Hodina Země, alias tma tmoucí

autor: Mgr. Jana Hájková
Dnes se můžete i vy připojit k hodině Země a alespoň na šedesát minut vše pozhasínat a ponořit se do tmy. Zúčastní se nejen jednotlivé domácnosti, ale také firmy nebo celá města. Cílem je upozornit na klimatické změny.

Na mnohých místech proběhnou astronomická pozorování, protože díky temné hodině Země bude alespoň o trochu lepší viditelnost hvězd. Tuto mezinárodní akci pořádá pokaždé poslední březnovou sobotu Světový fond na ochranu přírody. V půl deváté večer byste tedy měli zhasnout. V České republice nebude například osvětlena katedrála sv. Bartoloměje na náměstí v Plzni, v Praze zhasne Petřínská rozhledna, brněnský hrad Špilberk a připojí se taktéž mnohé další památky a instituce po celé republice. Ve světě běžně pohasne osvětlení egypských pyramid, Eiffelova věž v Paříži nebo Koloseum v Římě. Mapu českých účastníků letošní Hodiny Země najdete na stránkách organizace Ekologického institutu Veronika, která u nás tuto akci zajišťuje.

Člověk přispívá ke klimatickým změnám

Naše využívání energií zemědělská produkce, rybolov, využívání vodních a jiných zdrojů, to vše se podepisuje na klimatických změnách celé planety. Tato akce upozorňuje mimo jiné na kácení deštných pralesů, hromadění skleníkových plynů a s nimi související globální oteplování, na méně známé globální stmívání a výraznou změnu biodiverzity.

To vše má následně lokální důsledky. Častěji se vyskytují extrémní sucha, ale i deště a povodně. Silné větry či tornáda se objevují na nezvyklých místech. Do jaké míry je příčinou činnost člověka však zůstává otázkou spekulací. Jisté je, že k pozitivní změně může přispět každý z nás, třeba právě zhasnutím při dnešní Hodině Země.



autor:
datum vydání:
24. března 2018


Diskuze k článku „Hodina Země, alias tma tmoucí“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!