Řemeslníci vytvářejí jedinečné exponáty nového muzea vědy

autor: Martina Vysloužilová
Prostorové piškvorky, obří dřevěné hlavolamy nebo dvoumetrové ocelové váhy vznikají pod rukama řemeslníků, kteří pracují v dílnách Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vytvářejí unikáty, s nimiž se již příští rok seznámí návštěvníci interaktivního centra Pevnosti poznání, které vyrůstá v areálu Korunní pevnůstky. Exponáty prověří nejen logické myšlení, děti i dospělí si s nimi pohrají a také se dozvědí něco nového z matematiky, fyziky, biologie, chemie nebo geografie.

Protože muzeum vzniká v areálu bývalé vojenské pevnosti, autoři chtěli tvorbu exponátů propojit s historií. Například 3D piškvorky jsou proto barevné podle armád, které se potkaly u Olomouce v roce 1748. „Oproti klasickým piškvorkám je tady ještě třetí rozměr, který nám umožňuje navíc poskládat čtyři kuličky také nahoru. Člověk musí mít poměrně dobrou prostorovou představivost a musí předvídat i několik tahů dopředu,“ upřesnil výtvarník Ondřej Plachký. Zajímavým exponátem jsou také šachy, které mají barvu jako uniformy rakouských a pruských vojáků. Tyto znepřátelené armády se tak opět utkají po 154 letech. Naštěstí jen na šachovnici.

Největším dosud vyrobeným exponátem jsou speciální váhy. Autor se inspiroval předlohou z 19. století. Váhy pomohou zjistit, která z devíti na vlas stejných koulí má jinou hmotnost než ostatní. „Máme zatím vyrobeno šest exponátů. Použili jsme hlavně dřevo, kov a plasty. Je to mravenčí práce. U každého kusu používáme speciální výrobní postupy. Není to jednoduché, ale výsledek nám dělá radost. Určitě zaujme i návštěvníky pevnosti,“ věří výrobce exponátů Bedřich Pospíšil. Doplnil, že během dvou týdnů začnou pracovat také na rozlehlém korytu řeky, které bude součástí expozice Voda v krajině. „Každý exponát je prototypem. Je to práce mnoha lidí od výtvarníků, vědců a lektorů až po strojaře, kteří návrhům dávají reálnou podobu. Zatímco většinou si jiná centra výstavní předměty nechávají vyrábět na klíč v zahraničí, my sázíme na špičkové dovednosti a znalosti místních odborníků,“ řekla koordinátorka projektu Blanka Krausová. Kromě ručně vyráběných exponátů se návštěvníci mohou samozřejmě těšit i na exponáty, které budou založeny na nejmodernějších technologiích. Tým projektu také připravuje soutěž, v rámci které se veřejnost může do vybavení expozic zapojit a navrhnout si svůj vlastní exponát.

Pevnost poznání za 150 milionů korun vzniká z bývalého dělostřeleckého skladu v areálu Korunní pevnůstky v srdci Olomouce. Stane se prvním centrem popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě. Vedle interaktivních expozic z oblasti přírodních i humanitních věd se součástí tohoto centra stanou také laboratoře, ateliéry i studia. Zatím bylo proinvestováno zhruba 40 milionů korun. Veřejnosti se areál otevře v létě 2014.

Projekt je financován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, prioritní osy 3 Komercializace a popularizace VaV, oblasti podpory 3.2 Propagace a informovanost o výsledcích VaV.



autor:
datum vydání:
28. ledna 2013


Diskuze k článku „Řemeslníci vytvářejí jedinečné exponáty nového muzea vědy“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!