Rubrika: LITERATURA A PŘÍRODA

Naděje Jane Goodallové: Jane Goodall si vybaví snad každý, kdo se jen…
Jane Goodall si vybaví snad každý, kdo se jen trošku zajímá o ochranu přírody, ve spojitosti s primáty, zejména tedy se šimpanzi. Její práce ale není jen o šimpanzích. Díky nim objevila svůj dar šířit naději v to, že dokážeme napravit své chyby a zanecháme planetu budoucím generacím takovou, že se tu bude dobře žít všem živým tvorům a tím pádem i lidem. Podle Jane jsme ji „zdědili od rodičů a máme ji půjčenou od svých dětí“.
Kniha Po stezkách – o dlouhé cestě za nadějí: Když už do ruky vezmu nějaký román a dočtu ho,…

Kniha Po stezkách – o dlouhé cestě za nadějí

19. duben 2024, Lenka Kadlíková
[ téma: Kniha, recenze, Velká Británie, Skotsko ]
Když už do ruky vezmu nějaký román a dočtu ho, musí v něm být něco k zamyšlení, musí v něm být dobrodružství a musí mě vtáhnout do přírody, kde se odehrává. To se Raynor Winnové podařilo. Na vzdory manželově zákeřné nemoci se vydávají na patrně neobtížnější trek ve Velké Británii. Právě o jejich cestě, o splynutí s přírodou a o naději je tahle kniha.
Naše divoké dědictví – kniha o uvědomění si postavení člověka k přírodě: Peter Wohlleben ve své nové knize Naše divoké…

Naše divoké dědictví – kniha o uvědomění si postavení člověka k přírodě

4. duben 2024, Lenka Kadlíková
[ téma: Peter Wohlleben, klimatická krize, kniha ]
Peter Wohlleben ve své nové knize Naše divoké dědictví přichází s vidinou člověka jako bytosti, která je součástí přírody. Platí pro ni stejné zákonitosti jako pro všechny ostatní druhy. Zamýšlí se nad tím, čím to je, že se člověk ničí své životní prostředí a co je třeba udělat, aby se to napravilo. Jeho myšlenky budou pro někoho velmi překvapivé, pro někoho logické, pro někoho samozřejmost.
Tiché jaro – kniha, která vám možná pomůže pochopit, proč jsme tam, kde jsme: V originále vyšla již před šedesáti lety, v…

Tiché jaro – kniha, která vám možná pomůže pochopit, proč jsme tam, kde jsme

21. březen 2024, Lenka Kadlíková
V originále vyšla již před šedesáti lety, v době, kdy se ve velkém používaly chemikálie jako třeba DDT. Nikdo nechtěl vidět důsledky, které byly již v té době hmatatelné. Začalo to velmi nenápadně, jarním tichem místo švitoření ptáků. Jedná se o jednu z nejvlivnějších knih, která odstartovala environmentální hnutí. Velmi aktuální čtení i v dnešní době. Díky nakladatelství Host byla konečně přeložena i do češtiny.
Kniha o klimatu – Gréta Thunberg : Ne nebojte, Gréta už není tím ukřičeným…

Kniha o klimatu – Gréta Thunberg

7. březen 2024, Lenka Kadlíková
[ téma: Gréta Tuhnberg, klima ]
Ne nebojte, Gréta už není tím ukřičeným dítětem před Švédským parlamentem ve Stockholmu, které si vydobylo pozornost celého světa. Od té doby se mnohé změnilo, ale také nezměnilo. Gréta dospěla, používá jinou rétoriku. Co se ovšem příliš zatím příliš nezměnilo jsou témata na která upozorňuje. Knihu nenapsala sama, vystupuje zde spíš jako takový průvodce po tématech, která do jednotlivých článků zpracovali odborníci na dané téma.
Přírodě na stopě – Jak pozorovat, chápat a využívat přírodní jevy nejen na zahradě: Recenze starší knihy Petera Wohllebena, která,…

Přírodě na stopě – Jak pozorovat, chápat a využívat přírodní jevy nejen na zahradě

29. únor 2024, Lenka Kadlíková
[ téma: kniha, Peter Wohlleben ]
Recenze starší knihy Petera Wohllebena, která, přestože je útlá, je pojatá velmi ze široka naťukává spoustu témat a láká k jejich bližšímu zkoumání. Prostě taková malá tajemství přírody.
Buď jako řeka – román o osudech odvážné ženy, která to milovala tam, kde žila, ale dál tam žít nemohla: Příběh inspirovaný skutečnými událostmi v…

Buď jako řeka – román o osudech odvážné ženy, která to milovala tam, kde žila, ale dál tam žít nemohla

15. únor 2024, Lenka Kadlíková
[ téma: Přehrada Orlík, Amerika, Colorado, román ]
Příběh inspirovaný skutečnými událostmi v podhůří a v horách kolem řeky Gunnison, ve státě Colorado, kde bylo rozhodnuto o vybudování přehrady. Příběh o přežití v drsné horské přírodě. Příběh o lásce, tragédiích a naději, které prožívá hlavní hrdinka.
Recenze knihy Náčelník – kniha rozhovorů se zoologem, tulákem a průkopníkem českého skautingu: Poslední kniha, kterou jsem přečetla v minulém…

Recenze knihy Náčelník – kniha rozhovorů se zoologem, tulákem a průkopníkem českého skautingu

15. leden 2024, Lenka Kadlíková
[ téma: kniha, Jizerské hory, Karpaty, Miroslav Nevrlý, KRNAP ]
Poslední kniha, kterou jsem přečetla v minulém roce. Náčelník je skautská přezdívka, pod kterou se skrývá jméno Miloslav Nevrlý. Nevrlý však není nevrlý, jinak by se asi nemohl stát inspirací nejen pro ty, kteří se s ním kdysi jako skauti a turisti vydávali na toulky nejen po Karpatech a Jizerkách.
Recenze knihy Zaříkávač zvířat – o síle šumavské přírody a tajemství lesa: Kniha Zaříkávač zvířat je jedna z těch knih,…

Recenze knihy Zaříkávač zvířat – o síle šumavské přírody a tajemství lesa

21. prosinec 2023, Lenka Kadlíková
Kniha Zaříkávač zvířat je jedna z těch knih, která vás nezahltí vědeckými informacemi a náležitě si u ní odpočinete. Zatáhne vás společně s jedním „podivínem“ do nitra šumavských hvozdů.
Kniha Stopy evropských zvířat – bible pro všechny opravdové  přírodomilce: Tahle mega bichle nadchne všechny, co chtějí…

Kniha Stopy evropských zvířat – bible pro všechny opravdové přírodomilce

13. listopad 2023, Lenka Kadlíková
Tahle mega bichle nadchne všechny, co chtějí zkoumat okolní přírodu do hloubky. Pomůže nejen zjistit, kdo kolem vás žije, ale i pochopit spoustu věcí z fascinujícího světa zvířat, které jsou běžnému člověku skryté a nejspíš je ani nenajdete v žádné encyklopedii.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 12 stránek, zobrazit poslední stránku.