Testování na zvířatech? NIKDY!

autor: Lucie Pšanská
Testování na zvířatech je v očích mnoha firem jediný opravdu účinný, nebo levně dostupný, způsob, jak prokázat reakce různých chemikálií a látek na živém organismu. Jestli někdo někdy řekl, že se člověk chová jako zvíře, měl se nejdříve zamyslet nad těmito slovy. Opravdu se chová člověk jako zvíře?

Je až neuvěřitelné, že lidé dokážou tak necitelně zacházet se zvířaty, jenom proto, aby si mohli zkrášlit svůj život. Proč si někdo myslí, že právo na život má pouze člověk, a ne nějaké zvířátko? Testovaná zvířata neuvěřitelně trpí, mnoho z nich umírá již při pokusech, a ti co pokus přežijí, jsou stejně utraceni hned poté, protože jedno zvíře se smí použít pouze jednou, aby výsledky testů nebyly zkreslené. I když v naší vyspělé civilizaci existuje mnoho jiných způsobů, jak zkoumat reakce chemikálií, např. je možné vyrobit umělou kůži, nebo umělé buňky jiných lidských orgánů, přesto jsou firmy, které praktikují dosti nemorální postupy. Pravděpodobně si neuvědomují, co to obnáší být pokusným objektem. Měli by si to jednou zkusit, aby věděli, a hlavně cítili, jak to bolí, a jak musí zvířata trpět při těchto pokusech. Pochopitelné je, že kdyby měli tyto látky testovat na lidech, byť dobrovolnících, daleko by se nedostali, lidé by se nenechali dobrovolně zabít. Ale ty zvířata to taky nedělají dobrovolně, každý chce žít, ať je to člověk nebo jiný tvor, tak proč jim nedávají šanci?

Zvířata trpí už jenom díky lidským zásahům do životního prostředí, a mají trpět ještě jako pokusní králíci? Všimněte si, že se dost často používá výraz "pokusný králík", je to jasná ukázka toho, co se děje v laboratořích některých kosmetických, nebo zdravotnických firem. Pokusy na králících jsou tak časté, že se pro ně vžilo jisté označení, které se používá i v jiných situacích, které s testováním na zvířatech nemají absolutně nic společného.

Některé firmy se mohou ohánět tím, že zvířat jako jsou hlodavci je na světě mnoho, ale je tomu tak doopravdy? V potravinovém řetězci mají své místo, mají své přirozené nepřátele, kterým jsou potravou, ale jestli je člověk bude takto hubit, bude jich čím dál tím méně, protože "predátorů" bude mnohem více, než matka příroda zařídila pro rovnováhu života na zemi.

Poslanci se ohánějí pro změnu tím, že zákaz testování na zvířatech by v jejich zemi značně podkopal jejich, už tak křehkou, ekonomiku. Raději nechají nebohá zvířata na pospas necitelným lidem, s kamenným srdcem. Ale byli by ochotni poslat svého domácího mazlíčka na takové mučení? Pravděpodobně ne, tak proč povolují tyto pokusy? Pochopitelně jsou tací, kteří to rázně zakazují, a těm bych chtěla z celého srdce poděkovat, ale pokusy na zvířatech stále pokračují a proti tomu by se mělo stavět více lidí.

Dalším argumentem proč testovat na zvířatech je to, že se takto nejlépe vyzkoušejí vakcíny a léky proti různým chorobám a nemocem. Zde není ovšem jisté, že tyto látky, které se kladně projeví u zvířat, se budou kladně projevovat i u lidí. Vždy může nastat změna nebo mutace, a to jak léku, tak viru. Za nemoci, které straší lidi na celém světe, si může lidstvo z části samo. Díky škodlivinám, kterými je zamořena téměř celá Země ať je to v jakékoliv míře, mutují i doposud neškodné bakterie a viry do podob, proti kterým se lidstvo neumí bránit. Je až žalostné v jakém stavu je naše planeta, ať je to po morální nebo ekologické stránce, přitom lidé z dávných dob se po několik milionů let obešli bez všech vymožeností, které jsou dnes v podstatě nutností.

Jsem velice ráda, že v České republice je testování na zvířatech zakázáno, určitě by to mělo udělat více zemí, vlastně celý svět, a to hlavně pro klid v duších nejenom zvířecích ale i lidských.



autor:
datum vydání:
1. června 2005


Diskuze k článku „Testování na zvířatech? NIKDY!“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!