Nový Návštěvní řád KRNAP vstupuje v platnost

autor: Mgr. Radek Drahný
Správa Krkonošského národního parku vydala po měsících příprav a jednání s místními městy a obcemi nový Návštěvní řád Krkonošského národního parku (NŘ). V platnost vstupuje 1. října. Největší novinkou je možnost volného pohybu osob ve II. zóně KRNAP. Nový NŘ naopak neuvádí zákazy uvedené v jiných zákonech, protože by se z hlediska legislativy jednalo o dublování již jednou vydaného zákazu.

Festival, který pořádá BirdLife International a jeho partnerské organizace v různých zemích Evropy, je každoročně naplánován na první říjnový víkend, tudíž přesně na dobu, kdy se Evropou přesunují masy migrujících ptáků směrem na jih na svá zimoviště.

„V letošním roce se Festival konal ve 34 evropských zemích, ve kterých partneři BirdLife zorganizovali pro veřejnost přes tisíc komentovaných vycházek a jiných doprovodných akcí,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. „Ptáci jako obvykle své obdivovatele nezklamali – účastníci jich nad svými hlavami napočítali více než 2,7 milionů.“

Festival ptactva si klade i vyšší cíle než jen dodat odvahu lidem všech věkových kategorií, aby vyrazili ven do přírody a pozorovali ptactvo. Organizátoři během vycházek vysvětlují nutnost ochrany ohrožených ptačích druhů i taje ptačího stěhování. V letošním Mezinárodním roce biodiverzity byla navíc jedním z hlavních témat festivalu problematika ochrany celosvětového druhového bohatství.

Nejčastěji pozorované druhy během Festivalu byly v celé Evropě špaček obecný, kachna divoká a lyska černá. Prvenství mezi zeměmi pořádajícími největší počet vycházek patří letos Španělsku. Ve Švédsku pozorovali nejvíce ptáků.

I v České republice se zájem o festival zvyšuje. „Letos jsme opět překonali loňské výsledky s celkovým počtem 41 vycházek s 1 227 účastníky, kteří pozorovali 52 625 ptáků 159 druhů, vypočítává Vermouzek a dodává: „Nejpočetnějšími druhy byli špaček obecný, kachna divoká a holub hřivnáč.“

Festival přináší také mnoho příležitostí k pozorování vzácných druhů ptáků nebo pozoruhodných jevů z ptačího života. Letos tak například návštěvníky ve Švédsku potěšilo historicky teprve druhé pozorování kalandry bělokřídlé na území země, na Ukrajině měli radost z ťuhýka šedého patřícího mezi druhy jejich červeného seznamu, v Černé Hoře zase překvapil největší hejno plameňáků růžových za posledních 115 let – pozorovatelé jich napočítali 34. Migrace ptáků má však především ohromující charakter, kdy lze vidět tisícihlavá hejna přemísťujících se ptáků, například hoholek severních a bernešek bělolících ve Finsku, lindušek lučních v Belgii, holubů hřivnáčů na Slovensku nebo pěnkav obecných v podstatě po celé Evropě.

Další informace
Výsledky festivalu z celé Evropy lze nalézt na webu slovenského partnera BirdLife International – Slovenské ornitologické spoločnosti.

Podrobné výsledky z České republiky uvádíme na webu České společnosti ornitologickéautor:
Mgr. Radek Drahný
email: rdrahny@krnap.cz

datum vydání:
30. září 2010


Diskuze k článku „Nový Návštěvní řád KRNAP vstupuje v platnost“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.