Leden 2007 nejteplejší za 86 let

autor: Ing. Dagmar Honsová
Poslední měření potvrdila, že letošní leden byl tím nejteplejším od roku 1921. Průměrná měsíční teplota v lednu dosáhla 3,5 °C, což je o 5,2 °C více než je dlouhodobý normál.

Během letošního ledna byl 6 x překonán dosavadní teplotní rekord a zaznamenaly jsme pouze jeden den s mrazivými teplotami na celém území České republiky (26.1.). Letošní zimní měsíce tu pravou "Ladovskou zimu" opravdu prozatím nepřipomínají.

Jak to vypadalo s lednovým počasím posledních let?

Leden 2004 začal mrazivými teplotami, které se odpoledne pohybovaly od -12 do -8 °C. V Doksanech 6. ledna klesly nejnižší ranní teploty k -23,5 °C, v Praze leželo 7. ledna 20 centimetrů sněhu. V důsledku mrazů dokonce zamrzla i Vltava v Praze, což je jev opravdu výjimečný. V polovině měsíce se odpolední teploty pohybovaly v intervalu od 0 do 6 °C, k jeho konci se znovu ochladilo, a zámrz Vltavy v Praze se opakoval. Nejvyšší teplota byla naměřena v Klatovech 31. ledna 9,6 °C. Letošní lednové teploty se potom pohybovaly až na 16 °C.

Na leden 2005 si často vzpomeneme díky nejvyšší sněhové pokrývce na horách, která napadla v jeho druhé polovině, například 20. ledna za 24 hodin napadlo v Přibyslavi skoro 40 cm sněhu. V první lednové polovině se odpolední teploty pohybovaly až na 12 °C, v Praze-Karlově bylo 8. ledna naměřeno 14 °C. V druhé polovině měsíce teploty ale klesly a na jeho konci se pohybovaly kolem -8 °C. V Ostravě klesly ranní teploty 29. ledna k -19,1 °C.

Vloni klesly nejnižší lednové teploty k -26,7 °C v Holešově a naopak ta nejvyšší byla naměřena (díky teplotní inverzi) na Churáňově 9,4 °C. Na Lysé hoře leželo 18. ledna 223 cm prachového sněhu, v Praze 13 cm.

Co přinese únor?

Po uplynulých letech, kdy nám leden nadělil spíše mrazy, či sníh, se ten letošní do statistik zapsal přesně opačně - zimu prostě nepřinesl. A jak bude letošní zimní sezóna pokračovat? Dlouhodobé předpovědi, jejichž pravděpodobnost však dosahuje pouze okolo 60 %, se shodují na tom, že letošní únor bude teplotně průměrný a naopak srážkově nadprůměrný. Pokud se tedy vyplní tak lze předpokládat, že na horách snad ještě nějaký ten sníh připadne a zima bude zachráněna.autor:
datum vydání:
6. února 2007


Diskuze k článku „Leden 2007 nejteplejší za 86 let“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!