Kačenka česká - Ptychoverpa bohemica

autor: Mgr. Jana Hájková
Pěkný název, co říkáte. Máte dojem, že už jste ji v lese někdy viděli? Ne? Tak se pojďme podívat, kde ji můžeme najít a hlavně kdy.

třída vřeckovýtrusé - Ascomycetes
řád kustřebkotvaré - Pezizales
čeleď smržovité - Morchellaceae
rod kačenka - Verpa

Charakteristika

Klobouk je 2-4 cm vysoký a 2-3 cm široký. Je náprstkovitého tvaru, k třeni přirostlý pouze vrcholem. Zbytek klobouku je zvonovitě převislý nad horní částí třeně. Povrch připomíná zvrásněnou kůru mozkovou, je nepravidelně zprohýbaný a má výrazné větvení vystouplými žebry, které jsou příčně pospojovány. Barva je okrově hnědá, ze spodní strany špinavě bílá. Slizký třeň je převážně válcovitý, v horní části zúžený. 1-2 cm tloušťka třeně je většinou dutá. Křehký a svraskalý povrch na 7-14 cm výšce je pokryt je pokryt šupinkami. Barvu má bílou nebo mírně nažloutlou. Dužnina má příjemnou jemnou vůni a bílou barvu. Je tenká a křehká. Výtrusný prach je okrově žlutý.

Rozšíření

Najít ji můžeme při dobrém počasí již v březnu. Doba její největší slávy se pohybuje v rozmezí dubna a května. Najdeme ji především na místech, kde je dostatečné vlhko a teplo. Vybírá si listnaté háje, kde se nashromáždila suchá loňská tráva a listí. Velmi ráda má prostředí pod osikami nebo třešněmi. Ráda má také vápenaté podklady a opuky.

Možné užití

Kačenka česká je jedlá houba, kterou můžeme velmi dobře využít při přípravě pokrmů. To se ovšem nedá tvrdit o třeni který je tuhý a ke zpracování tudíž nevhodný. Výborná je kačenka naložená v octě.

Možnost záměny

Splést si Kačenku můžeme například se smržem vysokým, který á podobné vzezření. Klobouk má ale oproti kačence válcovitý, nikdy ne zvonovitý.

český název kačenka česká
latinský název Ptychoverpa bohemica
hlavní znaky zvonovitý, okrově hnědý klobouk je přirostlý jen vrcholem, válcovitý, nažloutlý, křehký třeň, bílá dužnina
rozšíření vlhké a teplé listnaté háje
doba sběru březen-květen
poživatelnost jedlá houba

zdroje:
Kapesní atlas hub 1- autor Doc. ing. Antonín Příhoda
http://encyklopedie.seznam.cz

fotografie: http://www.naturfto.czJaroslav Malý - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
6. listopadu 2007


Diskuze k článku „Kačenka česká - Ptychoverpa bohemica“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!