Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Další střela politiků minula cíl! Cíl 2010

autor: Česká společnost ornitologická
Praha, 1.10. 2010. Ačkoli do desátého zasedání Konference smluvních stran (COP) Úmluvy o biologické rozmanitosti (Nagoja, 18. – 29. 10.) zbývají ještě necelé tři týdny, v jedné věci je jasno: ambiciózní předsevzetí politiků zastavit v zemích Evropské unie pokles přírodní rozmanitosti – biodiverzity známé jako „Cíl 2010“ [1] zůstalo na hony vzdáleno realitě. To je, nikoli překvapivě, hlavní poselství Mezinárodního roku biodiverzity, vyhlášeného na letošní rok Valným shromážděním OSN. O to většího úsilí, politické vůle a finančních prostředků bude zapotřebí pro formulování a především naplnění nového „Cíle 2020“.

Letošními pořadateli soutěže byli Okresní sdružení ČSOP Benešov ve spolupráci se ZO ČSOP Vlašim, Správou CHKO Blaník a městem Vlašim. Ústředním tématem všech úkolů byla „biodiverzita“. Studenti soutěžili ve dvou praktických a dvou teoretických disciplínách. V rámci praktických disciplín se snažili mapovat druhovou rozmanitost ve dvou lokalitách Orlinského údolí a navrhovali opatření pro její zvýšení. V druhé praktické úloze pomáhali výsadbou stromů (dubů letních) obnovit poškozenou dubovou alej na cestě od vlašimského zámeckého parku do Znosimi. V teoretické části poznávali 140 botanických, geologických a zoologických exponátů a prokazovali znalosti nad testovými otázkami.

Titul vítězů letošního kola putujena Gymnázium J.S. Machara v Brandýse nad Labem. Gymnázim J. S. Machara vyslalo na olympiádu svůj tým letos poprvé a studentům Marku Mejstříkovi, Karelu Novákovi a Tomáši Zágoršekovi se podařilo získat 279,5 bodu ze 430 možných. Na druhém a třetím místě se umístila družstva studentů ze SZeŠ Benešov a z Gymnázia Kladno. Vítězné družstvo se zúčastní národního kola soutěže, které proběhne na jaře 2011. Pro studenty i učitele byl připraven také tématický doprovodný program. Předseda komise RNDr. Tomáš Matějček PhD. z Přírodovědecké fakulty UK si pro kantory připravil odbornou přednášku na téma biodiverzita, se studenty strávil dvě hodiny večer při ekologické simulační hře Opuštěné pole a doprovodném kulturním programu.

Pořádání středočeského kola EO finančně podpořili Středočeský kraj, Lesy ČR a.s., MŠMT a knihkupectví Daniela Benešov. Celostátně je Ekologická olympiáda soutěž pro studenty středních škol, kterou vyhlašuje MŠMT s jejímž ústředním pořadatelem je Sdružení Mladých ochránců přírody ČSOP

Lenka Suchanová, koordinátorka Středočeského kola EO

autor:
Česká společnost ornitologická
www stránky: http://www.birdlife.cz

datum vydání:
1. října 2010


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.