Otakárek fenyklový - Papilio machaon

autor: Lenka Kadlíková
Tento u nás poměrně vzácný motýl se svojí krásou vyrovná i tropickým motýlům.

třídahmyz - Insecta
řádmotýli - Lepidoptera
čeleďotakárkovití - Papilionidae
rod Otakárek - Papilio

Vzhled

Otakárek fenyklový právem patří mezi naše nejkrásnější motýly. Chrakteristická je pro něj výrazná černá kresba, lemující okraje jinak žlutavých křídlech. Na zadních křídlech s vlnkovitým okrajem střídá černou barvu modrá. Ve vnitřních úhlech zadních křídel tohoto motýla zdobí dvě červená oka. Mimo to si lze všimnout nápadných ostruh (též na zadních křídlech), které jsou pro naše otakárky typická. Jinak je housenka světle zelená s černými proužky, které ještě zdobí oranžové tečky. Na kráse mu také přidá jeho rychlý a elegantní způsob letu. Housenka je celkem nenápadně světle zelená s černými proužky, které jsou ozdobeny oranžovým tečkami. Je nápadná oranžovou vysunovatelnou vidlicí v záhlaví. Tato vidlice spolu se sekretem ze žlázy, který voní po fenyklu (od toho název fenyklový) nebo ananasu, by měla mít zastrašující účinek pro predátory.

Rozšíření

Pokud budete mít stěstí a otakárka spatříte, určitě to bude na sušších stráních stepního a lesostepního typu. Dospělí motýli se také často shlukují na vrcholech kopců vyvýšených míst v krajině. Mimo naší republiku se vyskytuje v celé Evropě Asii a Severní Americe.

Způsob života a potrava

Jako snad každý motýl, i otakárek rád saje nektar z pestrobarevných květů vyskytujících se v naší přírodě. Housenky se živí především rostlinami z čeledi mrkvovitých. Nemusíte se však bát toho, že by vám otakárkové zlikvidovali úrodu mrkve na vaší zahrádce. Dávají přednost jiným druhům.

Rozmnožování

V našich zeměpisných šířkách mívá tento druh motýla dvě generace ročně. První v dubnu a druhou v srpnu. Samičky kladou svá vajíčka na různé části okoličnatých rostlin - mezi ně patří i výše zmíněné mrkvovité.

Ochrana

Otakárek fenyklový patří v ČR mezi chráněné , ohrožené druhy (Dle vyhlášky 395/1992).

český název Otakárek fenyklový
latinský název Papilio machaon
hlavní znaky Ostruhy, černě a modře lemovaná žlutá křídla. V zadním páru dvě malá červená oka
způsob života Samotářský
rozšíření ČR Celá
rozšíření svět Evropa, Asie, severní Amerika
potrava Nektar
Vývoj Dokonalý
počet generací v roce 2
ochrana Ohrožený druh
zdroje
Pestrá příroda (soubor autorů)
www.blucina.cz

Fotografie: Marek Vojtíšek



autor:
datum vydání:
17. března 2005


Diskuze k článku „Otakárek fenyklový - Papilio machaon“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!