Rubrika: KLIMATICKÁ ZMĚNA
Bledulky a sněženky patří k mým nejoblíbenějším rostlinám. Letos mě ale pohled na ně tolik netěší. I u nás těsně pod Krkonošemi, už delší dobu plně kvetou. Mnohde je to i o měsíc dřív než obvykle. Příroda zareagovala na velmi teplý únor a začala se nezvykle brzy probouzet, což může být problém.
Ekoaktivisti zakládají požáry, globální oteplování neexistuje
1. srpen 2023, Lenka KadlíkováAneb pohled do komentářů pod články na sociálních sítích. Takové „malé“ zamyšlení nad tím, jak společnost často vnímá ochránce přírody a co je třeba změnit.
Ekologicky udržitelná budoucnost je jedinou cestou, která zajistí našim dětem pohodlný život
29. srpen 2022, REKLAMAV posledních letech stále častěji slýcháváme o důležitosti změny určitých návyků naší společnosti. Jednou z nejpodstatnějších oblastí je především energetika, která má v současné době největší podíl na globálním oteplování. Pokud se co nejdříve nenaučíme šikovně nahradit uhelné elektrárny a podobná zařízení, koledujeme si o velmi výrazné problémy. Co se může stát?
Má dnes vůbec smysl slavit Den Země?
22. duben 2022, Petr Kadlík[ téma: Den Země, klimatická změna ]
Den Země je tak trošku zvláštní svátek. Má vůbec smysl ho nějak slavit v dnešní době, plné problémů, starostí a lidských neštěstí?
Bez pravidel to nejde, ani v přírodě!
20. duben 2021, REKLAMAVšechno na světě má nějaká pravidla nebo zákonitosti. Bez nich nemůže dobře fungovat nic, co děláme. Lidské vztahy, obchod, mezinárodní dohody a ani příroda se bez nich neobejde. Zkrátka jedno souvisí s druhým, a kdo to nehodlá přijmout, měl by si oživit pořekadla typu „Jak se do lesa volá…, kdo jinému jámu kopá…, boží mlýny melou pomalu…“ atd.
Měnící se lesy a kůrovcové kalamity
22. září 2019, RNDr. Jiří Jakl[ téma: les, kůrovec, klimatická změna ]
Zdravý český les má různorodou věkovou strukturu stromů a neroste v něm jenom jeden druh dřeviny - tím se liší od monokultury. Ve zdravém lese také probíhají přirozené vývojové cykly a nevyhýbají se mu ani klimatické změny. Významným aktérem je tu kůrovec u lesů či lesních kultur se smrkem, jiné choroby a škůdci v případě jiných dřevin a oslabení lesa. Rozlišme konkrétní případy a připomeňme úskalí špatného lesnického hospodaření v lesích.
Větší klimatické změny díky emisím CO₂ nebo ničení pralesů pro pěstování palem a soji?
7. březen 2019, RNDr. Jiří Jakl[ téma: klimatická změna, CO₂, les ]
Hodně se hovoří o klimatických změnách. Nejčastěji se varuje před vypouštěním skleníkových plynů a řeší se potřeba změn v průmyslu a energetice. Jenže mnohem větší problém představuje kácení pralesů a klíč k němu je v zemědělství.
Druhová a územní ochrana přírody. Oboje má svá pro a proti
3. červen 2013, Petra Wrzecionková[ téma: klimatická změna, biodiverzita ]
Chránit přírodu, v níž žijeme a z níž pocházíme, by mělo být samozřejmostí. Realita je však poněkud jiná. Před tím, co se jeví jako správné a naprosto logické, dostává často přednost ekonomicky výhodnější řešení. Žijeme zkrátka v takové společnosti a době. Proto musíme i v oblasti ochrany přírody přistupovat na kompromisy. Bývá obtížné prosadit takovou míru a rozsah ochrany, jakou bychom považovali za správnou. Někdy tak vyvstává otázka,…
Pouště v Česku? Ano, a máme jich hned několik. Kde je najdete a jak vznikly?
27. listopad 2012, Lenka KadlíkováPoušť není jen Sahara nebo Kalahari. Pouště jsou rozmanitá prostředí a rozhodně si je nepředstavujte jen jako obrovské písečné duny. Byli byste daleko od pravdy.
Výlet do historie - znečištění vzduchu v roce 1926
8. srpen 2012, Petr Kadlík[ téma: klimatická změna, ovzduší ]
Dnešni denní limit polétavého prachu je 50 mikrogramů na krychlový metr. Nicméně když se ohlédneme do minulosti, tak se i takový vzduch dá označit za 'svěží'. V dobách parních lokomotiv lidé žili i v prostředí, kde se za měsíc dalo na jeden metr čtverečný naměřit více jak 1,5 kilogramu prachu!