Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   monitoring zpráv o koronaviru   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Zemědělci ušetří a mléko bude bezpečnější

Jak ušetřit miliony a zároveň být ohleduplní ke skotu? Vědci z Výzkumného ústavu zemědělské techniky vylepšili výrobu steliva z kejdy. Vynález, který pomáhá bezpečnosti potravin i konkurenceschopnosti českých zemědělců byl ohodnocen cenou Ministra zemědělství na letošní výstavě Země živitelka.

Krávy na horské louce - klikněte pro zobrazení detailuKrávy na horské louce
autor: Petr Kadlík, http://www.priroda.cz
Díky speciální kompostovací technologii pracující s biologickým teplem se lze zbavit patogenních mikroorganismů v separované kejdě, z níž se vyrábí plastické stelivo pro skot. Stelivo je stejně pohodlné jako sláma, díky nové technologii jsou ale zvířata čistější a nehrozí jim onemocnění ani kontaminace mléka. Vše se zkoušelo v Zemědělském družstvu Krásná Hora nad Vltavou. za tři roky byla zaznamenána úspora 4,7 milionů korun.

K ustájení skotu se využívá podestýlka z pevné části kejdy, sláma nebo gumové matrace. Hygenizace ale byla často proti - ve stelivu se totiž množily mikroorganismy z exkrementů a ty mohly způsobovat nejen onemocnění skotu, ale také kontaminaci mléka a tak být nebezpečné i pro člověka. Cenou za využívání kejdy tak bylo jisté riziko.

Farmy, kde převládá manipulace s kejdou a ne s hlubokou podestýlkou, nyní mohou využívat technologii řízeného kompostovacího procesu. Při něm separovaná pevná část kejdy prochází teplotami mezi 55 °C a 70 °C. Linka pro výrobu plastického steliva se skládá z separačního zařízení, které oddělí tekutou část kejdy, dále využitelnou pro hnojení a překopávače kompostu, třídícího zařízení a zařízení pro monitoring teploty. Celý proces trvá osm až dvanáct týdnů a skýtá možnost ekologického využití kejdy. Množství potřebné pro hnojení je menší než produkce.

Během tří let, po které linku testovali v Krásné Hoře, se čistota povrchu těla zvířat oproti běžným podestýlkám zvýšila až dvakrát, zejména v oblasti vemena a mléko vždy odpovídalo první jakostní třídě. Družstvo, které má 700 dojnic, zvýšilo výnos díky novému typu steliva o 4,7 milionů korun. „Ušetřili jsme hlavně díky lepšímu zdravotnímu stavu zvířat, vysoké kvalitě mléka a snížené pracnosti při manipulaci s plastickým stelivem,“ řekl Jiří Zelenka z družstva. Technologii výroby podestýlky z kejdy začínají využívat i jinde, aktuálně je u zhruba 20 % chovatelů.

Český trh s kravským mlékem novinku jistě uvítá, vždyť jeho produkce je o pětinu vyšší, než kolik činí spotřeba mléka v ČR. Český statistický úřad uvádí, že se v ČR chová 1 353 685 kusů skotu, z toho 373 136 dojných krav.

Debata k článku 'Zemědělci ušetří a mléko bude bezpečnější'

Reklama

Vyhledávání


Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Reklama© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
  Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.