Kam s elektroodpadem - darování, výkup či kontejner

článek je inzerce, nejde o odborný text
Elektroodpad představuje jednu z nejrychleji rostoucích kategorií odpadu v České republice.

Ročně vznikne více než 12 kg elektroodpadu na jednoho obyvatele. Přitom většina elektroniky obsahuje jak cenné kovy, které lze recyklovat, tak nebezpečné látky, které mohou při nesprávné likvidaci škodit životnímu prostředí. Proto je zásadní vědět, jak s vyřazenou elektronikou správně naložit.

Správné nakládání s elektroodpadem přináší hned několik výhod. Chráníte životní prostředí před úniky nebezpečných látek, získáváte volné místo v domácnosti, často si můžete přivydělat prodejem funkční elektroniky a navíc pomáháte druhým, kteří mohou vaši vyřazenou elektroniku ještě využít.

Co je elektroodpad a proč s ním zacházet správně

Elektroodpad zahrnuje veškerá elektrická a elektronická zařízení, která dosáhla konce své životnosti nebo jsou poškozená. Běžná je i výměna starých funkčních spotřebičů za novější, protože spotřeba staré televize, lednice nebo mrazáku bývá výrazně vyšší než u moderních přístrojů.

Obecně do elektroodpadu patří nejen velké spotřebiče jako lednice či pračky, ale i drobná elektronika včetně mobilních telefonů, počítačů, televizí či dokonce elektrických zubních kartáčků.

Elektronika obsahuje řadu cenných materiálů jako zlato, stříbro, měď či vzácné zeminy, které lze znovu využít. Současně však obsahuje i nebezpečné látky včetně olova, rtuti, kadmia či bromovaných zpomalovačů hoření, které mohou při nesprávné likvidaci kontaminovat půdu a spodní vody. Je tedy potřeba elektroodpad třídit a likvidovat správným způsobem.

Darování funkční elektroniky - pomoc druhým i sobě

Pokud vaše zařízení ještě funguje, darování je často nejlepší volbou. Pomůžete někomu, kdo si nemůže dovolit novou elektroniku, a zároveň prodloužíte životnost spotřebiče. Tento přístup je environmentálně nejšetrnější a často přináší i pocit uspokojení z dobré věci.

Možností darování je několik. Pokud máte účet na Facebooku, stačí si vyhledat skupiny zaměřené na darování za odvoz. Bývají velmi aktivní a umožňují rychlé předání funkčních zařízení. Podobně lze využít i tržiště Facebook Marketplace, kde lze snadno vložit inzerát i s fotkou elektroniky a detaily o darovaném zboží. Využít lze však i jiné portály - např. Bazos.cz. Je přitom vhodné v textu inzerátu využít např. frázi “daruji starý počítač”, aby byl inzerát snadno vyhledatelný.

Také charitativní organizace, jako je Armáda spásy, často vítají materiální dary. Oslovit ale můžete také Domovy pro seniory - např. s nabídkou předání jednodušší televize nebo rádia. Dětské domovy mohou mít zase zájem o počítače a vzdělávací elektroniku.

Před darováním však vždy zařízení vyčistěte, zkontrolujte jeho dobrou funkčnost a připravte originální příslušenství včetně nabíječek a manuálů. Přiložte také jednoduchý návod k použití, pokud je zařízení složitější. V opačném případě může být váš dar i odmítnut.

Prodej a výkup - když lze ještě vydělat

Pro funkční elektroniku často existuje ještě možnost výkupu. Některé firmy se specializují na repasované počítače a další elektroniku, kterou po renovaci prodávají dále. Tento přístup je výhodný zejména u kvalitnějších a novějších zařízení, která mají ještě zbytkovou hodnotu.

Běžný je však také výkup příslušenství - např. tonerových kazet, které nelze vyhodit do běžného odpadu. Zejména pro firmy, kde je větší produkce podobných odpadů běžná, je výkup ze strany dodavatele pohodlným řešením.

Dobré další využití mají např. funkční počítače a notebooky mladší pěti let. Také o repasované mobily je mezi uživateli zájem. Typicky v případech, kdy nepotřebují nejnovější modely, nebo si chtějí pořídit dražší značku, ale nemají dostatek prostředků na nový přístroj (např. u výrobků Apple).

Specializované výkupy elektroniky obvykle nabízejí přiměřené ceny a odborné posouzení stavu zařízení. Pokud si chcete prodej domluvit individuálně, lze opět využít např. Facebook Marketplace, Bazos či Aukro.cz. Obecně jsou sociální sítě a lokální facebookové skupiny ideální zejména pro rychlý prodej v okolí bydliště.

