Z bazénu v jihlavské ZOO budou na návštěvníky mrkat dvě velké a hluboké tulení oči

autor: ZOO Jihlava
Až ze švýcarského Bernu byl v noci 16. února dovezen nový obyvatel jihlavské ZOO, tuleň obecný (Phoca vitulina), v České republice chovaný pouze v zoologické zahradě Ústí nad Labem. Poté, co statečně přestál patnáctihodinovou cestu, si téměř tříletý samec Arthos vesele plave v bazénu, který "zdědi" po tučňácích a v němž se v loňském roce střídali vodní ptáci. Ani dnes není tuleň ve výběhu sám - společnost mu dělají čtyři kormoráni velcí.

Tuleň obecný je dokonale přizpůsoben životu ve vodě: však v ní také stráví více než tři čtvrtiny života. Jeho šedočerná, jakoby mramorovaná srst mu zaručuje obdivuhodné maskování v pobřežních vodách severních moří a silná vrstva podkožního tuku ho zase chrání před chladem. Ve vodě i spí, přičemž tělo ve spánku zaujímá svislou polohu.

Narozdíl od lachtanů, kteří při pohybu vpřed ve vodě zapojují silný krk a hruď, plave tuleň pomocí "ocasní" ploutve, kterou pohybuje jako vydra, tedy ze strany na stranu. Na pevné zemi je však bezmocný, protože jeho přední končetiny, také přeměněné v ploutve, mu nejsou vůbec k užitku. Žije ve skupinách na východním i západním pobřeží Spojených států a Kanady, zrovna tak jako na pobřežích Skandinávie a západní a střední Evropy. Zvláštní forma tuleně obecného žije na pobřežích Dálného východu. Je považována za samostatný poddruh, a to tuleň pacifický (Phoca vitulina largha).

Za potravu tuleňům slouží celá řada mořských ryb (např. sledi, tresky, píseční úhoři), při jejichž lovu se dokáží potopit až do hloubky 300 metrů. Pokud se jim nepodaří ulovit žádnou rybu, nepohrdnou ani hlavonožci, kraby nebo jinými korýši.

Pro svou zřejmou zálibu v rybách byli tuleni v 60. letech nadměrně loveni. Tuleň obecný byl také silně postižen stoupajícím znečištěním pobřežních vod. Díky otevřeným protestům ochránců přírody bylo ale naštěstí vybíjení tuleňů v mnoha zemích zastaveno. Bohužel nadále trvá lov tuleních mláďat pro kožešinu - ročně jich jsou zabity stovky tisíc. Celých 95 % tuleňů zabitých v posledních pěti letech byla mláďata ve věku 12 dní až 12 týdnů. Z kožešiny se vyrábějí oděvy a módní doplňky, v menší míře se obchoduje také s tulením olejem. Poptávka po tulením mase však není prakticky žádná, takže lovci mrtvá těla tuleňů nechají většinou ležet ladem...

Každý spokojený zástupce těchto milých a roztomilých živočichů žijící v zajetí je jistě nejen pro zoology, ale i návštěvníky a všechny milovníky zvířat příjemným zadostiučiněním.



autor:
datum vydání:
1. března 2006


Diskuze k článku „Z bazénu v jihlavské ZOO budou na návštěvníky mrkat dvě velké a hluboké tulení oči“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!