Kněžice páskovaná - Graphosoma lineatum

autor: Renata Jindrová
Kněžice páskovaná, stejně jako další ploštice, je známá pro své "nelibě vonící" látky, které vylučuje. Lze ji vidět téměř všude.

třída hmyz - Insecta
řád ploštice - Heteroptera
čeleď kněžicovití - Pentatomidae
rod kněžice - Graphosoma
druh Kněžice páskovaná - Graphosoma lineatum (Linnaeus, 1758)

Vzhled

Tato velká ploštice je typická svým štítkem. Délka 9-11 mm. Je nápadně podélně červeno černě pruhovaná s jemnými tečkami. Barevné páskování jí slouží k upozornění nepřátel, že není chutným soustem. Hlava je trojúhelníková, špičatá, a zřetelně oddělená od hrudi. Hlava nese bodavě savé ústní ústrojí, jež je otočeno směrem dozadu. Trojúhelníkový štít sahá až na konec zadečku. Tykadla jsou čtyřčlenná s různě dlouhými články. Má složené oči. Přední i zadní pár křídel se liší velikostí, jakostí i stavbou. Přední křídla - polokrovky jsou ze začátku tuhá, kožovitá a silnější než část koncová, která je blanitá. Zadní křídla jsou mnohem menší, jsou blanitá a složená pod prvým párem křídel. V klidu jsou polokrovky složeny naplocho na těle. Nohy má dlouhé, kráčivé.

Rozšíření

Značně rozšířená, kosmopolitní.

Způsob života a potrava

Žije na bylinách, keřích a stromech. Má ráda teplá, prosluněná stanoviště, nejčastěji ji najdeme na rozkvetlých okolíkách mrkvovitých rostlin. Lze ji na nich spatřit mezi červencem a říjnem. Larvy se vyskytují na stejných místech, jako imaga. Nymfy jsou zpočátku býložravé, ale později se stávají všežravými nebo dravými. Imaga i larvy vytváří silně páchnoucí ochranné látky. Páchnoucí látky jsou vylučovány ze zvláštních zápašných žláz, u dospělých ploštic leží jejich vývody po každé straně hlavohrudi, u larev jsou umístěny na předních zadečkových žlázách. Sekret má pro živočicha velmi značný význam. Nejenže jej ochrání před rozmanitými útočníky, navíc mu slouží i při lovu.

Rozmnožování

Ploštice se vyvíjejí proměnou nedokonalou. Samička klade snůšky soudkovitých vajíček na rostliny. Má pět nymfálních stádií. Po každém svlékání jsou larvy více podobné dospělé ploštici. Přezimují jako imága.

Ochrana

Kněžice páskovaná není chráněná.

český název Kněžice páskovaná
latinský název Graphosoma lineatum
hlavní znaky Délka 9-11 mm. Červeno černě pruhovaná ploštice.
způsob života Denní aktivita. Častý výskyt na okolíkách mrkvovitých rostlin.
rozšíření ČR Celá republika. Kosmopolitní.
potrava Nymfy býložravé, imaga všežravá a dravá.
vajíčka Snůšky soudkovitých vajíček.
vývoj Proměna nedokonalá. Má 5 nymfálních stádií.
ochrana Ne.

Zdroje:
Vladimír Motyčka, 2006: Fauna a flóra středomoří
Georgie C. McGavin, 2005: Hmyz
Jiří Zahradík, Jarmila Hoberlandtová, 1987: Náš hmyz
http://fr.wikipedia.org



autor:
datum vydání:
5. prosince 2006


Diskuze k článku „Kněžice páskovaná - Graphosoma lineatum“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!