Mravenci se při chůzi pozpátku orientují podle slunce a svých vzpomínek

autor: Jiří Černý
Jak nejspíš víte, mravenci skvěle zvládají chůzi pozpátku. Vědci nyní zjistili, jak přesně to dělají.

Studie provedená odborníky z Edinburgh University odhalila, že navigační schopnosti mravenců jsou mnohem sofistikovanější, než se až dosud myslelo.

Pokud jste někdy pozorovali mravence, který pochodoval pozpátku a vlekl do hnízda něco těžkého, možná vás napadla otázka, jak se vlastně udržuje na správné cestě. Odpověď je poměrně zajímavá – jednak díky slunci (respektive jeho pozici na obloze) a jednak díky svým vizuálním poznatkům.

Až dosud panoval názor, že se jedná o dva oddělené reflexy, které se při tomto typu pohybu dost dobře nemohou uplatnit. Ve skutečnosti to však není zase až tak složité. Tato pozoruhodná zvířata sice nedisponují zpětnými zrcátky, ale čas od času prostě své břemeno na chvíli položí, otočí se a zkontrolují okolí. Na základě porovnání získaných informací se svými vzpomínkami a aktuální polohy slunce následně „nastaví kurz“.

Dodejme, že tento překvapivý objev by se mohl uplatnit v oblasti robotiky.

„Mravenci mají relativně malý mozek, menší než špendlíková hlavička.... Pochopení jejich chování nám dává nový pohled na funkci mozku a inspiruje nás k vytvoření robotických systémů, které by napodobovaly jejich fungování,“ uvedla profesorka Barbara Webb.

Zdroj: EurekAlert!



témata článku:
autor:
datum vydání:
19. ledna 2017


Diskuze k článku „Mravenci se při chůzi pozpátku orientují podle slunce a svých vzpomínek“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!