Proč ministru Ambrozkovi nevadí ani v rezervaci GM kukuřice, kterou už sousedé zakázali?

autor: Linda Nová
Ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi (KDU-ČSL) nevadí pěstování geneticky modifikované (GM) kukuřice MON810 firmy Monsanto přímo v přísně chráněné ptačí rezervaci systému Natura 2000.

Přitom sousední Polsko a Rakousko pěstování této plodiny z ekologických důvodů zakázaly. Zákaz GM kukuřice MON810 přijalo také Maďarsko a Řecko. Navíc v polovině dubna ohlásilo Slovensko, že přinejmenším v pro tento rok odmítlo povolit komerční pěstování GM kukuřice MON810 firmy Monsanto. Je pro mě stále méně pochopitelné, proč ministru Ambrozkovi nevadí tato GM kukuřice, kterou už sousedé zakázali.

Aby nepovolil komerční pěstování GM kukuřice MON810 žádá Libora Ambrozka zejména české Greenpeace. To ale ministr Ambrozek opakovaně odmítá, ikdyž Greenpeace pro zákaz argumentovali už vydanými zákazy v řadě zemí. Ministra Ambrozka nepřesvědčilo ani to, že zákaz GM kukuřice je v sousedních zemích odůvodněn neexistencí řádného monitorovacího plánu vyžadovaného Evropskou unií. Na rozdíl od zahraničních kolegů postačilo Ambrozkovi ke schválení GM kukuřice, že firma Monsanto předložila 10 let starý monitorovací plán, který ignoruje výsledky vědeckých studií, jež upozornily na možnost řady nepříznivých ekologických účinků.

Ambrozkovo stanovisko nezměnilo ani to, že v září 2005 čeští Greenpeace našli GM kukuřici MON810 na poli Oldřicha Horáka v Čejči u Hodonína. Greenpeace provedli přímo na poli testy, které prokázaly GM kukuřici MON810, a zdokumentovali, že v rozporu s nařízením vlády č. 145/2005 Sb. z 13. dubna 2005 nebylo pole řádně označeno. Greenpeace také uvedli že pole Oldřicha Horáka s GM kukuřicí se nachází přímo v přísně chráněné ptačí rezervace Natura 2000.

Svou pštrosí politiku k rizikům GM kukuřice firmy Monsanto nezměnil ministr Ambrozek ani poté co Slovenská inspekce životního prostředí (SIŽP) rozhodla nepovolit firmě Monsanto na Slovensku ani tento rok distribuci osiva GM kukuřice MON810. Podle zprávy Slovenského rozhlasu uvádí rozhodnutí SIŽP, že GM kukuřice MON810 představuje větší riziko pro životní prostředí než se původně předpokládalo.

O to větší je mé znepokojení z toho, že ministr Ambrozek a jeho úřad rizika GM kukuřice ignoruje. Jsou snad neschopní nebo nekompetentní všichni ti odborníci v sousedních zemích, které GM kukuřici zakázali? Nebo jsou neschopni čeští odborníci, kteří rizika GM kukuřice nevidí? Nebo nerozhodují zjištěná ekologická rizika? Nemá cenu spekulovat o důvodech chování Ambrozkova ministerstva. Ministr Ambrozek by se měl k problému postavit čelem a přinejmenším by měl veřejnosti podrobně vysvětlit, proč jsou české úřady vůči chování firmy Monsanto o tolik benevolentnější než úřady v Polsku, Maďarsku, Rakousku, Řecku nebo na Slovensku.



autor:
datum vydání:
2. května 2006


Diskuze k článku „Proč ministru Ambrozkovi nevadí ani v rezervaci GM kukuřice, kterou už sousedé zakázali?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!