Domy zateplujeme, ale často dáváme málo polystyrenu

autor: Martin Singr
Češi sice upřednostňují certifikované zateplovací systémy, ale v otázce optimální tloušťky pěnového polystyrenu stále tápou. Odhalila to anketa, kterou provedlo Sdružení EPS ČR podporující vývoj a použití aplikací z pěnového polystyrenu (EPS).

V ČR je stále skoro 200 milionů m2 obvodových stěn, které nejsou zateplené. Polystyren, kterým by se domy zateplily, přitom může přinést úspory až 80 % na vytápění a klimatizaci. Anketa EPS ČR se zaměřila na otázky, zda Češi ví, jak kvalitně a v dostatečné míře zateplit své domy.

Deset cm je málo!

Aby bylo zateplení správné, je třeba začít výběrem kvalitního materiálu a způsobu zateplení. Podle ankety na serveru bydletvpanelu.cz volí Češi radši certifikované zateplovací systémy, v otázce tloušťky však tápou. Více než polovina by zvolila méně než 15 cm, tři lidé ze sta dokonce tento parametr nepovažují za důležitý.

Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR, radí s výhledem na příštích deset až patnáct let zvolit 15 – 20 cm izolace, případně použít šedý polystyren s lepšími izolačními vlastnostmi. Argumentem nemůže být ani cena, cm navíc stojí asi 10 korun na m2.

Jak vlastně poznat kvalitní polystyren? Více jak ¾ dotazovaných ví, že Logo kvality Sdružení EPS ČR zaručuje pravidelné testy důležitých vlastností, ale jen pětina z respondentů si umí sama ověřit třeba objemovou hmotnost. To je však snadné. „Polystyren určený pro zateplování by měl mít objemovou váhu větší než 13,5 kg/m3. Toto číslo lze snadno spočítat jako hmotnost balíku v kilogramech vydělenou objemem balíku v metrech krychlových,“ radí Zemene.

Investice do úspor

Zateplení sice stojí dost peněz, ale investice se rychle začne vracet v podobě nižších nákladů na vytápění. Zemene říká, že kvalitní zateplovací systém stojí v průměru kolem 1 000 korun za metr čtvereční včetně práce a technického vybavení. Podíl samotného materiálu tvoří asi polovinu z této částky. Dá se sehnat i levnější systém, ale nízká cena se může následně odrazit na kvalitě.

Většinou se tak investované peníze vrátí za 7 až 15 let. EPS je velmi stabilní a po zabudování ve fasádě prý dlouhodobě uchovává své vlastnosti, majitelé zateplených domů budou tak budou šetřit více než půl století.

V otázce, zda objednávat firmu, se odborníci rozchází. Zručný kutil si jistě dokáže zateplit dům sám. Znalosti i zkušenosti profesionálů jsou sice znát, ale při podrobném seznámení s postupem a vlastnostmi izolace není zateplování svépomocí neřešitelný problém, říká třeba energetický poradce z nezávislého sdružení Energy Centre České Budějovice Lubomír Klobušník.

„Mnoho domácích kutilů ve výsledku nezvládne dodržet doporučené technologické postupy,“ oponuje ale Zemene a dodává, že domácí kutilové navíc nemají kontakty na dodavatele kvalitních materiálů a neznají ani legislativní požadavky týkající se zateplování budov. Nevýhod je prý mnohem více, než těch řekněme pár korun, které ušetříme.



autor:
datum vydání:
6. února 2012


Diskuze k článku „Domy zateplujeme, ale často dáváme málo polystyrenu“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!