Sběrný dvůr - místo pro velké spotřebiče

Pokud elektronika už žádnou hodnotu nemá, je nejčastějším a nejspolehlivějším místem pro odevzdání nefunkční elektroniky sběrný dvůr. Můžete tam odevzdat veškeré druhy elektroodpadu včetně velkých spotřebičů jako lednice a pračky, počítačů a monitorů i televizorů všech velikostí. Hlavní výhodou je bezplatné odevzdání, odborné nakládání s nebezpečnými látkami a možnost odevzdat současně i jiný tříděný odpad.

Většina sběrných dvorů má otevřeno několik dní v týdnu. Obsluha však může vyžadovat předložení dokladu totožnosti k ověření, že jste obyvatelem dané obce. Velké spotřebiče často pomáhá personál vyložit, což usnadňuje celý proces. Získáte také potvrzení o odevzdání, které je užitečné pro případné kontroly.

Červené kontejnery na elektroodpad

V některých obcích najdete i kontejner na elektroodpad, většinou se jedná o kontejner červené barvy. Tyto kontejnery jsou praktické pro menší elektroniku, ale pozor - ne všechno patří do kontejneru na elektroodpad.

Co patří do kontejneru na elektroodpad: malá elektronika jako telefony a kalkulačky, drobné spotřebiče typu žehličky a fény, LED žárovky a úsporné zářivky nebo počítačové komponenty. Tyto kontejnery jsou navrženy pro elektroniku, kterou lze snadno vhodit otvorem.

Co nepatří do kontejneru: velké spotřebiče jako lednice a pračky, televizory a monitory, spotřebiče obsahující chladiva nebo baterie a akumulátory, které patří do speciálních kontejnerů. Tyto předměty vyžadují odborné zpracování nebo jsou příliš velké. S nimi je třeba zamířit do sběrného dvora.

Praktický tip: Nikdy nevhazujte elektroodpad do běžné popelnice - elektroodpad tam nepatří a může způsobit problémy při zpracování komunálního odpadu. Obsluha svozových vozů také není vybavena pro bezpečné nakládání s elektronikou. V neposlední řadě můžete dostat za nesprávnou likvidaci i poměrně vysokou pokutu.

Výměna starého spotřebiče za nový

Pokud plánujete koupi nového spotřebiče, můžete jej rovnou i vyměnit. Mnoho obchodů s elektronikou pořádá pravidelné akce, kdy můžete odevzdat starý spotřebič při nákupu nového spotřebiče. Při koupi nové lednice odvezou starou zdarma a sami ji předají k ekologické likvidaci dle zákona.

Často lze při výměně i ušetřit, protože obchody někdy poskytují navíc slevy při odevzdání starého spotřebiče nebo umožňují výměnu starého za nový se slevou.

V takové situaci dává smysl si i promyslet, jak dlouho vám potenciálně vydrží nový spotřebič. Pokud je to možné, dívejte se na zařízení, která nabízí dobrý poměr cena / výkon, a nevybírejte ty nejlevnější modely. Určitou indicii mohou dát i recenze produktu, které uživatelé napsali po delší době užívání. Je důležité sledovat zejména to, zda si větší množství lidí nestěžuje na stejný typ závady. Při výběru se je dobré i sledovat, zda výrobci nabízí prodloužené záruky u svých výrobků (např. Hisense u vybraných modelů praček a chladniček nabízí prodlouženou záruku až 8 let).

Doporučení na závěr

Správné nakládání s elektroodpadem není jen naší zákonnou povinností, ale i příležitostí pomoci životnímu prostředí a často i vlastní peněžence. Vždy nejprve zvažte možnost darování nebo prodeje funkční elektroniky - můžete tak někomu výrazně pomoci a současně získat dodatečné prostředky.

Pokud máte pochybnosti o tom, jak s konkrétním typem elektroodpadu naložit, obraťte se na svou obecní nebo městskou správu, která vám poskytne aktuální informace o možnostech likvidace ve vaší oblasti. Konkrétní místo lze dohledat i v Registru míst zpětného odkupu. Mnoho obcí také pořádá pravidelné svozové akce pro elektroodpad, které vám usnadní odevzdání větších spotřebičů.

Pamatujte, že každý kus elektroniky správně zlikvidovaný přispívá k ochraně životního prostředí a šetří cenné suroviny pro budoucí generace. Investice času do správné likvidace se vždy vyplatí - jak vám, tak celé společnosti.



Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
9. července 2025


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!