Dlouhodobým synonymem pro organické zemědělství je Dánsko. Plánované a realizované programové...
Polibek smrti: Jedem prý jako první disponovali savci
Polibek smrti: Jedem prý jako první disponovali savci
Savci nejspíš byli prvními zvířaty na světě, která získala schopnost produkovat jed. Plyne to z...
zobrazit další články...

vytisknout článekNejste si jisti významem některého odborného termínu v článku? Zkuste se poradit s naším slovníkem.

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Sněžka - pohledy známé i neznámé
Odkud je vyfocen pohled na Sněžku?
poznávačka Sněžka - pohledy známé i neznámépoznávačka Sněžka - pohledy známé i neznámé
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 34%

Poznávací test: Druhy dřeva
Jaký druh dřeva je na obrázku?
poznávačka Druhy dřevapoznávačka Druhy dřeva
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 35%

Vyhledávání


ReklamaJiž příště zde může být Vaše reklama!

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.
© 2004 - 2017 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • o nás
  • napište nám
  • počasí
  • ankety
  • vtipy o zvířatech

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz