Mikayla Raines: Stovkám lišek zachránila život, svého se pod vlivem šikany sama vzdala

autor: Anna Nebeská
Pro miliony lidí na sociálních sítích byla Mikayla Raines ztělesněním radosti. Byla to ta usměvavá mladá žena z Minnesoty, která s neuvěřitelnou lehkostí ve své záchranné stanici SaveAFox komunikovala se svými zachráněnými liškami. Její nejslavnější svěřenec, lišák Finnegan, se stal hvězdou sociálních sítí. Nyní ale přišel šok. Mikayla Raines spáchala sebevraždu.


Vášeň zrozená v patnácti

Mikaylina cesta k liškám začala, když jí bylo pouhých 15 let. Tehdy jako dobrovolnice v centru pro rehabilitaci divokých zvířat pomáhala starat se o osiřelé liščí mládě. Byl to pro ni zlomový okamžik. Zatímco ostatní viděli divokou šelmu, Mikayla spatřila inteligentní a citlivou bytost, která si zaslouží lásku a ochranu.

Svou vášeň proměnila v poslání. Vystudovala, získala potřebné licence od amerického ministerstva zemědělství (USDA) a v roce 2017 založila neziskovou organizaci SaveAFox. Jejím cílem bylo zachraňovat lišky z míst, odkud by neměly jinou šanci na únik – z kožešinových farem.


Proč nemohly zachráněné lišky zpátky do lesa? Smutné dědictví kožešinových farem

Jednou z nejčastějších otázek, které Mikayla dostávala, bylo, proč lišky jednoduše nevypustí zpět do volné přírody. Odpověď je klíčová pro pochopení jejího poslání a je bohužel velmi smutná. Lišky chované na kožešinových farmách nejsou divoká zvířata v pravém slova smyslu.

  • Genetická změna: Po desítky generací byly tyto lišky selektivně šlechtěny pro specifické vlastnosti – kvalitu srsti, velikost a často i poddajnost. Nebyly šlechtěny pro schopnost přežít v divočině, lovit, hledat úkryt nebo se vyhýbat predátorům. Mnohé z nich mají také barevné mutace (stříbrná, mramorová, platinová), které by je v přírodě okamžitě prozradily predátorům i kořisti.
  • Ztráta instinktů: Mláďata se od svých matek v přirozeném prostředí učí lovit a přežít. Na farmách tuto možnost nikdy nemají. Žijí v malých klecích a jsou krmeny člověkem. Vypuštění takového zvířete do přírody by znamenalo jistou smrt hladem nebo útokem jiného zvířete.
  • Krmení: Od narození jsou zvyklé na lidi jako na zdroj potravy. Místo aby se lidí bály, vyhledávaly by jejich blízkost, což by vedlo ke konfliktům a jejich nevyhnutelnému utracení.
  • Legislativa: Vypouštění zvířat z chovů do volné přírody je ve většině zemí, včetně USA, nelegální právě z výše uvedených důvodů.

Mikayla tedy nevytvářela mazlíčky z divokých zvířat; poskytovala doživotní azyl domestikovaným tvorům, které člověk stvořil pro svůj zisk a které by bez její pomoci čekala jen krutá smrt v plynové komoře nebo elektrickým proudem.

Její vztah s některými farmáři byl pragmatický – brala si od nich zvířata, která byla pro farmu "bezcenná": nemocná, zraněná nebo s "nežádoucí" barvou srsti.


Nejvyšší cena, zaplacená za vznešené poslání

Organizace SaveAFox se díky sociálním sítím stala nesmírně populární. Videa hrajících si lišek přinášela radost milionům lidí a s ní i tolik potřebné dary na provoz nákladné stanice. Sláva si však vybrala krutou daň.

Mikayla se otevřeně svěřovala se svými osobními boji. Trpěla autismem, depresemi a hraniční poruchou osobnosti. Její obrovská empatie, která jí umožňovala tak hluboké spojení se zvířaty, byla zároveň její největší zranitelností. Všechnu kritiku a nenávist si brala nesmírně k srdci.

A té nebylo málo. Čelila neustálé vlně kyberšikany. Někteří ji kritizovali za to, že "propaguje chov divokých zvířat jako domácích mazlíčků", přestože neúnavně vysvětlovala, proč to tak není a jak náročná péče o lišky je. Jiní, paradoxně často z řad jiných zvířecích aktivistů, ji napadali za její spolupráci s kožešinovými farmami, i když to byl jediný způsob, jak zvířata zachránit.

Podle jejího manžela Ethana, který se rozhodl ve videu po její smrti promluvit, se situace v posledních měsících vyhrotila.

K anonymním útokům na internetu se přidali i lidé, které považovala za své přátele. Neustálý tlak, finanční starosti spojené s vedením útulku, emoční vyčerpání z péče o nemocná a umírající zvířata a neutuchající online šikana vytvořily toxický koktejl, který její citlivá duše už nedokázala snést.

V necelých 30 letech se proto rozhodla 20. června 2025 spáchat sebevraždu.

Mikayla Raines zachránila stovky lišek před jistou smrtí. Dala jim život plný her, lásky a bezpečí. Její tragický konec je zdrcující připomínkou toho, že lidé, kteří se s takovou oddaností starají o druhé, často sami potřebují tu největší ochranu – před krutostí světa, který tak často nedokáže ocenit tichou práci plnou obětování.

Její odkaz však žije dál v každé zachráněné lišce a v naději, že její příběh přiměje lidi být k sobě navzájem o trochu laskavější.


Zdroje informací: SaveAFox, Instagram SaveAFox, Facebook SaveAFox, NYTimes



témata článku:
autor:
datum vydání:
30. června 2025


Diskuze k článku „Mikayla Raines: Stovkám lišek zachránila život, svého se pod vlivem šikany sama vzdala“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!