Vrabec domácí - Passer domesticus

autor: Lenka Kadlíková
Vrabčák, tento 'obyčejný' ptačí druh, je blízkým příbuzným afrických snovačů, známých především svým způsobem hnízdění v ohromných koloniích, často na jednom jediném stromě.

třídaptáci - Aves
řádpěvci - Passeriformes
čeleďvrabcovití - Passeridae
rodvrabec - Passer (Brisson, 1760)
druhvrabec domácí - Passer domesticus (Linnaeus, 1758)

Vzhled

Jestliže jste u vašeho domu či na vašem domě pozorovali menšího zpěvného ptáka, který má hnědou šíji, šedé čelo a temeno a černou skvrnu na hrdle (samec) nebo má vršek hlavy matně hnědý a světlé hrdlo (samice a mláďata), záda, ocas a letky v hnědých až černých odstínech a bílým břichem, máte co do činění nejspíše s vrabcem domácím. Lze je také poznat podle jejich švitořivého zpěvu. Lze si ho poplést s velmi podobným vrabcem polním. Ten má však menší černou skvrnu na hrdle a navíc se pyšní černou skvrnu pod uchem. Samičky úpolníka jsou stejně zbarvené jako samečci.

Rozšíření

Vrabec domácí se vyskytuje nejen v Evropě, ale po celém světě. Jedná se tedy o kosmopolitní druh. Většinou ho můžeme vidět v blízkosti lidských sídel, kde nachází místo k hnízdění a dostatek potravy.

Způsob života a potrava

Vrabce domácí můžeme pozorovat, jak si hodují na ovocných stromech, obilí, ale také na odpadcích, které najdou u popelnice nebo pohozené někde na zemi. Oblíbenou lahůdkou je pro ně i drobný hmyz. U dospělých ptáků převažuje rostlinná potrava. Mláďatům však rodiče dopřejí výhradně živočišnou stravu ve formě již zmíněného drobného hmyzu. Vzhledem k tomu, že vrabci u nás přezimují, jsou častými návštěvníky našich krmítek, kde kromě nich nachází potravu velká řada nejen zpěvných ptáků. Podobně jako snovači, i vrabci žijí ve velkých skupinách a společně také hnízdí.

Rozmnožování

Mimo oblíbených žlabů okapů si vybírají vrabci k hnízdění i dutiny stromů či budov nebo obsadí již opuštěné hnízdo jiných druhů, které si "upraví" dle svého gusta. Vrabčí hnízdo je pověstné svou neupraveností a proto se někdy o někom, kdo nemá upravené učesané vlasy říká, že má na hlavě "vrabčí hnízdo". Hnízda si staví ze slámy, stébel, papíru a peří, ale i kousků umělé hmoty. Po tom, co samička snese 5-6 skvrnitých vajec se oba rodiče střídají v jejich opatrování a zahřívání - sezení na nich. To trvá 11 - 13 dní. Další dva týdny se pak oba starají o vylíhlá mláďata. Zajímavostí je, že mláďatům nenarůstá prachové peří, ale hned peří mladého ptáka. Hnízdí od dubna do srpna a to až třikrát ročně.

Ochrana

Těchto dříve v našich aglomeracích tak hojných ptáků ubývá. To bylo důvodem, proč byl tento druh vyhlášen jako Pták roku 2003. Tento titul je udělován každým rokem Českou společností ornitologickou, která pak po celý rok pátrá po tomto druhu a snaží se získat nové poznatky o jeho životě a zjistit, proč se mu nedaří tak jako dříve. Z velkých městských aglomerací sice téměř vymizel, ale stále se ještě vyskytuje na vesnicích či okrajích měst s velkým množstvím zeleně a menším dopravním ruchem.

český název Vrabec domácí
latinský název Passer domesticus
hlavní znaky drobný na zádech hnědý na břiše bílý zpěvný pták vyskytující se v blízkosti našich obydlí. Sameček s výrazným čedým čelem a temenem a černou skvrnou na hrdle.
způsob života V koloniích
rozšíření ČR Celá
rozšíření svět Celý
potrava Hmyz, obilí, ovoce...
Doba sezení na vejcích 11-14 dní Oba
počet mláďat 5 - 6 až třikrát ročně (další snůžky méně početné)
ochrana Není zvláště chráněn

zdroje:
ptaci.webzdarma.cz
www.rozhlas.cz

Fotografie: Jiří Bohdal - www.natufoto.cz



autor:
datum vydání:
9. srpna 2005


Diskuze k článku „Vrabec domácí - Passer domesticus“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru