Udeřily mrazy a labutě i kachny jsou vděčny za pomoc od lidí

autor: Jiří Šafránek
Přichází pravá Ladovská zima, většina vodních ploch zamrzla a volná vodní hladina zůstala pouze na několika málo místech pod jezy a v centrech větších měst. Právě tam se dnes soustřeďují u nás zimující labutě, kachny, lysky i rackové a čekají na potravu od lidí.

Nejvhodnější potravou pro vodní ptáky jsou menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba. Nedávejte vyloženě čerstvé a sladké pečivo. V žádném případě na nich nesmí být plíseň nebo mnoho soli, ptáci by se mohli přiotrávit a uhynout. Vhodnou potravou jsou i semena pšenice, ovsa nebo kukuřice.

Největšími zimujícími vodními ptáky u nás jsou labutě velké a ojediněle se vyskytující labuť zpěvná. Jejich přikrmování je oblíbenou činností všech generací. Labutě často vycházejí i na břeh za lidmi s krmením. Nejběžnější jsou kachny divoké, mezi nimiž se často objevují různobarevní strakatí jedinci až po zcela bílé. Často jde o křížence s domácími kachnami, které někomu uletěly.

Mezi zimujícími vodními ptáky se vzácně a ojediněle objevují i poláci velcí nebo chocholatí, morčáci velcí, hvízdáci, ostralky, kachničky mandarinské a někde i husy velké nebo běločelé. Z chřástalovitých ptáků pak lysky černé a slípky zelenonohé. Z potápek, potápka malá. Na některých zimovištích se vyskytuje i několik druhů racků: racek chechtavý, bouřní a bělohlavý. Na větších řekách se zdržují kormoráni velcí.

Pokud si nebudete jisti, co to je za divného vodního ptáka, tak jej vyfoťte a pošlete k určení ornitologům do Moravského ornitologického spolku na e-mail: mosprerov@seznam.cz. Možná objevíte i nějakou raritu. Ornitologové uvítají i fotografie kroužků nebo krčních límců labutí.



autor:
Jiří Šafránek
místopředseda Moravského ornitologického spolku

datum vydání:
21. ledna 2013


Diskuze k článku „Udeřily mrazy a labutě i kachny jsou vděčny za pomoc od lidí“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!