Paradox - chráníme přemnožená srnčata a brojíme proti ohroženým šelmám

autor: Lenka Kadlíková
Moc dobře si pamatuji, jak jsem jeden den školní praxe trávila na louce s myslivci. Snažili jsme se najít schovaná mláďata, aby je sekačka neposekala. Abychom je ochránili, brojíme proti jejich predátorům Ovšem důvodem není ochrana druhu jako takového, je v tom něco jiného.


Ano, tohle by se mělo dělat, i když to z hlediska ochrany druhu určitě není potřeba, naopak.

Důvodem je především to, že smrt tímto způsobem může být velmi krutá. Často totiž nedojde k usmrcení ale zmrzačení mláděte, které pak dlouho trpí. Proto podpořme projekty na nákupy dronů s termovizí nebo se přímo účastněme vyhánění. Majitelé luk, kde je riziko, že by zde mohla pobývat srnčata, jsou povinni seč nahlásit místnímu mysliveckému spolku a ten musí zajistit kontrolu louky před sečením a při něm.

Norování lišek

Snad ještě horší je norování lišek, a to nejen pro lišky, ale i pro psy. Je správné, že je na stole jeho zákaz. Bohužel myslivecká lobby je tak silná, že je problém ho prosadit. Přitom, když už musíme lovit lišku, jde to i humánněji. Liška do české přírody patří jako predátor drobné zvěře, i například hlodavců, kteří dělají problémy na polích. Není to tedy pouze škodná, jak mnozí zastánci norování tvrdí.

Přemnožená srnčata a zajíce zachraňujeme, vlky, rysy a dravce trávíme

Žádná smrt volně žijícího zvířete lidskou rukou není správná. U přemnožených druhů jako je vysoká to ovšem není takový problém, jako když nějaký blb jedem vyvraždí celou vlčí smečku (v tuhle chvíli dost medializovaný případ z Rychlebských hor), která udržuje stav populace srnčí pod kontrolou. Před lety to odnesl i můj pes.

Vybájili jsme si je

Strach z vlků a dalších predátorů pramení zejména z toho jak jsme si je už pradávno vybájili. Schválně, znáte nějakou bajku, pohádku či film, kde vlk nebo jiný predátor hraje kladnou roli, když teda pominu Medvídka Pú? Filmy a pohádky, kde jsou vlci či medvědi zabijáci si vybavíte jistě mnohem snadněji.

Ano, vlk si zajde na jednoduchou kořist do nezabezpečené ohrady, proč by nezašel? Když se to stane po několikáté, asi se naštvete, ale proč toho vlka hned zabíjet, místo kvalitního zabezpečení stáda? Jo aha, ono je to jednodušší a ten vlk se tak nedostane k mýmu domu a do vesnice. Lidi se bojej.

I vy si raději dojdete pro jídlo do nejbližšího supermarketu,

tak proč to vyčítat vlkovi, medvědovi nebo třeba lišce? Bojíte se jich? Tak místo brojení proti nim zabezpečte popelnice, svá zvířata na dvorku a tlačte na místní zemědělce aby to udělali se svými stády také. Jsou na to dokonce dotace. Vlk ani další predátoři tak nebudou mít důvod se k nám přibližovat, natož útočit, prostoru i potravy mají dost, ano i v naší kulturní krajině, kdyby neměli, nemají snahu se množit. Jako vrcholoví predátoři totiž mají od přírody schopnost regulace populace tímto způsobem, tak aby se dokázala uživit. Na rozdíl od jejich kořisti. Člověk ale pro ně kořist není. Jejich útoky na člověka jsou vždy obranné.

Hele jakou mám trofej

Nechci je házet všechny do jednoho pytle. Jistě se najdou tací, kteří něco vědí o ekosystémech a důležitosti biodiverzity. Svoje honitby spravují v souladu s těmito znalostmi. Případů otrav dravců a šelem je ovšem opravdu alarmující a myslivci se opravdu nemohou divit, že jsou obviňováni. Jsou spolu se zemědělci jediní, kdo z tohoto má prospěch. Dost z nich totiž bere tyto predátory za svoji konkurenci, místo aby z nich udělali svoje parťáky, kteří jim pomohou starat se o les tak, aby fungoval jak má.

Nedovolme slovenskou cestu

U nás to zatím negraduje do takové míry jako na Slovensku. Nemáme tu zatím medvědy, jen občas nějakého tuláka, zejména v Beskydech. Ovšem máme tu vlky. Na Slovensku medvědi nebyli nikdy vyhubeni a řeší se tam minimálně desítky let, zejména v horách. Poslední dobou to ale graduje, počet medvědů se zvýšil a ukazují se čím dál blíže člověku. Je to jedno z témat, které zásadně rozděluje slovenskou společnost. Média velmi ochotně informují o každém útoku a lidé to čtou. Když k tomu přidáme slovenské ministry Huliaka (ministr cestovního ruchu a sportu), který je vášnivým myslivcem s vysokou pozicí v mysliveckém sdružení a Tarabu (ministr životního prostředí), který má, dle svých vyjádření, evidentně dojem, že ochránci přírody přírodu naopak ničí, není se čemu divit, že byl odsouhlasen odstřel opravdu vysokého procenta z celkové populace medvěda hnědého na Slovensku. I u nás máme takové politiky. Nedovolme jim vést Českou republiku cestou Slovenska.

Proč odstřel vyřeší jen málo?

Už jsem to tu trošku zmínila. Vrcholový predátor má schopnost regulovat svoji populaci na základě nabídky potravy a prostoru. Na Slovensku podcenili jednu věc a to je zejména zabezpečení popelnic, a vnadiště pro lovnou zvěř, kam medvědi rádi chodí bufetit a ztrácí tak plachost před lidmi. Pokud se přístup nezmění, nepomůže ani vystřílení podstatné části populace. Dokonce se to již lokálně ukázalo v minulých letech. Zbylí medvědi prostě do těch popelnic budou chodit dál, dál rozšiřovat svůj areál, dál se množit, protože jim v tom nic nebrání. Oni do blízkosti člověka nechodí, protože mají málo prostoru a žrádla v lesích, ale proto, že u nás mají tu potravu lépe dostupnou. Pokud by tomu tak nebylo, velikost medvědí populace se přizpůsobí tomu co má v lese a nebude mít potřebu chodit tak blízko k člověku. S vlky v Česku je to podobné. Dělají problém především tam, kde jim je to umožněno.

Na závěr pár odkazů:
Nora patří lišce - Petice pro zákaz norování
Seznam zprávy.cz - Komentář k dění kolem medvědů na Slovensku
Příroda.cz - Množící se útoky medvědů na Slovensku – co je špatněí
Příroda.cz - Kdo by vyhrál souboj pasteveckého psa a divokého vlka?í
Příroda.cz - Myslivci: „Ochranářům nevadí vlci v ohradách s hospodářskými zvířaty, ale norování ano. Proč?“
Divočina na beton - výzva Hnutí duha, která má za cíl přimět poslance, senátory a prezidenta ke schválení kvalitní novely zákona o ochraně přírody bez současných národní parky ohrožujících pozměňovacích návrhů a naopak schválení NP Křivoklátsko.

Příroda.cz - Co navrhují poslanci za změny v zákoně 114/1992 sb. O ochraně přírody?
Příroda.cz - Otevřený dopis všech ředitelů českých NP



témata článku:
autor:
datum vydání:
DNES


Diskuze k článku „Paradox - chráníme přemnožená srnčata a brojíme proti ohroženým šelmám“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!