Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Družice potvrzuje zásadní úbytek objemu ledu v Arktidě

autor: Petr Kadlík
Družicové záznamy z družice CryoSat-2 agentury Evropské kosmické agentury (ESA) přesně zdokumentovaly radikální úbytek arktického mořského ledu mezi lety 2003 až 2012. Během zimy se objem ledu snížil o 9%, na podzim dokonce o 36%.

Družice CryoSat-2 je vybavena velmi přesným radarovým výškoměrem, který dokáže přesně změřit i tloušťku ledu. Právě díky tomu se podařilo ověřit, že dochází nejenom ke zmenšování plochy mořského ledu, ale zmenšuje se i jeho objem a tloušťka. Od roku 2008 do 2012 ztratila Arktida během podzimních a zimních období zhruba 5800 krychlových kilometrů ledu.

Video zobrazující mizející led si můžete prohlédnout přímo na stránkách agentury ESA (anglicky). Informace v češtině přináší Český kosmický portál.

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
28. března 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.