Unipetrol žádá zvláštní výhody
Na továrny Unipetrolu přitom připadá drtivá většina - skoro 95 procent - emisí obou odvětví.
Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA v dopise oběma ministerstvům žádají, aby necelých 98 milionů tun exhalací oxidu uhličitého bylo mezi jednotlivé podniky rozděleno rovnoprávně.
Unipetrol patří k nejhorším českým znečišťovatelům. Už dnes vypouští více oxidu uhličitého než všechny české kamiony a nákladní auta dohromady [2]. V poslední zprávě o ekologických výsledcích společnost přiznává, že nedokázala splnit ani své vlastní cíle, jež měly omezit její příspěvek ke globálním změnám podnebí [3]. "V oblasti ochrany světového klimatu Skupina Unipetrol zvolila strategii energetických úspor" (str. 60), ale "cíl stanovený pro měrnou energetickou spotřebu...se nepodařilo splnit" (str. 74).
Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
"Spravedlnost podle představitelů chemického průmyslu vypadá asi takto: lháře odměníme a potrestáme ty, co říkali pravdu. Jak jinak si lze vysvětlit boj Svazu
chemického průmyslu za absurdně vysoké navýšení emisních kvót o 23 procent? Návrh na krácení alokačního plánu podle klíče "všem stejně," který prosazuje, by totiž zvýhodnil ty, kterým se do původního limitu 107 milionů tun podařilo prolobbovat nejvíce a doplatili by na to ti, kdo přišli s poněkud méně přemrštěnými požadavky."
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Celá roční historie příprav na obchodování s emisemi v podání české vlády a velkých znečišťovatelů by mohla posloužit za učebnicový příklad favorizování lobbistů špinavého průmyslu. Návrh, který nepokrytě zvýhodňuje společnost Unipetrol před ostatními podniky, je už jenom poslední perlička. Že obchodování s emisemi původně jaksi mělo sloužit ke snížení mimořádně vysokého českého znečištění, vláda a podniky už docela zapomněli."
Kontakt:
Klára Sutlovičová - CDE, telefon 777 849 113, 274 816 571
Vojtěch Kotecký - Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 222 514 759
Poznámky:
[1] Unipetrol požaduje, aby všem odvětvím byly povolené exhalace sníženy o 7,5 procenta oproti původnímu plánu, který vláda loni neúspěšně předložila Evropské komisi. V tomto návrhu ovšem právě chemický průmysl a rafinérie prosadili daleko větší nárůst exhalací než ostatní odvětví (chemický průmysl - o 35 %, rafinérie o 56 %, všechny ostatní podniky - o 14 %).
Ministerstva chtějí použít jiný klíč, kde by základem nebyl zamítnutý plán, nýbrž dosavadní exhalace. Všechny podniky zahrnuté do obchodování s emisemi by je mohly zvýšit asi o 7,5 %.
[2] Exhalace oxidu uhličitého z Unipetrolu v roce 2004 činily 5,45 milionu tun. Kompletní emise všech českých nákladních automobilů v roce 2003 (poslední dostupná data) činily 4,85 milionu tun.
[3] Společná environmentální zpráva skupiny Unipetrol za rok 2003, Unipetrol 2004
autor:
Diskuze k článku „Unipetrol žádá zvláštní výhody“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Expozice v Památníku zapadlých vlastenců prošla inovací | Druhý ročník
iniciativy
„Zelenější
zítřek“ | Češi za rok odevzdali 767 tun úsporných zářivek |
zobrazit více článků... |