Mezinárodní fotografická soutěž odstartuje na Mezinárodní den ptactva.

autor: Česká společnost ornitologická
Duben je měsícem, kdy se na svá hnízdiště vrací většina stěhovavých ptáků. A 1. duben je dnem, kdy si po celém světě připomínáme Mezinárodní den ptactva. Symbolicky právě tento den startuje mezinárodní fotografická soutěž Moje první pozorování.

Duben je pro pozorovatele ptáků velmi zajímavým měsícem. Z ČR odlétají poslední zimní hosté, přes naše území protahují ptáci směřující na sever, některé druhy již hnízdí a migranti ze Středomoří i ti dálkoví z Afriky se vracejí na svá hnízdiště. "Jak víme z faunistické databáze ČSO avif.birds.cz, již přiletěli čápi bílí i černí, první vlaštovky, pěnice černohlavé, budníčci menší i větší, rehci domácí i zahradní," říká Lucie Hošková z České společnosti ornitologické a dodává, že po půlce dubna nás svým příletem potěší mimo jiné i slavíci, kukačky, rorýsi, ťuhýci či sedmihlásci. Hned první dubnový den je významný - připomínáme si Mezinárodní den ptactva1).

A právě tento den začíná fotografická soutěž na téma "Moje první pozorování", vyhlášená mezinárodní kampaní Spring Alive2), organizovanou sdružením na ochranu ptáků BirdLife International. Soutěž je určena pro děti do 16 let, které rády fotografují i pozorují ptáky. V České republice soutěž pořádá Česká společnost ornitologická, koordinátor české části kampaně Jaro ožívá.

"Na stránkách projektu Jaro ožívá čekáme na fotografie některého z pěti druhů projektu Jaro ožívá - tedy čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse či vlhy", vysvětluje koordinátorka projektu Jaro ožívá Lucie Hošková. "Součástí soutěže je i pozorování příletu stěhovavých ptáků - každý účastník musí na stránkách www.springalive.net vložit své první pozorování alespoň jednoho z těchto pěti poslů jara". Fotografie je možno vkládat od 1. dubna do 21. června. Celoevropské vyhodnocení proběhne na přelomu června a července. Soutěží se o hodnotné ceny: tři digitální fotoaparáty zn. Nikon. Soutěž je určena pro děti z celé Evropy.

Více informací naleznete v pravidlech soutěže zveřejněných na www.springalive.net.

Soutěž je finančně podpořena The Mitsubishi Corporation Fund for Europe and Africa.

1) Mezinárodní den ptactva se slaví již více než 100 let. Ptáků se týkala vůbec první mezinárodní úmluva s enviromentálním zaměřením, tzv. "Úmluva na ochranu ptactva pro zemědělství užitečného", uzavřená 19. března 1902 v Paříži. Československá republika k ní přistoupila 6. 3. 1924 předpisem 205/1924 Sb. O dva roky později, 1. dubna 1906, byla podepsána "Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva". A právě na památku podpisu této konvence se již od roku 1906 slaví 1. duben jako "Den ptactva".

2) Spring Alive je mezinárodní kampaní největšího sdružení na ochranu ptáků BirdLife International. Hlavním cílem kampaně je podpořit zejména u dětí zájem o přírodu, ptactvo a jeho ochranu. V současnosti probíhá každé jaro ve více než třiceti zemích Evropy, Blízkého Východu a Afriky. V České republice je kampaň pořádána Českou společností ornitologickou pod názvem Jaro ožívá. Principem kampaně je sledování příletu pěti poslů jara - čápa bílého, vlaštovky obecné, kukačky obecné, rorýse obecného či vlhy pestré. Zúčastnit se projektu je jednoduché - stačí si zaznamenat svá první pozorování výše zmíněných druhů a vložit je do on-line formulářů na www.springalive.net. V České republice si projekt získává stále větší oblibu a v současnosti se držíme v první desítce nejaktivnějších zemí. Více informací na www.springalive.net



autor:
datum vydání:
30. března 2012


Diskuze k článku „Mezinárodní fotografická soutěž odstartuje na Mezinárodní den ptactva.“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!