Gorbačov varoval Británii před stavbou nových atomových elektráren

autor: Linda Nová
Bývalý vůdce Sovětského svazu Michal Sergejevič Gorbačov, který ve své funkci čelil největší jaderné katastrofě v lidské historii, varuje země plánující stavbu nových atomových reaktorů před tímto záměrem. Gorbačov apeluje na vládnoucí elity, aby si svůj záměr dobře rozmyslely. "Promyslete to znovu, promyslete to raději sedmkrát než se rozhodnete stavět novou atomovou elektrárnu," citovala agentura Reuters ze setkání Gorbačova s poslanci britského parlamentu.

Gorbačov tak zchladil jaderné nadšení britského premiéra Tonyho Blaira, který dává najevo svou osobní podporu výstavbě nových atomových reaktorů v Británii. "Díky mé zkušenosti s Černobylem vím dobře, co je ve hře. Exploze jediného reaktoru si vyžádala od tehdejší supervelmoci obrovské výdaje v řádu desítek miliard rublů. Přesto je půda v postižených oblastech stále zamořena a ještě dlouho zůstane, množství lidí stále umírá a přetrvávají další nežádoucí důsledky", varoval Gorbačov v Londýně.

Britští zastánci jaderné energetiky odmítají možnost opakovaní havárie z Černobylu a tvrdí, že černobylská elektrárna byla špatně vyprojektována a provozována. Atomový průmysl argumentuje nízkými emisemi skleníkových plynů atomové energetiky a tvrdí, že výstavba nových jaderných reaktorů je správným nebo dokonce jediným možným řešením problému globálního oteplování. To však Gorbačov odmítá a tvrdí, že klimatické změny mohou být zastaveny kombinací rozvoje obnovitelných zdrojů energie a zvýšením efektivnosti využívání energie.

Podobně kriticky jako Gorbačov se ke stavbě nových atomových reaktorů staví také řada členů britské vlády - například ministryně pro mezinárodní rozvoj Hilary Bennová nebo ministryně zahraničí Margaret Beckettová. Vážné pochybnosti o budování nových jaderných elektráren vyjadřuje i britské ministerstvo financí, protože náklady na stavbu a likvidaci atomových reaktorů neustále rostou.

Popularitě jaderné energetiky u Britů určitě nepomohla skutečnost, že společnost bude muset zaplatiti tučný účet za likvidaci vysloužilých reaktorů. Během května oznámil Gordon Brown členům vlády, že Británie bude muset vynaložit na odstranění existujících jaderných elektráren až 90 miliard liber (cca 3 700 miliard Kč), což je o 20 miliard liber více než dosud úřady připouštěly. Informaci počátkem června publikoval týdeník Observer, podle kterého případné nové jaderné elektrárny v Británii sice mají být budovány privátními firmami a bankami, ale britská Asociace atomového průmyslu (Nuclear Industry Association) už vznáší řadu požadavků na zvýhodnění jaderné energetiky. Jde například o zkrácené a zjednodušené schvalovací řízení s omezením účasti veřejnosti, o uzákonění povinnosti spotřebitelů platit provozovateli reaktoru za jadernou elektřinu garantovanou cenu nebo o omeziení částky, kterou by provozovatel jaderné elektrárny přispívat na likvidaci vysloužilého reaktoru po ukončení jeho provozu.



autor:
datum vydání:
14. července 2006


Diskuze k článku „Gorbačov varoval Británii před stavbou nových atomových elektráren“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!