Rubrika: LEGISLATIVA

Nová evropská pravidla obnovy přírody definitivně schválena, a nejen ta!: Evropské státy, včetně ČR, včera těsně…
Evropské státy, včetně ČR, včera těsně chválili kontroverzní legislativu pro obnovu přírody tzv. Nature Restoration Law, která je součástí Greendealu. Zásadní je, že tato legislativa neřeší již chráněné oblasti, ale snaží se nastartovat obnovu těch degradovaných. Neznamená to však, že se z polí stanou neobhospodařované džungle, jak to někteří prezentují. Schválena byla i další důležitá legislativa.
Budeme nosit nepotřebný textil zpět do obchodů, jako třeba baterie?: Textilu jako komoditě vhodné k recyklaci bylo v…

Budeme nosit nepotřebný textil zpět do obchodů, jako třeba baterie?

5. prosinec 2023, Lenka Kadlíková
Textilu jako komoditě vhodné k recyklaci bylo v naší zemi věnováno velmi málo. Nyní se to však mění. Na Ministerstvu životního prostředí chystají změny směrnice o odpadech.
Nekalé praktiky před hlasováním ve Výboru pro životní prostředí EP: Koncem minulého týdne hlasoval Výbor ENVI o…

Nekalé praktiky před hlasováním ve Výboru pro životní prostředí EP

19. červen 2023, Lenka Kadlíková
[ téma: legislativa eu, ochrana přírody eu, výbor Envi EP ]
Koncem minulého týdne hlasoval Výbor ENVI o Nařízení o obnově přírody. Nařízení bylo představeno již v červnu 2022 v rámci tzv. Green deal. Je to první celokontinentální předpis na světě, který státy zavazuje k obnově pestré krajiny. Což výrazně napomůže v adaptaci na klimatické změny. Proč hlasování ve Výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu nebylo jednoznačné?
Konec hledání značek o férovosti výrobku - EU parlament přijal zákon pro boj proti odlesňování : Podle vědecké studie zveřejněné v prestižním…

Konec hledání značek o férovosti výrobku - EU parlament přijal zákon pro boj proti odlesňování

20. duben 2023, redakce Příroda.cz
Podle vědecké studie zveřejněné v prestižním časopise Science způsobuje odlesňování zejména v tropických oblastech z 90% zemědělství. Na odlesněných plochách se pěstuje především kakao, káva, palmy na palmový, sója a pochází z nich samozřejmě dřevo. U těchto surovin a výrobků z nich bude muset dovozce do EU nyní doložit, že suroviny nepochází z těchto nově odlesněných oblastí, schválil včera Evropský parlament.
Mezinárodně významné mokřady u nás: V nedávné době byl vyhlášen nový mokřad…

Mezinárodně významné mokřady u nás

25. únor 2005, Jan Havránek
V nedávné době byl vyhlášen nový mokřad chráněný světovou úmluvou o mokřadech - Podzemní Punkva. Jako významný, nadnárodní biotop se tak stal jedenáctým mokřadem v ČR podléhající Ramsarské úmluvě.
Ochrana nižších rostlin - Řasy: Ač ochrana řas nebyla dosud samostatně nijak…

Ochrana nižších rostlin - Řasy

4. únor 2005, Alena Rulfová
Ač ochrana řas nebyla dosud samostatně nijak zvlášť kvalitně zapracována do právních norem našeho státu a ve vyhlášce k zákonu o ochraně přírody a krajiny není uveden žádný chráněný druh řas, je jejich ochrana velmi důležitá pro celé (především vodní) ekosystémy a tedy i pro nás.
Ochrana rostlin v praxi - Houby: Nikdo z nás si nedovede představit  Zemi bez…

Ochrana rostlin v praxi - Houby

17. leden 2005, Alena Rulfová
Nikdo z nás si nedovede představit Zemi bez stromů a rostlin celkově, nebo je tato představa pro něj značně smutná a nepřijatelná. Bohužel velké množství v současné sobě známých i neznámých rostlinných druhů spadá podle zákona o ochraně přírody a krajiny, nebo spíše dle vyhlášky k tomuto zákonu, do druhů kriticky ohrožených. Patří sem kupodivu také houby.

Obecná a zvláštní ochrana živočišných druhů (2. část)

5. leden 2005, Alena Rulfová
Mnozí z nás jistě již někdy zaslechli pojem Červená kniha, ale co to vlastně je?

Obecná a zvláštní ochrana živočišných druhů (1. část)

28. prosinec 2004, Alena Rulfová
Stejně jako ochrana rostlin je samozřejmě velmi důležitá a nezbytná ochrana živočichů. Většina lidí si bohužel již jen matně uvědomuje tuto prapůvodní skutečnost.

Ochrana dřevin

29. listopad 2004, Alena Rulfová
Dřeviny nám dávají největší množství životodárného kyslíku a proto jim musí být věnován dostatek místa v české legislativě.
Listování: [ 1 ]  2 další
Celkem 2 stránky, zobrazit poslední stránku.