Lípa srdčitá (malolistá) - Tilia cordata

autor: Lenka Kadlíková
Lípa, náš národní strom, patří mezi listnaté opadavé stromy. Většinou se jedná o velmi statné, urostlé stromy, vysoké až 30 m nebo příležitostně i více. Vyznačují se vysoko klenutou, upravenou korunou.

třídadvouděložné - Rosopsida
řádslézotvaré - Malvales
Čeleďlípovité - Tiliaceae
rod lípa - tilia
druh lípa srdčitá - Tilia cordata (Mill.)

Charakteristika

Lípa, náš národní strom. Tento titul získala patrně díky kvalitě svého dřeva. Lipové dřevo provázelo a ještě stále provází naše životy. Dříve se z něj vyráběly velmi kvalitní hudební nástroje, nábytek...

Podle pověsti právě lípy osídlovali spravedliví a dobří duchové. Lidé je pak vyhledávali, aby se pod nimi schovali před bouřkou, v domnění, že do nich díky dobrým duchům neuhodí blesk.

Lípa patří mezi listnaté opadavé stromy. většinou se jedná o velmi statné, urostlé stromy, vysoké až 30 m nebo příležitostně i více. Vyznačují se vysoko klenutou, upravenou korunou.

Na větvích jsou listy střídavě posazené. Mají srdčitý tvar a zřetelné je jejich ozubení na obryse. Na lícové straně jsou tmavozelené a lesklé, z rubu modrozelené. U paždích můžeme pozorovat rezavé ochlupení.

Na jaře se objeví vejcovité, černohnědé pupeny. V červnu či červenci můžeme vidět lípy kvést. Celé latovité květenství žlutavě bílých květů s výraznými tyčinkami je srostlé s podpůrným listem. Lípa je významnou medonosnou rostlinou. Včelky to dobře vědí a tak jsou lípy v době květu jimi doslova obaleny. Nepříliš známým plodem lípy je oříšek.

Rozšíření

Tato typická středoevropská dřevina se vyskytuje po celém našem území. Časté jsou uměle vysazované aleje lip. Je také stálou součástí smíšených podhorských a horských lesů. Nejsou výjimkou ani staré lípy, které patří mezi naše přírodní památky.

Ochrana

Není zvlášť chráněn, mimo již zmíněné přírodní památky.

Možné užití

Známé jsou léčivé účinky lipového květu. Tyto květy obsahují flavonové glykosidy (zejména tilirosid), poměrně dost slizu, malé množství silice, jejíž hlavní složkou je fornesol. Dále jsou to třísloviny, cukry a malé množství saponinu

Čaj z nich se již dlouho používá při nachlazení, dráždivém kašli. Má také kladný vliv na regulaci činnosti trávícího ústrojí. Je oblíbený především díky tomu, že podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. často se používá ve směsi s černým bezem.

Pokud si chcete udělat pěknou procházku a lipový květ si natrhat sami, je důležité vědět, že ve směsi nesmí být plody. Proto květenství trhejte ještě před plným rozkvětem. Vyražte v době, kdy je venku sucho a sušte ve vrstvách do 5 cm. Při sběru si dejte pozor na záměnu s jinými druhy, jako je lípa americká či stříbrná. Poznáte je podle toho, že mají ochlupené listeny a výrazněji zbarvené tyčinky. Na sběr jsou nevhodné.

Listy spařené vodou a smíchané s vínem se přikládali na končetiny při svalových křečích a na popáleniny.

Lípa je vhodná i pro děti.

český názevlípa srdčitá (malolistá)
latinský názevTilia cordata
hlavní znaky urostlý strom se srdčitými zubatými listy, rezavým ochlupením a květenstvím přirostlým k podpůrnému listu
rozšíření celá ČR
doba květu VI - VII
délka života i více než sto let
půda nenáročná na půdu
květ květenství lata
plod (typ) oříšek
ochrananeni chráněn

zdroje:
www.nymburk-info.cz
sokolovskypark.webpark.cz
www.lekarna.cz
botanika.borec.cz
www.ordinace.cz



autor:
datum vydání:
29. března 2004


Diskuze k článku „Lípa srdčitá (malolistá) - Tilia cordata“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!