Rakytník řešetlákový (nebo úzkolistý) - Hippophae rhamnoides

autor: Eva Šebestová
Vitamínová bomba sbalená na cesty. Díky vysokému obsahu vitamínu C se mu říká „sibiřský zázrak“ nebo také „citronovník severu“.

říše: Rostliny - Plantae
podříše: cévnaté rostliny - Tracheobionta
oddělení: Krytosemenné - Magnoliophyta
třída: vyšší dvouděložné - Rosopsida
podtřída: Rosidae
řád: Růžotvaré - Rosales
čeleď: Hlošinovité - Elaeagnaceae
rod: Rakytník - Hippophae

Charakteristika:

Malý opadavý strom, který dosahuje maximální výšky 5 m. Většinou se ale jedná o větší keř s dlouhými výhony. Větvičky jsou husté a trnité a mladé větévky jsou stříbrošedě šupinaté. Listy jsou střídavé a úzké – čárkovitě kopinaté (5 až 7 mm dlouhé). Mladší stromky rakytníku řešetlákového lze rozeznat také podle delších a oboustranně kovově stříbřitě lesklých lístečků. Květy jsou nevzhledné a dvoudomé, jsou zbarveny do hněda. Rakytník řešetlákový roste v období od března do dubna v době, kdy ještě nemá vyrašené listy. Plody rakytníku jsou oranžové vejčitě oblé bobule (6 až 8 mm dlouhé). Bobulky jsou jedlé a velice kyselé, s velkým obsahem vitamínu a sklízí se od srpna.

Rozmnožuje se pomocí přenosu pylu ze samčího stromu na samičí. Pro zvýšení ziskovosti rakytníku je dobré vysazovat samčí a samičí stromy v poměru 1:6.

Rozšíření:

Roste nejen v Evropě, ale také v Rusku, ze kterého se postupně rozšířil dále na příklad také do Asie a na Sibiř. Vyskytuje se do pobřeží až do vyšších poloh horstev.

Ochrana:

Rakytník řešetlákový není ohrožený druh stromu v ČR.

Možné užití:

Z rakytníku řešetlákového se většinou zpracovávají listy a plody. Veškeré produkty vyrobené z rakytníku se dnes spojují především se zdravým životním stylem. Ve většině případů se z rakytníku vyrábějí především sirupy, rakytníkové oleje, likéry, džemy a šťávy. Každá bobulka rakytníku je zdrojem nejenom vitamínu C, ale také vitamínu A, E a K. Sirup vyrobený z rakytníku je navíc vydatným zdrojem železa a všechny produkty z něj mají významné regenerační schopnosti.

 
český název: rakytník řešetlákový
latinský název: hippophae rhamnoides
hlavní znaky: stříbřitě šupinaté listy, velmi husté větévky, trnité keře nebo malý stromový vzrůst, buď bez plodů (samčí strom), hustě obalené plody (samičí strom)
rozšíření: Evropa, Rusko, Asie, Sibiř
doba květu: březen až duben
půda: mohou se vysazovat také na neúrodných a zdevastovaných půdách, nebo také na nezpevněných březích
plod: 6 až 8 mm podélné lesklé bobule, oranžové barvy, s velkým obsahem vitamínů, jsou jedlé
ochrana: není

Zdroje:
Černoch, Z.: Rakytník řešetlákový. Přístupné: http://www.exotickerostliny.cz/en/katalog-rostlin-othermenu-95/33-hippophae-rhamnoides/108-hippophae-rhamnoides-l.html?start=1, dne 10. 4. 2113.

Jak pěstovat rakytník. Přístupné: http://www.e-zahradnik.cz/clanky.php?id=19, dne 10. 4. 2013.

Krüssmann, G.: Evropské dřeviny. Berlín, 1968.

Rakytník řešetlákový - Hippophae rhamnoides L.: BioLib.cz. Přístupné: http://www.biolib.cz/cz/taxon/id40443/, dne 10. 4. 2013.



autor:
datum vydání:
1. listopadu 2017


Diskuze k článku „Rakytník řešetlákový (nebo úzkolistý) - Hippophae rhamnoides“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru