Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Filmová tvorba ČSOP JARO Jaroměř

autor: RNDr. Jiří Jakl
JARO se může pochlubit již třemi filmy a do audiovizuální tvorby může vedle fotogalerií zahrnout i nějaké ty audiozáznamy a nakonec dobré zkušenosti jsou i s vysíláním.

Lze zdravě zapochybovat, zda s fotoaparátem v ruce a multimédii lze opravdu reálně pomáhat přírodě. Než filmovat činnost je důležité zejména tu činnost vyvíjet (sekat louky, starat se o zvířata ap.). Nicméně nepřímo i tato činnost může k ochraně přispívat oslovováním a názorným informováním veřejnosti, někoho pro ochranařinu nadchnout, nepochybný význam mají i různé formy osvěty. V neposlední řadě jsou filmy také vynikajícím prostředkem na připomínání těch báječných pocitů třeba s kosou v ruce nebo netradičních zážitků zaznamenávajících třeba míjení hořícího vleku přetíženého senem.

ČSOP JARO Jaroměř se již v minulosti o nějakou filmovou tvorbu pokoušelo, ale teprve s digitálním záznamem, který si lze stáhnout i prostřednictvím internetu, tato činnost získává zcela jiné možnosti. I když třeba natáčení digitálním fotoaparátem (ev. nahrávání i jen diktafonem v podobě MP3 přehrávače) "neprofesionály" a zpracovávaného s využitím obyčejného software asi není přímo něco třeba pro festival Ekofilm, určitě vzhledem k ceně (a potažmo dostupnosti tvorby i shlédnutí veřejností), odpadnutí všelijakého projektového papírování, kouzelné spontánnosti a tvorbě od srdce, může oslovit snad i více lidí (čímž tu nikdo nesnižuje profesionální tvorbu, se kterou se také počítá).

Začalo to nevinně, kdy letos na jaře Roman Kalous začal s natáčením v rámci zpracování své seminární práce (jako student gymnázia v Žamberku). Jeho práce se zabývala problematikou záchranné stanice pro volněžijící zvířata v Jaroměři, zejména tím, kam všude se v rámci mapování činnosti dostal. Kromě textového tištěného materiálu se pustil i do filmování a kromě zmíněné seminárky vytvořil i verze přímo pro naši organizaci. Film: Záchranná stanice JARO (cca 61 MB, .wmv, 32 minut)

Druhým filmem v pořadí je k táboru Olešenka 2007. Letošní ročník se mimořádně povedl - byli báječní lidé, báječné počasí, odvedlo se rekordní množství práce a organizace na tábor ani nedoplácela díky podpoře od Krajského úřadu. Jakkoli někteří s "digitalizací" tábora nesouhlasili, že "kdo nechce, ten nezapomene...", nakonec na film bylo možno z jejich úst zaznamenat kladný ohlas. Film zkrátka plno těch zážitků báječně připomene a je rozdíl, jestli tu možnost připomenutí máte nebo nemáte - Roman nám každopádně báječnou možnost dal. Film: Tábor Olešenka 2007 (60 MB, .wmv, 27 minut)

Třetí snímek je věnován invazním druhům rostlin. Byl připraven ve spolupráci s televizí Mladé Buky, vzniklo to narychlo a hlavní roli tu mají nežádoucí a potenciálně problematické rostliny v přírodě okolí Mladých Buků. Téma si o zfilmování říkalo a v současnosti ho lze pokládat za takovou "vlaštovku" jinak celkově relativně pomíjeného tématu. Kromě teorie v podobě třeba charakteristik rostlin se zde dozvíte i jak ty rostliny hubit. Bohužel obec se nerozkládá na zrovna velkém území a doba natáčení byla vybrána spíše jak to vyšlo, takže to dopadlo prostě "vlaštovkově" :) Nicméně považte, kolik poslanců natáčí takové filmy (tento byl popudem Robina Böhnische). Na dané téma počítáme i s vyhlášením větší soutěže amatérské dokumentární a reportážní tvorby (čili jestli můžete a máte zájem, můžete si něco už přednatáčet). Jinak viz příspěvek na Biolib.cz Film: Invazní druhy rostlin (cca 35 MB, .avi, 13 minut).

Pokud jde o plány do budoucna, záleží vše na našich možnostech - zejména časových. Roman Kalous se chce pustit ještě do dalších témat (ekocentrum aj.). Pokud budeme mít možnost ukazovat činnost, dost možná se nám podaří probudit zájem o ni i mezi dalšími vrstevníky. Přeci jen pomoc přírodě všechny smutky zahání a rozhodně je to snad zajímavá alternativa třeba pro ty, co mají zabíjet čas "travkou" nebo u počítačových her. Roman ještě poznamenává: "no tvořilo se dobře, dopadlo to všechno líp než sem čekal". :-)

Odkazy:
ČSOP JARO Jaroměř - filmová a audiovizuální tvorba

autor:
RNDr. Jiří Jakl
www stránky: http://ebotanika.net

datum vydání:
29. října 2007


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.