Ptákem roku 2014 je čáp bílý a čáp černý
Oba druhy budou ornitologové letos bedlivě sledovat a do sčítání se může zapojit opravdu každý. „Čápa není problém poznat, mláďata na hnízdě také spočítá každý, proto se těšíme na záplavu údajů od pozorovatelů z celého státu,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. Vše potřebné bude zveřejněno na speciálním webu o čápech cap.birdlife.cz, který ČSO spustí symbolicky 12. března, na svatého Řehoře. Jde o další z řady projektů občanské vědy, jejímž průkopníkem u nás je právě ČSO.
Přestože nepatří čápi mezi nejohroženější druhy, ukazují nám, jak se svět kolem nás mění. Bílí čápi postupně opouštějí úrodné nížiny zaplavené zemědělskými chemickými přípravky a stěhují se výše do hor, což jim usnadňuje i změna klimatu. Naopak černí čápi se z dříve plachých lesních ptáků, které bylo těžké jen zahlédnout, stávají stále běžnějšími a nezřídka se s nimi setkáme i na potoce uprostřed vesnice.
„Je až s podivem, jak se čápi zvládají vyrovnat se všemi nástrahami, které jim člověk a příroda připravuje,“ říká Vermouzek. „V živé paměti máme katastrofální loňskou sezónu, kdy kvůli dlouhotrvajícím dešťům uhynula většina mláďat v hnízdech. Mnohem horší následky má ale suché počasí v zimovištích. Pokud vyschnou oázy na jih od Sahary, čápi hynou po stovkách a tisících. Bohužel jsou sucha v Africe poslední dobou stále častější, podobně, jako jsou u nás častější deště a povodně.“ Právě nahlášením údajů o známých hnízdech může opravdu každý pomoci s ochranou čápů na jejich hnízdištích u nás. A protože se čápům u nás docela daří, máme za ně větší zodpovědnost i v rámci Evropy.
Jedním z velkých nebezpečí, kterým musejí čápi čelit, jsou dráty a sloupy vysokého napětí. I proto se generálním sponzorem ptáka roku 2014 stal E.ON. Vladimír Vácha, vedoucí koncernové komunikace firmy E.ON Česká republika s.r.o. k tomu říká: „Stali jsme se generálním partnerem, protože cítíme odpovědnost za životní prostředí kolem nás. Ročně investujeme přibližně 200 milionů Kč do rekonstrukce elektrického vedení vysokého napětí, abychom přispěli ke snížení rizika poranění zejména dravých ptáků nebo čápů. Jako první jsme získali atest od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na novou konstrukci konzoly Pařát III, která umožňuje bezpečné přisedání ptactva.“
Vše zajímavé o čápech naleznete ve zvláštním čísle časopisu Ptačí svět, které je zdarma přístupné na bigfiles.birdlife.cz/PS012014.pdf.
Za podporu kampaně Pták roku 2014 děkujeme společnostem: E.ON Česká republika, s.r.o., Správa Krkonošského národního parku, Meopta – optika, s.r.o., Eurovia Kamenolomy, a.s., Swarovski Optik, Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Českomoravský štěrk, a.s., Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa Národního parku České Švýcarsko, Správa Národního parku Podyjí, CK Primaroute, Českomoravská myslivecká jednota, PRO-BIO, s.r.o., Cemex, Czech Republic, s.r.o., Klub ekologické výchovy, ORNIS – muzeum Komenského v Přerově, Město Teplá.
autor:
Diskuze k článku „Ptákem roku 2014 je čáp bílý a čáp černý“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Prostě pro dobrý pocit… | Konec sýčků
v Čechách? Za
dvacet let jich
ubylo devadesát
procent! | Ve kmeni zimovali netopýři. Ohrozilo je kácení. |
zobrazit více článků... |