33. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví EKOFILM 2007
Prezidentem festivalu je Prof.RNDr. Pavel Kovář, CSc., děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Záštitu nad festivalem převzal ministr životního prostředí RNDr. Martin Bursík, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Dana Kuchtová, hejtman Jihočeského kraje RNDr. Jan Zahradník, primátor statutárního města České Budějovice Mgr.Juraj Thoma, starosta města Český Krumlov Ing. Luboš Jedlička a Česká komise pro UNESCO.
Ekofilm je nejstarším Mezinárodním filmovým festivalem svého druhu v Evropě a je členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí ECOmove International.
Do Ekofilmu je letos přihlášeno 142 filmů ze 33 zemí světa, z toho je 45 z České republiky. Dále jsou zastoupeny tyto země: Argentina, Austrálie, Belgie, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chile, Chorvatsko, Indie, Irán, Itálie, Jihoafrická republika, Kanada, Karibik, Katar, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovenská republika, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, USA a Velká Británie.
Letošní ročník se vyznačuje soutěžní kolekcí kvalitních filmů, mnoho z nich se tematicky shoduje na globálních problémech životního prostředí, jako jsou klimatické změny, čerpání neobnovitelných zdrojů. Těžbě ropy jsou například věnovány tři obsáhlé celovečerní dokumenty z Austrálie, USA a Švýcarska. Kromě toho se zabývají ochranou ohrožených druhů živočichů a rostlin, životem lidí v málo navštěvovaných oblastech, konzumním životem ale i návratem k přírodě. Letošní ročník je také bohatý na filmy s tematikou přírodního a kulturního dědictví a ochraně památek.
Do vlastní soutěže postoupilo 54 vybraných filmů, které bude hodnotit pětičlenná mezinárodní porota ve složení: režisérka Zuzana Meisnerová – Wismer, architekt Vlado Milunić, režiséři Ján Oparty (Slovensko) a Michael Havas a kameraman Darko Stulic (Srbsko).
Všechny přihlášené filmy budou divákům během festivalu k dispozici na přání v kině Kotva a v projekčních místnostech Mincovny krumlovského zámku a po jeho skončení si je budou moci školy, nebo jiné organizace vypůjčit z festivalového archivu na Ministerstvu životního prostředí.
V loňském roce festival navštívil rekordní počet diváků, celkem jich přišlo přes 6 000.
Festival bude probíhat od 8. do 11. 10. v Českých Budějovicích v Kině Kotva, na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a nově také v Kinematovlaku. V pátek 12.10. se program festivalu přemístí do Českého Krumlova, kde se bude konat do 14. 10. na různých místech. Veškeré informace bude možné získat v akreditačním středisku umístěném v zámecké Mincovně na II.nádvoří. Stejně jako předešlé ročníky nabídne Ekofilm, kromě soutěžních filmů, promítání dalších zajímavých snímků, semináře, besedy s našimi i zahraničními hosty, výstavy a jiné doprovodné akce.
Novinkou letošního Ekofilmu je promítání v Kinematovlaku, který znají především malí diváci z filmového festivalu pro děti ve Zlíně. I během Ekofilmu se v něm budou konat školní filmová představení, ale i některé besedy spojené s promítáním, např. s Davidem Vávrou, nebo s manželi Klempířovými, překládané do znakové řeči, o přítomnosti a budoucnosti ostrova ledu - o Grónsku, nebo také o programu ochrany přírody s náměstkem ministra ŽP RNDr. Františkem Pelcem. Kinematovlak bude stát od 8. do 10.10. na nádraží v Českých Budějovicích a po té se od 11. do 14. 10. přemístí do Českého Krumlova. Díky této rozšířené možnosti projekcí budou další letošní novinkou návraty k tomu nejlepšímu z minulých ročníků Ekofilmu, a tak budou moci návštěvníci znovu vidět oceněné filmy, jako např. Prapodivný svět režiséra Steva Lichtaga, Pururambo od Pavla. Barabáše ad.
Organizátoři myslí i na vloni založený les Ekofilmu, který byl v průběhu roku dosázen a v závěru letošního ročníku, v neděli 14.10. dopoledne, proběhne jeho údržba.
Tradičně se diváci mohou těšit na promítání filmů spojené s besedami. V úterý večer uvede v kině Kotva film „Kniha rekordů Šutky“ jeho režisér Aleksandr Manič. Že se o vážných věcech dá hovořit s humorem jistě dokáže David Vávra, který bude ve čtvrtek v podvečer v českobudějovickém kině komentovat krátké dokumenty z archivu České televize a festivalu Ekofilm. Večer pak Steve Lichtag představí své hosty, kteří mají co říci o životě domorodých kmenů a o jejich ohrožení. Povídání, filmové ukázky a diashow doplní Daniel Bartoš, který zahraje na tradiční australský dechový nástroj.
Festival bude oficiálně zahájen zvláštním uvedením dokumentárního debutu Leonarda di Capria „Jedenáctá hodina“ v českobudějovickém kině Kotva v pondělí 8. 10. od 20 hodin. Ještě jedno promítání filmu proběhne i v Českém Krumlově v kině J&K v sobotu 13. 10. od 15 hodin. Nad důsledky nešetrného nakládání s přírodou se v tomto dokumentu zamýšlejí osobnosti jako Michail Gorbačov, či Stephen Hawking. Pozoruhodný film, jenž by měl vidět každý, komu není lhostejná budoucnost planety Země, byl uveden ve světové premiéře na letošním festivalu v Cannes a na gala projekci na 42. MFF Karlovy Vary. Do českých kin bude uveden od 1. 11. 2007.
Dalším mimo soutěžním promítáním bude sobotní uvedení česko-polského filmu „Dvojí svět hotelu Pacifik“. Diváci uvidí dílo, které neprávem zašlo v zapomnění a setkají se s tvůrci a herci, kteří se na výrobě tohoto snímku před 32 lety podíleli - režisér Janusz Majewski, kameraman Miroslav Ondříček, kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, herci Marek Kondrat, Roman Skamene, Martin Hron, či Lubomír Kostelka a producent Jan Šustera, v jehož produkci vznikla i úspěšná komedie „Na samotě u lesa“.
Během letošního ročníku budou některá setkání věnovaná vzpomínkám na vynikající osobnosti. Ve středu od 20:00 se v kině Kotva uskuteční křest knihy „Jan Špáta“ za účasti autora Martina Štolla a režisérky Olgy Sommerové k nedožitým 75. narozeninám známého dokumentaristy a kameramana Jana Špáty. V pátek si v hotelu U města Vídně v Č. Krumlově vzpomenou kamarádi a spolupracovníci na nestora české ochrany životního prostředí a zakladatele festivalu Ekofilm, na pana Jaroslava Stoklasu, který v minulém roce zemřel.
Odborný program na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity vzniká ve spolupráci se studenty PF JU a s organizací Daphne ČR. Připraveny jsou projekce spojené s přednáškami a besedami.
V pondělí proběhne promítání se seminářem na téma „Energie z jedné i druhé kapsy“. Zjistíte, že toto téma v sobě skrývá hodně překvapujících, nezvyklých řešení.
V úterý se bude diskutovat o klimatu nejen s klimatology – „Klimatická změna 2007“ Moderátorem besedy bude RNDr. Jan Pretel, CSc z oddělení klimatických změn ČHMÚ a přednášejícími RNDr. Radim Tolasz, náměstek ředitele ČHMÚ a Ing. Pavel Zámyslický, ředitel Odboru změny klimatu MŽP.
Ve středu odpoledne se vydáme do rumunského Banátu, do českých vesnic, kde se jakoby zastavil čas. Beseda s promítáním „Proti proudu času a zvyklostí“ bude o životě místních obyvatel, o zvycích, tradicích i o jejich budoucnosti. Svou účast přislíbil Ivo Dokoupil z organizace Člověk v tísni.
Čtvrteční odpoledne se bude věnovat projektu „Návrat orla skalního do ČR“. Tento vzácný dravec se po více jak sto letech vrací do České republiky. Přijďte si poslechnout Petra Orla ze záchranné stanice v Bartošovicích, který je současně zástupce deníku Aktuálně.cz a slovenského kameramana Miloše Majdy.
Na akademické půdě proběhne ve čtvrtek od 13:00 také prezentace a příklady realizace projektů MŽP a Evropského sociálního fondu. Ve stejný den se v Kinematovlaku na nádraží v Českém Krumlově dozvíte „Co může obchodech najít ekologicky šetrná rodina". Přednáška s překvapením je určená pro všechny, které zajímá co a jak nakupovat a nenechat se přitom napálit.
V letošním festivalovém programu najdete i několik hudebních akcí. Zahajovací večer zpestří svým vystoupením Vladimír Merta, ve středu vystoupí na Přírodověděcké fakultě skupina Airfare, jejíž členem je i syn známého dokumentaristy Steva Lichtaga, Thomas. V pátek se v Městském divadle v Českém Krumlově uskuteční koncert skupiny Traband.
Oblíbeným doplňkem festivalu jsou výstavy fotografií. Letos jich bude několik. Režisér Marcos Prado, fotograf a dokumentarista, který získal mnoho mezinárodních ocenění, včetně World Press Photo bude celý říjen v českobudějovickém kině Kotva vystavovat 26 fotografií ze svého cyklu „Brazilští uhlíři“ a 35 fotografií z cyklu „ Jardim Gramacho“. Mimochodem, v roce 2005 by na Ekofilmu oceněn film Marcose Prada - Estamira. Ve čtvrtek 11.10. v 19:30 se v kinokavárně uskuteční vernisáž této výstavy, kterou uvede Michael Havas.
V prostorách Přírodovědecké fakulty budou vystaveny fotografie studentů, pedagogů a hostů seminářů.
V Českém Krumlově budou k vidění tři výstavy pořádané u příležitosti Mezinárodní konference EUROPARC 200. V zámecké Mincovně to budou díla studentů FAMU na téma paměti v krajině – „Krajiny na kraji“, v Regionálním muzeu „Naše nejkrásnější krajiny“ v historických uměleckých dílech a dokumentech a v Městské galerii, v objektu Prelatury v Horní ulici, najdete autorskou výstavu předního fotografa krajináře Bohumíra Prokůpka nazvanou „Národní Parky“.
Slavnostní závěrečný večer s předáváním cen se uskuteční v sobotu 13. října v Jízdárně Státního hradu a zámku v Českém Krumlově. Tento večer bude moderovat Martin Stropnický. V neděli 14. října pak mohou diváci vidět všechny oceněné snímky. Program festivalu na internetových stránkách www.ekofilm.cz , nebo www.auviex.cz .
Všechny pořady festivalu jsou určeny pro veřejnost. Vstup na všechny akce Ekofilmu je zdarma.
Akreditační středisko bude od pátku 12. 10. od 9:00 umístěno v Mincovně na II. zámeckém nádvoří krumlovského zámku, akreditovat se na festival bude však možné již od pondělí 9. 10. v Českých Budějovicích v kině Kotva. .
Ekofilm by se neuskutečnil bez finančních a mediálních partnerů, kterým děkujeme za podporu.
Generální partner: ČEZ
Hlavní partneři: ČSOB,a.s., Severočeské doly. a.s.
Hlavní mediální partner: Česká televize
Partneři:
Státní fond životního prostředí ČR, Operační program životního prostředí,Hochtief CZ, a.s., Česká unigrafie, a.s., České dráhy, a.s., Aston - služby v ekologii, s.r.o., Veskom, s.r.o., cyklo-online.cz
Mediální partneři:
Český rozhlas, New Vision Media, Aspekt Advent s.r.o., Deník jižní Čechy, Literární noviny, www.bavte.se, Rádio 1, Hitrádio Faktor, Ekolist, Živa, Eurobillboard.cz
Oficiální přepravce: Toyota Motor Czech, s.r.o.
Vyhlašovatel: Ministerstvo životního prostředí
Spolu vyhlašovatel: Jihočeský kraj, město Český Krumlov a České Budějovice
Festival se koná za podpory:
Ministerstva životního prostředí, Ministerstva kultury,Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy,Evropského sociálního fondu v ČR,Jihočeského kraje, statutárního města České Budějovice, města Český Krumlov a Občanského sdružení Ekofilm
Poděkování za spolupráci:
sdružení Daphne ČR, Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, Ekocentru a Šípku
Přáním organizátorů je, aby se vám letošní ročník líbil stejně, jako ty předešlé. Těšíme se na vás od 8. do 14. října 2007.
Kontaktní osoby:
Veronika Dušková, mluvčí Ekofilmu duskova@auviex.cz , 775 144 603
RNDr. Jitka Radová, dramaturgyně festivalu jitka_radova@env.cz , 267 122 432, 602 617 371
Mgr. Jakub Kašpar, ředitel odboru vnějších vztahů MŽP jakub_kaspar@env.cz , 267 122 040, 724 175 927
Mgr. Dagmar Svobodová, produkce Ekofilmu svobodova@auviex.cz , 241 445 404, 724901852
Mgr. Jakub Teplý, marketingový manažer teply@auviex.cz,
724 567 676
Libuše Hájková, koordinátorka programu na BF JU libuse.hajkova@daphne.cz,
385 311 019, 774 650 590
autor:
Diskuze k článku „33. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví EKOFILM 2007“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Prostě pro dobrý pocit… | Konec sýčků
v Čechách? Za
dvacet let jich
ubylo devadesát
procent! | Ve kmeni zimovali netopýři. Ohrozilo je kácení. |
zobrazit více článků... |