Ruměnice pospolná - Pyrrhocoris apterus

autor: Renata Petříčková
Říká se, že to pravé jaro je tu, když se objeví první ruměnice pospolné. A to může být dokonce už v únoru. Jsou to možná trošku netypičtí zástupci z rodiny ploštic. Jsou totiž na rozdíl od většiny svých příbuzných docela hezké a malé. Ne, že by některé jejich sestřenice nebyly krásně barevné….ale popravdě, vzali byste je do ruky? Naopak ruměnici zcela určitě….moc dobře si pamatuji jejich početná hejna na písku pod lipou, kde jsme si hráli za našeho dětství.

Třída: hmyz ( Insecta)
Řád: ploštice (Heteroptera )
Čeleď: ruměnicovití (Pyrrhocoridae )
Rod: ruměnice (Pyrrhocoris Fallén, 1814 )
Druh: ruměnice pospolná ( Pyrrhocoris apterus (Linnaeus, 1758) )

Vzhled

Tato suchozemská ploštice z čeledi Pyrrhocoridae má nápadné červenočerné typické zbarvení, které si nemůžete s ničím jiným splést. Má jen krátká křídla, z čehož plyne i její latinský název Pyrrhocoris apterus, kdy apterus znamená bezkřídlý. Ruměnice bezkřídlá je navíc její starší název, který je uváděn v literatuře.

Měří asi 1 cm, mají černé končetiny a pokud je budete sledovat pečlivěji, zjistíte, že každá ploštice je maličko jiná. Kresba a velikost skvrn na červeném podkladě je mírně proměnlivá.

Její zbarvení na zádech, které imituje oči je dokonalým prostředkem pro odlákání hmyzu. Sežrat toho divného červeného brouka si každý pták dvakrát rozmyslí.

Rozšíření

Jak již bylo řečeno na začátku jsou to jedni z prvních zástupců hmyzí říše, kteří vylézají za teplejšího konce mírné zimy. Ruměnice, které úspěšně přezimovali se pak v hejnech vyhřívají se na kmenech stromů v parcích, na cestách, na pískových valech nebo na hřbitovních zdech. První jarní sluníčko je pro ně natolik lákavé, že se jich v této době můžete i dotknout, trsy ospalých ruměnic se rozbíhají jen velmi pomalu. I když jim nevadí sluneční žár, přece jen raději tráví většinu času na stinných místech plných stromů a listů. Proto možná opět ten hřbitov a lidový název "hrobařík".

Nalézt ji můžeme po celé Evropě...

Ačkoliv ruměnice nepreferují žádný druh rostlinné potravy nějak výrazně, přece jen je najdeme nejčastěji právě tam, kde jsou lípy. Živí se jejich semeny pokrytými sladkými šťávami. Dále ji lze nalézt pod akáty nebo tam, kde kvete sléz. Její výskyt není nijak omezen, v těchto lokalitách ji ale nejspíš najdete nejpravděpodobněji.



autor:
datum vydání:
24. července 2006


Diskuze k článku „Ruměnice pospolná - Pyrrhocoris apterus“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!