Rubrika: FLÓRA & FAUNA

Jak pomáhá invazní druh hlemýždě rozšiřovat populaci jednoho druhu včel samotářek?: Invazní, člověkem zavlečené druhy, místní…
Invazní, člověkem zavlečené druhy, místní přírodě většinou škodí. Jeden evropský hlemýžď zavlečený do Ameriky ale funguje právě na opak. Zajímá vás, jak to dělá?
Vosa není nebezpečný nepřítel, ale užitečný pomocník!: Vosa v mnoha lidech vyvolává panický strach a…

Vosa není nebezpečný nepřítel, ale užitečný pomocník!

26. září 2023, Zuzana Novotná
Vosa v mnoha lidech vyvolává panický strach a potřebu „zabít vosu dřív, než mi dá žihadlo“. Ve skutečnosti si ale vosy takovou pověst vůbec nezaslouží. Nejenže většinou nemají žádnou potřebu zaútočit na člověka, ale také hrají mimořádně důležitou roli v naší přírodě. Chcete o tom vědět víc?
Vodní rostliny: Vodní rostliny jsou rostliny, které rostou ve…

Vodní rostliny

22. září 2023, REKLAMA
Vodní rostliny jsou rostliny, které rostou ve vodním prostředí nebo mají části svého života ponořené ve vodě. Existuje mnoho různých typů vodních rostlin, které se liší svými vlastnostmi, nároky na prostředí a způsoby růstu. Některé obecné informace o vodních rostlinách. Typy vodních rostlin: Vodní rostliny můžeme rozdělit do několika hlavních kategorií.
Hryzec vodní – u nás škodná, v Anglii ho opětovně vysazují: Hryzec vodní je příkladem toho, že informace,…

Hryzec vodní – u nás škodná, v Anglii ho opětovně vysazují

7. září 2023, Lenka Kadlíková
Hryzec vodní je příkladem toho, že informace, že je nějaký druh v nějaké zemi klasifikován jak ohrožený neznamená, že jinde tomu nemůže být naopak.
Užitečné vosy: Všude se mluví o užitečnosti včel a jejich…

Užitečné vosy

8. srpen 2023, Lenka Kadlíková
Všude se mluví o užitečnosti včel a jejich ochraně. Naopak na heslo vosa ve vyhledávači najdete naprostou většinu textů na téma jejich likvidace. Zhruba to mi nedávno řekla do telefonu paní, která hledala informace o ochraně vos. Dokonce i vědci do nedávna dávali mnohem více prostoru včelám, přitom jsou na tom vosy s užitečností podobně jako včely. Možná ještě lépe.
Která z rostlin nás v  létě ochladí?: Prázdniny se pomalu blíží ke své polovině a…

Která z rostlin nás v  létě ochladí?

22. červenec 2023, Blanka Holzäpfelová
Prázdniny se pomalu blíží ke své polovině a léto dosahuje svého vrcholu. Blížící se svátek sv. Anny sice slibuje chladna z rána, ale veder se ještě nějaký čas nezbavíme. Pro ochlazení je často vyhledávaný pobyt u vody, ale pomoc najdeme i v rostlinné říši. Pojďme si tedy představit ty nejlepší pomocníky pro letní ochlazení.
Kachní transsexuál: Aneb jak se z kachny stane kačer a pohled do…

Kachní transsexuál

3. červenec 2023, David Říha
Aneb jak se z kachny stane kačer a pohled do života jedné z nich.
Co mají společného rajčata, brambory, slunečnice nebo papriky? Všechny tyto „naše tradiční potraviny“ pochází z Ameriky: Pokud byste měli stroj času a cestovali do Evropy…

Co mají společného rajčata, brambory, slunečnice nebo papriky? Všechny tyto „naše tradiční potraviny“ pochází z Ameriky

30. červen 2023, Anna Nebeská
Pokud byste měli stroj času a cestovali do Evropy před rokem 1492, tak by vám na jídelním lístku chyběla řada potravin, které dnes považujeme za naprosto všední. Díky Kryštofu Kolumbovi se totiž do Evropy dostalo z amerického kontinentu mnoho plodin, které dnes považujeme za samozřejmé.
Tiplice obrovská - neškodný obří „komár“, který vám nebude chtít vysát žádnou krev: Je smutný (ale pochopitelný) osud komárů, že je…

Tiplice obrovská - neškodný obří „komár“, který vám nebude chtít vysát žádnou krev

28. červen 2023, Anna Nebeská
Je smutný (ale pochopitelný) osud komárů, že je nikdo nemá rád. A co teprve, když se někde objeví strašidelně velký obří „komár“! Problém ale je, že onen obrovský komár je ve skutečnosti lidem zcela neškodná tiplice obrovská, která nejenom že nepije krev, ale dokonce je lidem i prospěšná.
Jak se z malých lesních jahod staly velké zahradní jahody?: Máte rádi malé lesní jahůdky, které občas…

Jak se z malých lesních jahod staly velké zahradní jahody?

21. červen 2023, Petr Kadlík
Máte rádi malé lesní jahůdky, které občas najdete při cestě přírodou? Jakým se ale z těchto drobných dobrot podařilo vyšlechtit „obří“ zahradní jahody? Může za to snad GMO nebo něco podobného? Zajímá vás, jaký původ mají dnešní velké zahradní jahody, které si můžete sami vypěstovat na zahrádce, koupit natrhané v dřevěné přepravce nebo za nimi vyrazit na samosběr?
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 10 stránek, zobrazit poslední stránku.