Sir David Attenborough: Velký bariérový útes

autor: Karel Kapinus
Zvláštní a nádherný svět Velkého bariérového útesu přitahuje znalce i laiky. Známý britský přírodovědec, sir David Attenborough, se rozhodl, že se se štábem po 60 letech vrátí na toto úžasné místo, kterým diváky provede za pomoci moderní techniky včetně 4K rozlišení, nejnovějších technologií makro snímků, satelitního pohledu, počítačově generovaných animací (CGI) a nejnovějších výsledků vědeckého výzkumu. Dokumentární seriál bude možné zhlédnout již v květnu na kanálu Viasat Nature.

Pro Attenborougha jde o velmi osobní záležitost – na místo se totiž vrací po šesti dekádách a nachází ho v žalostném stavu. Ale nevzdává se, neboť přímo v rámci dokumentárního seriálu představuje způsob, jak jeden z nejvýznamnějších ekosystémů na světě zachránit. Velký bariérový útes je místo, kde žije unikátní paleta živočichů a flóry. Tento „deštný prales moře“ se skládá z 900 ostrovů a ostrůvků rozkládajících se v délce 2 500 kilometrů.

Diverzita druhů je zde neuvěřitelná – jen ryb tu žije asi 1 500 druhů, a dále jen pár čísel: 30 druhů velryb a delfínů, 6 druhů vodních želv, 22 druhů mořských ptáků a 32 druhů pobřežních ptáků. Tento ekosystém teprve začínáme pořádně chápat, přestože nevíme, zda už není pozdě – jeho přežití totiž visí na příslovečném vlásku.

V jednotlivých epizodách seriálu uvidíte: 

Fantastickou cestu dějinami utváření útesu, které podle vědců trvají již 600 tisíc let. Pomocí animací budou rozpohybovány prastaré světy, aby diváci dostali možnost sledovat zrození prvních korálů a jejich medúzovitých příbuzných i působení ohromných sil, které utvořily Austrálii a položily tak základy oblastem s jednou z nejvyšších diverzit na naší planetě.

Mezidruhovou komunitu, která funguje v naprostém souladu, ale bohužel je její rovnováha narušována vnějšími vlivy, zejména činností člověka. Přesto diváci dostanou možnost spatřit mnoho zvláštních a úžasných stvoření, které se teprve učíme poznávat. Vědecký výzkum na Velkém bariérovém útesu odhalí v průměru 7 nových druhů denně! Druhá ze tří částí seriálu ukáže, jak se útesu daří podporovat tak širokou a komplexní síť druhů a odhalí fascinující škálu způsobů, jakým se tyto druhy navzájem podporují a jak spoléhají jeden na druhý, aby přežily.

Na přežití, respektive ekosystém jako celek, je zaměřena i poslední část. Ta ukazuje, že přes všechny katastrofy, které útes v minulosti potkaly, si zachovává status oblasti s ohromnou diverzitou. Tato epizoda ukáže, jak jsou útes i stvoření na něm jedinečně přizpůsobeny životu v tomto dynamickém ekosystému, a bude zkoumat i to, jak se budou nadále měnit tváří v tvář novým vývojovým tlakům.

Velký bariérový útes, jeden z nejúchvatnějších pohledů světa, dostanou diváci možnost spatřit ve stejnojmenném dokumentárním seriálu také na kanálu Viasat Nature vždy v pondělí od 9. do 30. května 2016 ve 20:00.



autor:
datum vydání:
2. května 2016


Diskuze k článku „Sir David Attenborough: Velký bariérový útes“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!