Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Filmová tvorba ČSOP JARO Jaroměř

JARO se může pochlubit již třemi filmy a do audiovizuální tvorby může vedle fotogalerií zahrnout i nějaké ty audiozáznamy a nakonec dobré zkušenosti jsou i s vysíláním.

Lze zdravě zapochybovat, zda s fotoaparátem v ruce a multimédii lze opravdu reálně pomáhat přírodě. Než filmovat činnost je důležité zejména tu činnost vyvíjet (sekat louky, starat se o zvířata ap.). Nicméně nepřímo i tato činnost může k ochraně přispívat oslovováním a názorným informováním veřejnosti, někoho pro ochranařinu nadchnout, nepochybný význam mají i různé formy osvěty. V neposlední řadě jsou filmy také vynikajícím prostředkem na připomínání těch báječných pocitů třeba s kosou v ruce nebo netradičních zážitků zaznamenávajících třeba míjení hořícího vleku přetíženého senem.

ČSOP JARO Jaroměř se již v minulosti o nějakou filmovou tvorbu pokoušelo, ale teprve s digitálním záznamem, který si lze stáhnout i prostřednictvím internetu, tato činnost získává zcela jiné možnosti. I když třeba natáčení digitálním fotoaparátem (ev. nahrávání i jen diktafonem v podobě MP3 přehrávače) "neprofesionály" a zpracovávaného s využitím obyčejného software asi není přímo něco třeba pro festival Ekofilm, určitě vzhledem k ceně (a potažmo dostupnosti tvorby i shlédnutí veřejností), odpadnutí všelijakého projektového papírování, kouzelné spontánnosti a tvorbě od srdce, může oslovit snad i více lidí (čímž tu nikdo nesnižuje profesionální tvorbu, se kterou se také počítá).

Začalo to nevinně, kdy letos na jaře Roman Kalous začal s natáčením v rámci zpracování své seminární práce (jako student gymnázia v Žamberku). Jeho práce se zabývala problematikou záchranné stanice pro volněžijící zvířata v Jaroměři, zejména tím, kam všude se v rámci mapování činnosti dostal. Kromě textového tištěného materiálu se pustil i do filmování a kromě zmíněné seminárky vytvořil i verze přímo pro naši organizaci. Film: Záchranná stanice JARO (cca 61 MB, .wmv, 32 minut)

Druhým filmem v pořadí je k táboru Olešenka 2007. Letošní ročník se mimořádně povedl - byli báječní lidé, báječné počasí, odvedlo se rekordní množství práce a organizace na tábor ani nedoplácela díky podpoře od Krajského úřadu. Jakkoli někteří s "digitalizací" tábora nesouhlasili, že "kdo nechce, ten nezapomene...", nakonec na film bylo možno z jejich úst zaznamenat kladný ohlas. Film zkrátka plno těch zážitků báječně připomene a je rozdíl, jestli tu možnost připomenutí máte nebo nemáte - Roman nám každopádně báječnou možnost dal. Film: Tábor Olešenka 2007 (60 MB, .wmv, 27 minut)

Třetí snímek je věnován invazním druhům rostlin. Byl připraven ve spolupráci s televizí Mladé Buky, vzniklo to narychlo a hlavní roli tu mají nežádoucí a potenciálně problematické rostliny v přírodě okolí Mladých Buků. Téma si o zfilmování říkalo a v současnosti ho lze pokládat za takovou "vlaštovku" jinak celkově relativně pomíjeného tématu. Kromě teorie v podobě třeba charakteristik rostlin se zde dozvíte i jak ty rostliny hubit. Bohužel obec se nerozkládá na zrovna velkém území a doba natáčení byla vybrána spíše jak to vyšlo, takže to dopadlo prostě "vlaštovkově" :) Nicméně považte, kolik poslanců natáčí takové filmy (tento byl popudem Robina Böhnische). Na dané téma počítáme i s vyhlášením větší soutěže amatérské dokumentární a reportážní tvorby (čili jestli můžete a máte zájem, můžete si něco už přednatáčet). Jinak viz příspěvek na Biolib.cz Film: Invazní druhy rostlin (cca 35 MB, .avi, 13 minut).

Pokud jde o plány do budoucna, záleží vše na našich možnostech - zejména časových. Roman Kalous se chce pustit ještě do dalších témat (ekocentrum aj.). Pokud budeme mít možnost ukazovat činnost, dost možná se nám podaří probudit zájem o ni i mezi dalšími vrstevníky. Přeci jen pomoc přírodě všechny smutky zahání a rozhodně je to snad zajímavá alternativa třeba pro ty, co mají zabíjet čas "travkou" nebo u počítačových her. Roman ještě poznamenává: "no tvořilo se dobře, dopadlo to všechno líp než sem čekal". :-)

Odkazy:
ČSOP JARO Jaroměř - filmová a audiovizuální tvorba

Debata k článku 'Filmová tvorba ČSOP JARO Jaroměř'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Zima

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz