Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Traumatologické body zvýší bezpečnost v horách

autor: Mgr. Radek Drahný
Dnes se v Semilech uskutečnilo důležité jednání mezi Správou KRNAP, zástupci Horské služby ČR a jednotlivých složek integrovaného záchranného systému (IZS). Jednali o dokumentu Záchranný plán Krkonošského národního parku a o na něj navazujících traumatologických bodech.

„Tato naše aktivita navazuje na nedávno skončený projekt Bezpečné Krkonoše, v rámci kterého kolegové z Horské služby proškolili pracovníky Správy KRNAP v oblasti poskytování první pomoci na horách,“ uvedl Aleš Mego, garant projektu Bezpečné Krkonoše. „V průběhu školení se ale ukázalo, že Krkonoše postrádají jednotný systém traumatologických bodů, jaký například mají v Českém Švýcarsku nebo na Šumavě.

Proto jsme připravili pokračování přeshraničního projektu s názvem Bezpečné Krkonoše II, jehož cílem je právě vytipování a označení vhodných traumatologických bodů v terénu,“ dodal Mego.

Traumatologické body jsou důležité křižovatky, které budou označeny tabulkou s tísňovými telefonními čísly a unikátním kódem. Když se turista dostane do potíží, v případě úrazu či nehody, pak jednoduše operátorovi na tísňové lince oznámí tento kód a záchranáři budou jednoznačně vědět, kde se dotyčný nachází.

Stěžejní činností projektu Bezpečné Krkonoše II je zmapování rozmanitého horského terénu k těmto stanovených bodům tak, aby všechny složky IZS mohly v případě potřeby pracovat se stejnými podklady a mohl vzniknout zásahový plán. Během realizace projektu bude provedeno mapování území, zpracování získaných dat a vytvoření geoprostorových vrstev v systému GIS, obsahující všechny uvedené důležité informace.

Projekt Bezpečné Krkonoše je projektem přeshraničním. Jeho rozpočet je téměř 850 tisíc korun je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis. Jeho předpokládané ukončení je plánováno na listopad 2011.

autor:
Mgr. Radek Drahný
email: rdrahny@krnap.cz
www stránky: http://www.krnap.cz

datum vydání:
19. dubna 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.