Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Leden 2007 nejteplejší za 86 let

autor: Ing. Dagmar Honsová
Poslední měření potvrdila, že letošní leden byl tím nejteplejším od roku 1921. Průměrná měsíční teplota v lednu dosáhla 3,5 °C, což je o 5,2 °C více než je dlouhodobý normál.

Během letošního ledna byl 6 x překonán dosavadní teplotní rekord a zaznamenaly jsme pouze jeden den s mrazivými teplotami na celém území České republiky (26.1.). Letošní zimní měsíce tu pravou "Ladovskou zimu" opravdu prozatím nepřipomínají.

Jak to vypadalo s lednovým počasím posledních let?

Leden 2004 začal mrazivými teplotami, které se odpoledne pohybovaly od -12 do -8 °C. V Doksanech 6. ledna klesly nejnižší ranní teploty k -23,5 °C, v Praze leželo 7. ledna 20 centimetrů sněhu. V důsledku mrazů dokonce zamrzla i Vltava v Praze, což je jev opravdu výjimečný. V polovině měsíce se odpolední teploty pohybovaly v intervalu od 0 do 6 °C, k jeho konci se znovu ochladilo, a zámrz Vltavy v Praze se opakoval. Nejvyšší teplota byla naměřena v Klatovech 31. ledna 9,6 °C. Letošní lednové teploty se potom pohybovaly až na 16 °C.

Na leden 2005 si často vzpomeneme díky nejvyšší sněhové pokrývce na horách, která napadla v jeho druhé polovině, například 20. ledna za 24 hodin napadlo v Přibyslavi skoro 40 cm sněhu. V první lednové polovině se odpolední teploty pohybovaly až na 12 °C, v Praze-Karlově bylo 8. ledna naměřeno 14 °C. V druhé polovině měsíce teploty ale klesly a na jeho konci se pohybovaly kolem -8 °C. V Ostravě klesly ranní teploty 29. ledna k -19,1 °C.

Vloni klesly nejnižší lednové teploty k -26,7 °C v Holešově a naopak ta nejvyšší byla naměřena (díky teplotní inverzi) na Churáňově 9,4 °C. Na Lysé hoře leželo 18. ledna 223 cm prachového sněhu, v Praze 13 cm.

Co přinese únor?

Po uplynulých letech, kdy nám leden nadělil spíše mrazy, či sníh, se ten letošní do statistik zapsal přesně opačně - zimu prostě nepřinesl. A jak bude letošní zimní sezóna pokračovat? Dlouhodobé předpovědi, jejichž pravděpodobnost však dosahuje pouze okolo 60 %, se shodují na tom, že letošní únor bude teplotně průměrný a naopak srážkově nadprůměrný. Pokud se tedy vyplní tak lze předpokládat, že na horách snad ještě nějaký ten sníh připadne a zima bude zachráněna.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
6. února 2007


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.