Penízovka dubová - Collybia dryophila

autor: Mgr. Jana Hájková
Penízovka dubová roste v listnatých i jehličnatých lesích hlavně v létě a na podzim.

třída stopkovýtrusé - basidiomycetes
řád lupenotvaré - Agaricales
čeleď čirůvkovité - Tricholomataceae
rod penízovka - Gymnopus

Charakteristika

2-6 cm klobouk je v mládí polokulovitý, později rozložitý s okrajem mírně zvlněným nebo dokonce zdviženým vzhůru. Je tence masitý a pružný s hnědookrovou barvou a načervenalým nádechem. Setkat se můžete i s tím, že za suššího počasí je světlejší, skoro až bělavý. Pokožka je lysá a hladká. Lupeny má penízovka husté, 2-3 cm vysoké. K třeni jsou jednotlivé dílky připojeny zoubkem. Charakteristickou je pro lupeny penízovky světle nažloutlá nebo až citrónově žlutá barva. Výtrusný prach je bílý. Třeň je válcovitý a ve spodní části zjevně rozšířený ze 0,3cm až na 0,5 cm. Se svými 3-7 cm bývá častokrát prohnutý. Je pružný. Barvu má červenohnědou, je hladký a lysý, na povrchu suchý, uvnitř dutý. Tenká dužnina je vodnatá a její příchuť i vůně připomíná čerstvé dřevo.

Rozšíření

Najdeme ji v surové hrabance listnatých lesů, převážně v létě a na podzim. Lesníci určitě vědí, že tato houba je pro ně důležitá rozkladem listí, drobných větévek a odumřelých stonků bylin. Vyskytuje se v celém mírném pásu severní polokoule, ale i v severní a jižní Africe.

Možné užití

Penízovka dubová je jedlá houba, ale jen velmi málo vydatná. Vhodná je hlavně do polévek.

Možnost záměny

Splést si penízovku dubovou můžeme i s jinými druhy penízovek, jakými jsou například penízovka srostlá, alpská, splývavá, vodnatá. Podobná je také špičce obecné.

český název penízovka dubová
latinský název Collybia dryophila
hlavní znaky polokulovitý nebo rozložitý klobouk okrově hnědé barvy s nepravidelným okrajem, nažloutlé husté lupeny k třeni připojené zoubkem, červenohnědý, hladký, dutý, válcovitý třeň
rozšíření listnaté lesy
doba sběru květen-listopad
poživatelnost jedlá houba

zdroje:
Antonín Příhoda;Kapesní atlas hub 1
http://encyklopedie.seznam.cz
http://houby.humlak.cz



autor:
datum vydání:
14. srpna 2017


Diskuze k článku „Penízovka dubová - Collybia dryophila“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!