Unipetrol žádá zvláštní výhody

autor: Hnutí DUHA
Ekologické organizace včera požádala vládu, aby povolenky ke znečišťování oxidem uhličitým rozdělila mezi jednotlivé podniky spravedlivě a nezvýhodňovala společnost Unipetrol.

Ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu včera začala připravovat finální návrh rozdělení exhalací poté, co v pátek skončilo připomínkové řízení. Unipetrol požaduje, aby se řídil klíčem výhodným pro chemický průmysl a rafinérie [1]. Znamenalo by to, že tyto dva sektory by mohly zvýšit své znečištění oproti dosavadnímu objemu o 23 procent - zatímco podniky, které do nich nespadají, pouze o 6 procent.

Na továrny Unipetrolu přitom připadá drtivá většina - skoro 95 procent - emisí obou odvětví.

Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA v dopise oběma ministerstvům žádají, aby necelých 98 milionů tun exhalací oxidu uhličitého bylo mezi jednotlivé podniky rozděleno rovnoprávně.

Unipetrol patří k nejhorším českým znečišťovatelům. Už dnes vypouští více oxidu uhličitého než všechny české kamiony a nákladní auta dohromady [2]. V poslední zprávě o ekologických výsledcích společnost přiznává, že nedokázala splnit ani své vlastní cíle, jež měly omezit její příspěvek ke globálním změnám podnebí [3]. "V oblasti ochrany světového klimatu Skupina Unipetrol zvolila strategii energetických úspor" (str. 60), ale "cíl stanovený pro měrnou energetickou spotřebu...se nepodařilo splnit" (str. 74).

Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
"Spravedlnost podle představitelů chemického průmyslu vypadá asi takto: lháře odměníme a potrestáme ty, co říkali pravdu. Jak jinak si lze vysvětlit boj Svazu chemického průmyslu za absurdně vysoké navýšení emisních kvót o 23 procent? Návrh na krácení alokačního plánu podle klíče "všem stejně," který prosazuje, by totiž zvýhodnil ty, kterým se do původního limitu 107 milionů tun podařilo prolobbovat nejvíce a doplatili by na to ti, kdo přišli s poněkud méně přemrštěnými požadavky."

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Celá roční historie příprav na obchodování s emisemi v podání české vlády a velkých znečišťovatelů by mohla posloužit za učebnicový příklad favorizování lobbistů špinavého průmyslu. Návrh, který nepokrytě zvýhodňuje společnost Unipetrol před ostatními podniky, je už jenom poslední perlička. Že obchodování s emisemi původně jaksi mělo sloužit ke snížení mimořádně vysokého českého znečištění, vláda a podniky už docela zapomněli."

Kontakt:
Klára Sutlovičová - CDE, telefon 777 849 113, 274 816 571
Vojtěch Kotecký - Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 222 514 759

Poznámky:
[1] Unipetrol požaduje, aby všem odvětvím byly povolené exhalace sníženy o 7,5 procenta oproti původnímu plánu, který vláda loni neúspěšně předložila Evropské komisi. V tomto návrhu ovšem právě chemický průmysl a rafinérie prosadili daleko větší nárůst exhalací než ostatní odvětví (chemický průmysl - o 35 %, rafinérie o 56 %, všechny ostatní podniky - o 14 %).

Ministerstva chtějí použít jiný klíč, kde by základem nebyl zamítnutý plán, nýbrž dosavadní exhalace. Všechny podniky zahrnuté do obchodování s emisemi by je mohly zvýšit asi o 7,5 %.

[2] Exhalace oxidu uhličitého z Unipetrolu v roce 2004 činily 5,45 milionu tun. Kompletní emise všech českých nákladních automobilů v roce 2003 (poslední dostupná data) činily 4,85 milionu tun.

[3] Společná environmentální zpráva skupiny Unipetrol za rok 2003, Unipetrol 2004
autor:
Hnutí DUHA
email: media@hnutiduha.cz

datum vydání:
31. května 2005


Diskuze k článku „Unipetrol žádá zvláštní výhody“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.