Domy zateplujeme, ale často dáváme málo polystyrenu

autor: Martin Singr
Češi sice upřednostňují certifikované zateplovací systémy, ale v otázce optimální tloušťky pěnového polystyrenu stále tápou. Odhalila to anketa, kterou provedlo Sdružení EPS ČR podporující vývoj a použití aplikací z pěnového polystyrenu (EPS).

V ČR je stále skoro 200 milionů m2 obvodových stěn, které nejsou zateplené. Polystyren, kterým by se domy zateplily, přitom může přinést úspory až 80 % na vytápění a klimatizaci. Anketa EPS ČR se zaměřila na otázky, zda Češi ví, jak kvalitně a v dostatečné míře zateplit své domy.

Deset cm je málo!

Aby bylo zateplení správné, je třeba začít výběrem kvalitního materiálu a způsobu zateplení. Podle ankety na serveru bydletvpanelu.cz volí Češi radši certifikované zateplovací systémy, v otázce tloušťky však tápou. Více než polovina by zvolila méně než 15 cm, tři lidé ze sta dokonce tento parametr nepovažují za důležitý.

Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR, radí s výhledem na příštích deset až patnáct let zvolit 15 – 20 cm izolace, případně použít šedý polystyren s lepšími izolačními vlastnostmi. Argumentem nemůže být ani cena, cm navíc stojí asi 10 korun na m2.

Jak vlastně poznat kvalitní polystyren? Více jak ¾ dotazovaných ví, že Logo kvality Sdružení EPS ČR zaručuje pravidelné testy důležitých vlastností, ale jen pětina z respondentů si umí sama ověřit třeba objemovou hmotnost. To je však snadné. „Polystyren určený pro zateplování by měl mít objemovou váhu větší než 13,5 kg/m3. Toto číslo lze snadno spočítat jako hmotnost balíku v kilogramech vydělenou objemem balíku v metrech krychlových,“ radí Zemene.

Investice do úspor

Zateplení sice stojí dost peněz, ale investice se rychle začne vracet v podobě nižších nákladů na vytápění. Zemene říká, že kvalitní zateplovací systém stojí v průměru kolem 1 000 korun za metr čtvereční včetně práce a technického vybavení. Podíl samotného materiálu tvoří asi polovinu z této částky. Dá se sehnat i levnější systém, ale nízká cena se může následně odrazit na kvalitě.

Většinou se tak investované peníze vrátí za 7 až 15 let. EPS je velmi stabilní a po zabudování ve fasádě prý dlouhodobě uchovává své vlastnosti, majitelé zateplených domů budou tak budou šetřit více než půl století.

V otázce, zda objednávat firmu, se odborníci rozchází. Zručný kutil si jistě dokáže zateplit dům sám. Znalosti i zkušenosti profesionálů jsou sice znát, ale při podrobném seznámení s postupem a vlastnostmi izolace není zateplování svépomocí neřešitelný problém, říká třeba energetický poradce z nezávislého sdružení Energy Centre České Budějovice Lubomír Klobušník.

„Mnoho domácích kutilů ve výsledku nezvládne dodržet doporučené technologické postupy,“ oponuje ale Zemene a dodává, že domácí kutilové navíc nemají kontakty na dodavatele kvalitních materiálů a neznají ani legislativní požadavky týkající se zateplování budov. Nevýhod je prý mnohem více, než těch řekněme pár korun, které ušetříme.
autor:
Martin Singr
email: singr.m@seznam.cz

datum vydání:
6. února 2012


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.