Jmelí bílé - Viscum album

autor: Jana Šoltésová
Jmelí není jen pouhý parazit. Pro většinu z nás je důležitou součástí Vánoc. Kdo by z nás neznal vánoční zvyk zavěšování větviček jmelí, pod kterými se můžou beztrestně líbat lidé.

Třída: Vyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
Řád: Santálotvaré - Santalales
Čeleď: Jmelovité - Viscaceae
Rod: Jmelí - Viscum
Druh: Jmelí bílé - Viscum album

Charakteristika

Jmelí bílé je rostlina cizopasící na stromech. Avšak velmi důležité je, že hostitelské stromy nejsou nijak poškozeny. Jen odebírá roztok minerálních látek. Obsahuje lektin, pryskyřice (např. viskotoxin, který je však ve větším množství toxický), alkaloidy, flavonoidy, cholin, acetylcholin, histamin, různé organické kyseliny, triterpeny aj.

Je vytrvalý, stálezelený, parazitický, dvoudomý keřík dosahující v průměru až okolo jednoho metru. Má vyvinuté savé orgány (haustorie), které jsou podobné kořínkům. Těmi proroste kůrou hostitele a napojí se na jeho cévní systém. Má krátký kmínek. Ten se však vidličnatě větví. Listy jsou vstřícné, křižmostojné nebo po 3 až 4 v přeslenu, přisedlé, kožovité, kopisťovité, tupé, na bázi klínovitě zúžené. Důležitou informací je, že listy neopadávají. Květy samčí a samičí vyrůstají po dvou až pěti v paždí listenů. Jsou drobné, přisedlé, čtyřčetné a žlutozelené. A samčí květy můžeme poznat podle intenzivní vůně. Plodem je bílá, někdy nažloutlá bobule, která je docela hodně lepkavá. Bobule jsou jedovaté, listy ne. Kvete v období března až května.

Na světě se rozlišují celkem tři podruhy jmelí. Jmelí bílé pravé (Viscum album album) – roste na dvouděložných dřevinách (př. lípa, líska, topol, jabloň, akát, javor, jeřáb, bříza, vrba, hloh, moruše, střemcha, jasan atd.). Jmelí bílé borovicové (Viscum album austiacum) – roste na borovici lesní, borovici černé a smrku ztepilém. Třetí, jmelí bílé jedlové (Viscum album abietis) – roste na jedli bělokoré.

Pod lidovými názvy jmelí bílé můžeme zaslechnout jako: méli, jemela, jemelo, jmel, jimelí, omejlí, omelí, gmejl, gmeil, mejlí, lepiňák.

Rozšíření

V České republice roste lokálně roztroušeně až hojně, avšak na některých územích můžeme jmelí vidět ojediněle až zcela chybí. Typickým příkladem u nás je část středních a západních Čech nebo severozápad Moravy. Jinak areál rozšíření zahrnuje Evropu až po jih Skandinávie a ostrůvkovitě pak roste v mírném pásmu Asie a na severu Afriky.

Ochrana

Tato rostlina není nijak zvlášť chráněna.

Možnost užití

Jmelí bílé se často používá v léčitelství. Z čerstvých bobulí se smísením sádla se připravuje mast na omrzliny. Jmelí zároveň snižuje krevní tlak (rozšiřuje vlásečnice), má sedativní vliv na srdeční činnost, působí močopudně, tlumí bolesti hlavy či pocity návalů krve do hlavy (zejména v klimaktériu), pomáhá při závratích, zastavuje krvácení, reguluje vylučování žluči a činnost slinivky.

Zajímavost

Ve výtvarném umění větévky jmelí symbolizují štěstí.

Český název Jmelí bílé
Latinský název Viscum album
Výška až 1 m
Rozšíření v ČR Roztroušeně, hojně
Rozšíření ve světě Evropa, jih Skandinávie, v mírném pásmu Asie, sever Afriky
Doba květu Březen- květen
Plod Bílá nebo nažloutlá bobule
Ochrana Ne
Zdroje: http://botanika.wendys.cz/kytky/K410.php http://cs.wikipedia.org/wiki/Viscum_album_subsp._austriacum


autor:
datum vydání:
19. prosince 2007


Diskuze k článku „Jmelí bílé - Viscum album“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!