Šťavel - Oxalis

autor: Vojtěch Dostál
Jeden původní a 6 nepůvodních druhů tohoto rodu se vyskytuje v ČR z celkového počtu až 800 taxonů rodu na světě. Barva květů bývá bílá, žlutá i fialová.

třídadvouděložné - Magniliopsida
řádkakostotvaré - Geraniales
čeleďšťavelovité - Oxalidaeae
rodšťavel (angl. woodsorrel) - Oxalis

Tím původním a nejznámějším je šťavel kyselý (Oxalis acetosella). Vyskytuje se od 300 m.n.m. až po subalpín. Roste ve stinnějších humózních lesích po celé republice. Jeho jemné bílé nebo narůžovělé květy můžeme vidět v dubnu či květnu. Šťavel své květy otvírá jen v teplých hodinách, jinak zůstávají skryty pod listy před nepřízněmi počasí.

Zajímavostí je vysoký obsah kyseliny šťavelové (oxalové) v listech rostliny. Lze v nich nalézt 1,25% roztok. Malé děti, pochutnávající si na svěže kyselých listech, musí dodržovat určitou míru, jinak hrozí poškození ledvin, a dokonce i smrt. Smrtelná dávka čisté kyseliny oxalové je 4-5 gramů, což by znamenalo téměř půl kila listů :-).

Zajímavé taxony rodu Oxalis jsou žlutokvěté plevelné druhy. Patří mezi ně šťavel růžkatý (O. corniculata), šťavel prérijní (O. dillenii) a šťavel evropský (O. fontana). Jsou to ještě relativně hojné druhy. I po odkvětu je poznáte podle válcovité tobolky, která se otevírá 5 chlopněmi a vystřeluje zralá semena do okolí (jako netýkavka).

Chtěl bych uvést i tři málo známé druhy, které popisuje klíč. K nim jsem navíc získal zajímavé fotky, jaké na českém webu asi neseženete.

Prvním je šťavel cibulkatý (O. debilis), který má nádherné fialové květy. Původní je v tropické Americe a kvete od jara až do podzimu. U nás se šíří jen se sadbou ve sklenících, objevuje se zřídka. Má postranní rozmnožovací cibulky přisedlé k mateřské cibuli.

Další je šťavel širolistý (O. latifolia). Od š. cibulkatého se liší tím, že jeho výběžky jsou až 4 cm dlouhé - cibule nejsou přiloženy k mateřské rostlině.

Zřídkakdy je možné, že se v ČR objeví šťavel kozí noha (Oxalis per-caprae). V teplých oblastech (je původem z Jižní Afriky) vytváří mohutné porosty. U nás jen sporadicky, literatura mluví o Brně (jakékoliv údaje o výskytu v ČR uvítám).

Zdroje:
Klíč ke květeně České republiky (Academia 2002)
Floridská universita, centrum pro invasivní rostliny
USA department of agriculture - národní databáze rostlin
Education environnement

Fotografie:
Šťavel kyselý - Vojtěch Dostál
Šťavel cibulkatý - University of florida
Šťavel širolistý - Education a l'environnement
Šťavel kozí noha - Plans database



autor:
datum vydání:
12. května 2005


Diskuze k článku „Šťavel - Oxalis“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru