Do přírody s kočárkem – Krkonoše

Možná se budete divit, ale i v Krkonoších se najde několik velmi zajímavých nedlouhých tras, které v pohodě zvládnete s kočárkem, na vozíku či s jiným tělesným handicapem.

Některé cesty jsou náročné, jiné naprosto pohodové, vybere si tedy snad každý.

Pokud chystáte vícedenní pobyt s dětmi v Krkonoších, ideálním výchozím místem je Špindlerův mlýn, Malá Úpa, případně Harrachov.

Většina cest, které jsou zde popsány byly prověřeny klubem vozíčkářů Trutnov. Pokud nebyla prověřena vozíčkáři, je to v textu uvedeno. Neznamená to však, že nejsou dobře sjízdné pro kočárky.

Z Harrachova podél Mumlavy na Krakonošovu Snídani

Krkonoše - Mumlavský vodopád - klikněte pro zobrazení detailuKrkonoše - Mumlavský vodopád
foto: draceane
Dobře schůdná asfaltová cesta vede podél říčky Mumlavy s tzv. Obřími hrnci a 12 m vysokým vodopádem. Cesta je vhodná pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky i pro mechanické i elektrické vozíky. Z jakéhokoliv místa na trase se lze vrátit zpět.

Trasa začíná v Harrachově na autobusovém nádraží u centrálního parkoviště a je vedena po modré pěší turistické značce. Délka trasy v jednom směru je 7 km, převýšení 330 m, po celé délce je asfalt. Cesta končí na rozcestí Krakonošova Snídaně.
Zajímavosti a okolí: horské město Harrachov, skokanské můstky, sklárna a pivovar, doly, lesnickomyslivecká expozice Správy KRNAP Šindelka, dětské hřiště a dětská trasa Liška (bariérová).
Místa pro občerstvení na trase: Mumlavská bouda se stylovým interiérem, která je přístupná pro vozíčkáře pouze s pomocí personálu – při vstupu do objektu je nutné překonat jeden schod.

Z Horních Míseček na Vrbatovu a Labskou boudu

Krkonoše - Labská bouda - klikněte pro zobrazení detailuKrkonoše - Labská bouda Tato trasa je poměrně náročná a má velké převýšení. Vede částečně po horské silničce, asfalt je na většině povrchů. Cesta je vhodná pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky a je bez větších omezení též pro mechanické i elektrické vozíky. Obsluha parkoviště na Horních Mísečkách může držitelům průkazu ZTP vydat povolení ke vjezdu motorovým vozidlem na Vrbatovu boudu.

Trasa začíná u Jilemnické boudy na Horních Mísečkách. Po Masarykově silnici vyjedete na Vrbatovu boudu. Cíl je na Labské boudě. Cesta je souběžná s červeným, žlutým a modrým turistickým značením. Délka trasy v jednom směru je 8,2 km, převýšení 430 m.
Zajímavosti a okolí: hlavní hřeben Krkonoš s arktoalpínskou tundrou, výhledy na Krkonoše, mohyla Hanče a Vrbaty, objekty lehkého opevnění z r. 1938
Možné varianty trasy: od rozcestí U Čtyř pánů po žlutě a zeleně značené turistické cestě k prameni Labe. Sjezd 2 km k Labské boudě (šotolinová cesta se zemními svodnicemi, pro vozíčkáře špatně sjízdná).
Místa pro občerstvení a nouzový úkryt na trase: Jilemnická bouda, Vrbatova bouda, Labská bouda (bezbariérová), přístřešek na rozcestí U Čtyř pánů.

Z Benecka přes Rovinka na Třídomí

Na Rovince - klikněte pro zobrazení detailuNa Rovince
autor: Petr Kadlík, http://www.priroda.cz
Velmi pohodlná cesta téměř bez převýšení vede lesem. Cesta je ideální pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky a je bez omezení též pro mechanické i elektrické vozíky. Cesta začíná na Benecku na parkovišti pod hotelem Kubát. Na Třídomí vede po asfaltovém povrchu. Délka trasy v jednom směru je 5 km, převýšení je pouze 10 m. Na rozcestí turistických cest na Rovinkách je občerstvení.
Možné varianty trasy: z rozcestí turistických tras Rovinka je možné dál pokračovat 2 km po žluté značce na Janovu Horu kde se pase stádo huculských koní. Cesta z Rovinek na Janovu Horu je asfaltová, ale posledních 400 m je se štěrkovým povrchem a nerovnostmi. Pro vozíky je tento úsek obtížný. Zajímavosti a okolí: klidná a nenáročná cesta v lese, možnost návštěvy Horské Farmy Hucul na Janově Hoře, z Třídomí výhledy.
Místa pro občerstvení a nouzový úkryt na trase: Benecko, Rovinka – bezbariérové je pouze venkovní posezení s možností donášky jídla ven.

Ze Špindlerova Mlýna do Labského dolu

Krkonoše - Pančavský vodopád - Labský důl - klikněte pro zobrazení detailuKrkonoše - Pančavský vodopád - Labský důl
foto: Dingoa
Tato trasa vede přímo po břehu řeky Labe po dně ledovcového údolí. Cesta je vhodná pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky i elektrické vozíky a při dobré kondici je vhodná též pro mechanické vozíky. Začátek trasy najdete ve Špindlerově Mlýně u Bílého mostu. Vhodné je zaparkovat na parkovišti P3 u lanovky na Medvědín. Odtud trasa vede přes most a po pravém břehu Labe k sezónnímu informačnímu srubu Labský důl. Trasa zvaná Buď fit (modrá pěší turistická značka) celá vede po asfaltovém povrchu. Délka trasy od Bílého mostu v jednom směru je 5,5 km, převýšení je 200 m. Trasa končí v Labském dole u Pudlavského vodopádu.
Zajímavosti a okolí: stopy po zalednění Krkonoš, morény, kaskády a vodopády
Možné varianty trasy: výchozím bodem může být centrální parkoviště u autobusového nádraží (trasa bude v jednom směru o 1 km delší).
Místa pro občerstvení a nouzový úkryt na trase: město Špindlerův Mlýn, restaurace Myslivna

Ze Špindlerova Mlýna do Dolu Bílého Labe

Krkonoše - Bílé Labe - klikněte pro zobrazení detailuKrkonoše - Bílé Labe Nepříliš frekventovaná cesta podél Bílého Labe je vhodná pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky i pro mechanické a elektrické vozíky. Začátek trasy najdete ve Špindlerově Mlýně u Bílého mostu. Vhodné je zaparkovat na parkovišti P3 u lanovky na Medvědín. Trasa celá vede po asfaltovém povrchu po břehu Bílého Labe. Délka trasy v jednom směru je 6 km, stoupání je táhlé a vyžaduje dobrou kondici, převýšení je 250 m. Trasa končí u boudy U Bílého Labe. Zhruba 1 km před koncem trasy je upravené návštěvnické místo zvané U Svozu, kde jsou informační panely s popisem místních zajímavostí, dětské hřiště a veřejné ohniště.

Zajímavosti a okolí: horská řeka Bílé Labe s vodopády a kaskádami, výhledy na okolní svahy Kozích hřbetů
Místa pro občerstvení a nouzový úkryt na trase: město Špindlerův Mlýn, Bouda u Bílého Labe (bariérová, ale je zde terasa), přístřešek U svozu.

Z Mladých Buků přes Dolní Sejfy do Antonínova Údolí

Krkonoše Slunečná stráň - klikněte pro zobrazení detailuKrkonoše Slunečná stráň Nepříliš frekventovaná cesta Antonínovým Údolím končící u přírodní památky Slunečná stráň je v jednom směru dlouhá 3,9 km a její převýšení je 200 m. Cesta je vhodná pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky a bez problémů také pro elektrické vozíky, vzhledem ke stálému stoupání je pro osoby na mechanických vozících fyzicky náročnější. Začátek trasy je v Mladých Bukách na parkovišti u vlakové zastávky. Pak pokračuje po zelené pěší turistické značce, kterou však na první křižovatce opouští do Dolních Sejfů, dále do Antonínova Údolí – kolem hotelu Pod Pralesem a k přírodní památce Slunečná stráň.
Zajímavosti a okolí: přírodní památka Slunečná stráň, brzy na jaře zde kvetou bledule, později vstavače, výhledy na Černou a Světlou horu.
Místa pro občerstvení a nouzový úkryt na trase: Retro park, Hotel pod Pralesem

Ze Špindlerovy boudy na Petrovu boudu

Krkonoše - Špindlerova bouda - klikněte pro zobrazení detailuKrkonoše - Špindlerova bouda Trasa vede po hřebeni Krkonoš. Cesta je vhodná pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky a též pro elektrické vozíky. Vzhledem ke stoupání cesty je pro osoby na mechanických vozících trasa fyzicky náročná.

Trasa začíná na parkovišti u Špindlerovy boudy. Držitelé průkazu ZTP mohou požádat u obsluhy závory na konci Špindlerova Mlýna o povolení k vjezdu a parkování u Špindlerovy boudy. Lze využít také autobusové linky Špindlerův Mlýn–Špindlerovka. Cesta, která vede přímo od parkoviště na Petrovu boudu, je kamenitá nevhodná pro vozíčkáře, proto je třeba se vrátit 0,4 km zpět po silnici a odbočit z hlavní silnice vpravo po široké asfaltce. Trasa končí u Petrovy boudy (v roce 2010 uzavřena). Délka trasy v jednom směru je 3,1 km, převýšení je 200 m. Tato cesta obsahuje úseky s výrazným klesáním a stoupáním, je částečně souběžná s červenou pěší turistickou značkou. Celá má asfaltový povrch

Zajímavosti a okolí: hlavní hřeben Krkonoš, smrčina rozpadlá imisemi, výhledy na Krkonoše
Místa pro občerstvení a nouzový úkryt na trase: město Špindlerův Mlýn, Špindlerova Bouda

Z Janských Lázní přes Rudolfovo údolí na Hoffmanovy Boudy

Krkonoše - Hoffmanova bouda - klikněte pro zobrazení detailuKrkonoše - Hoffmanova bouda Krátká trasa vede kolem města Janské Lázně, vytrvale stoupá, ale je schůdná pro seniory i osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky a elektrické vozíky, při dobré kondici jí zvládnou i osoby na mechanických vozících.

Trasa vychází z parkoviště u spodní stanice lanovky na Černou horu. Délka trasy v jednom směru je 3,6 km, má převýšení je 200 m a asfaltový povrch v celé délce. Končí na Hoffmannových Boudách.
Zajímavosti a okolí: Janské Lázně se secesní kolonádou, historická kachlová kamna na Hoffmannových boudách, Lázeňská naučná stezka, bezbariérové kino a krytý bazén. Po domluvě s obsluhou lanovky mohou vozíčkáři vyjet lanovkou na vrchol Černé hory.
Možné varianty trasy: na křižovatce nad Rudolfovým údolím lze odbočit po asfaltu vlevo na Zlatou vyhlídku (0,5 km jedna cesta).
Místa pro občerstvení a nouzový úkryt na trase: město Janské Lázně, Hoffmannova bouda (bezbariérová)

Z Pece pod Sněžkou do Obřího dolu

Krkonoše - Sněžka - Obří důl - klikněte pro zobrazení detailuKrkonoše - Sněžka - Obří důl Trasa vede po dně ledovcového údolí a končí u kapličky v Obřím dole. Při dobré fyzické kondici je schůdná pro seniory a je sjízdná pro kočárky, je i pro terénní elektrické či mechanické vozíky. Vzhledem ke stoupání je náročnější pro vozíčkáře na mechanickém vozíku.

Tato trasa začíná u hospody Na Peci v Peci pod Sněžkou. Délka trasy v jednom směru je 3,5 km, převýšení je 280 m. Cesta je souběžná s modrou pěší turistickou značkou a má asfaltový povrch v celé délce. Některé úseky (nad boudou Betyna) jsou strmé.
Možné varianty: výlet od Hospody na Peci po Malé a Velké Pláni Zajímavosti a okolí: stopy po zalednění Krkonoš, výhledy na Sněžku a Studniční horu, v kapličce v Obřím dole malá expozice
Místa pro občerstvení a nouzový úkryt na trase: město Pec pod Sněžkou, Lesovna, bouda v Obřím dole (bezbariérová), bouda pod Sněžkou

Z Pomezních Bud ke kostelu sv. Petra a Pavla

Krkonoše - Pomezní boudy - klikněte pro zobrazení detailuKrkonoše - Pomezní boudy Trasa vhodná pro seniory je sjízdná pro kočárky i pro elektrické vozíky, pro mechanické vozíky jen při dobré kondici vozíčkáře.

Trasa začíná na Pomezních Boudách na parkovišti u hraničního přechodu. Délka trasy v jednom směru je 2,5 km, převýšení je 140 m. Trasa je jako turistická značena červeně a žlutě, po celé její délce je asfaltový povrch. Končí u kostela svatého Petra a Pavla. Doporučený směr je od parkoviště po červené pěší turistické značce na Nové Domky a ke kostelu, zpět po stejné cestě asi 1 km, za strmým stoupáním na kopci u Moravanky vlevo po asfaltce 0,2 km, pak po žluté značce návrat na Pomezní Boudy. Na trase se pohybují auta, sjezd ke kostelu je strmý.
Možné varianty: sjezd ke kostelu není nutné absolvovat
Zajímavosti a okolí: kostel sv. Petra a Pavla, výhledy na Sněžku, informační centrum s miniexpozicí na Pomezních Boudách
Místa pro občerstvení a nouzový úkryt na trase: Nové Domky, Dolní Malá Úpa

Pohádková stezka Malou Úpou

Horní Malá Úpa - klikněte pro zobrazení detailuHorní Malá Úpa
autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz
Pohádková stezka malou Úpou aneb Putování Malou Úpou za Krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Čeká zde na Vás deset zastavení s pohádkami od známe české spisovatelky, paní Marie Kubátové. Pohádky jsou přeloženy do angličtiny, němčiny a polštiny. Jednotlivá zastavení jsou umístěna v lokalitě Malé Úpy a mají za úkol seznámit malé velké návštěvníky této malebné horské obce nejenom s tvorbou paní spisovatelky, ale i s nádhernými místy a nezapomenutelnými výhledy, která by bez motivace mnohdy malé dětské nožky jen těžko zdolávaly. V informačním centru získáte za malý poplatek brožurku a mapkou a s deseti políčky pro zakreslení reliéfových ornamentů.Ty se nachází na každém zastavení a Vaším úkolem je ornament najít a překreslit tužkou či pastelkou do brožurky. Po správném zakreslení všech 10 stanovišť získáte opět na informačním centru za odměnu Maloúpský groš. Není prověřena vozíčkáři.

Včelí naučná stezka hraběte Jana Harracha

Krkonoše - Ryzí potok - klikněte pro zobrazení detailuKrkonoše - Ryzí potok
autor: Lukáš Taneček
, http://www.lutara.cz
Začátek stezky je za mostem u harrachovského autobusového nádraží, kde dále pokračuje směrem do harrachovské části zvané Ryžoviště. Na stezce je celkem 11 stanovišť, kde se návštěvníci dozvědí nejen zajímavé informace ze života včelek, ale uvidí i úly a to od nejstarších po nejnovější typy, které jsou obydlené včelami. Dva z úlů jsou prosklené, tudíž je možno vidět pilné včelky přímo v akci. Stezka vede převážně údolím Ryžoviště podél Ryzího potoka, kde si můžou návštěvníci osvěžit unavené nožky či si posedět na lavičkách ve stínu smrků a zaposlouchat se do včelího bzukotu a zurčení potůčku. Všechny stanoviště navíc zdobí krkonošská květena, takže na stezce jsou využity opravdu všechny smyslové vjemy. Na nejvyšším místě stezky je stanoviště věnováno patronu všech včelařů - sv. Ambroži, kde nejenže je návštěvník za výstup odměněn krásným výhledem na údolí Ryžoviště, ale může své pocity a dojmy sdělit do zápisníku, který je umístěn přímo na křížku sv. Ambrože. Délka stezky je cca 3,5 km. Není prověřena vozíčkáři.

Naučná stezka KRNAP Černohorské rašeliniště

Černohorské rašeliniště - klikněte pro zobrazení detailuČernohorské rašeliniště
autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz
Nabízí překrásné panoramatické výhledy od Černé boudy a z Hubertovy vyhlídky. Provede pro Krkonoše netypickým rašeliništěm lesního typu a díky povalovému chodníku a dřevěné vyhlídkové věži se s 6 tisíc let starým rašeliništěm seznámíte pěkně zblízka a z nadhledu. Poučení o rašeliništi načerpáte na šesti zastaveních s informačními panely. Můžete se zde setkat s typickými rašelištními rostlinami, např. rašeliníky, ostřicí chudokvětou a mokřadní, suchopýrem pochvatým, suchopýrem trsnatým rakouským, aj. a z živočichů např. s chrostíky, drobnými střevlíky, ještěrkou živorodou, tetřívkem obecným. Délka trasy je 3,5 km.

Krkonoše obecně jsou protkány cestami po kterých se lze pohybovat s kočárkem. Někdy je ovšem obtížné se na ně dostat. Lepší to budete mít za situace, že dítě již něco ujde nebo budete mít krosnu či nosítko. V tom případě toho budete mít na výběr více. Hřebeny Krkonoš jsou dostupné několika lanovkami. Ovšem takto dostupné lokality jsou v sezóně dosti zalidněné.

zdroj:
www.krnap.cz
www.krkonose.eu
Debata k článku 'Do přírody s kočárkem – Krkonoše'
autor článku:
datum zveřejnění:
16. června 2014


Nejnovější články ze stejné kategorie
Expedice Seychely 2016 II.: Cesta a Veuve Reserve
Expedice Seychely 2016 II.: Cesta a Veuve Reserve
Ve druhém dílu našeho seriálu o Seychelách jsme zavzpomínali na poměrně dobrodružnou cestu a...
V Čechách na Sibiři
V Čechách na Sibiři
Sibiř – nejhlubší soutěska Teplických skal. Místy jen metr úzká křivolaká ulička mezi stometrovými...
Kuriozity: Průjezdné stromy v kalifornských národních parcích
Kuriozity: Průjezdné stromy v kalifornských národních parcích
V kalifornských národních parcích je k vidění spousta zajímavostí. Například „stromové tunely“...
Expedice Seychely 2016 I.: Úvod
Expedice Seychely 2016 I.: Úvod
Část naší redakce už za pár týdnů vyrazí za poznáním seychelských národních parků a chráněných...
Rýchory - vzácná květena a "prales" díky pastvě
Rýchory - vzácná květena a "prales" díky pastvě
Břehy potoka pokryté sejpy z těžby zdejšího zlata. Agrární valy z mezí a pastvin, které pohltil les....
Zdivočelí koně pobíhají i na Sardinii
Zdivočelí koně pobíhají i na Sardinii
Sardinie je díky svým nádherným plážím a divokým zátokám často nazývána Evropským Karibikem....
zobrazit další články...

vytisknout článekNejste si jisti významem některého odborného termínu v článku? Zkuste se poradit s naším slovníkem.

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Sněžka - pohledy známé i neznámé
Odkud je vyfocen pohled na Sněžku?
poznávačka Sněžka - pohledy známé i neznámépoznávačka Sněžka - pohledy známé i neznámé
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 34%

Poznávací test: Druhy dřeva
Jaký druh dřeva je na obrázku?
poznávačka Druhy dřevapoznávačka Druhy dřeva
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 35%

Vyhledávání


ReklamaJiž příště zde může být Vaše reklama!

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.
© 2004 - 2017 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • o nás
  • napište nám
  • počasí
  • ankety
  • vtipy o zvířatech

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz