K přírodě přijatelnější domácnost - Elektrické spotřebiče
Důležité zásady
Při výběru elektrických spotřebičů sledujeme tzv. "energetický štítek" (musí být na výrobku ze zákona), který vypovídá o úspornosti provozu přístroje. Na štítku je uvedena příslušná kategorie (A až G - nejúspornější je A), údaje o spotřebě energie a konkrétním modelu.
Zajímáme se o to, zda má spotřebič vypínač před nebo za transformátorem. Pokud je vypínač až za transformátorem, spotřebovává elektřinu, i když je vypnutý. Vytahujeme tedy přívodní šňůru ze zásuvky nebo si pořídíme zásuvkovou lištu s vypínačem
Sporáky
Plynový sporák Je vhodnější než elektrický - využití primární energie je asi 3x lepší, teplotu můžeme lépe kontrolovat a regulovat. Při jeho používání je nutné větrat kvůli uvolňování oxidů dusíku při hoření.
Elektrický sporák Lepší variantou je díky vyššímu využití elektrické energie sporák se sklokeramickou varnou deskou (lze ušetřit až 47% energie). Při výběru sporáku volíme ten, který je vybaven termostatem a ventilátorem
Mikrovlnná trouba
Z energetického hlediska je její používání vhodné pouze pro malé a střední porce (do 500 g zeleniny, 750 g masa, 1000 g ryb). Zatím nevíme příliš o jejím dopadu na lidské zdraví a proto je její použití poněkud sporné. Raději se nedoporučuje používat jejich služeb při ohřevu mléka a jídla pro nejmenší děti.
Chladnička a mraznička
Zásady pro nákup nových spotřebičů Při nákupu volíme takový přístroj, kde jsou jako chladící medium použity uhlovodíky a jako pěnidla v izolační hmotě vzduch, uhlovodíky nebo CO2. Nekupujeme chladničky s freonovými chladícími medii (při koupi nového přístroje byste na takový model už ani neměli narazit). Všímáme si počtu hvězdiček udávajících chladící výkon. Kupujeme-li mrazničku, dáme předost typu s horním otvíráním (uniká z ní méně chladu).
Jak co nejvíce omezíme energetické ztráty
Chladničky a mrazničky umisťujeme do nejchladnějších místností. Přístroje pravidelně odledňujeme, žebroví odpařovacího zařízení nejméně 2 x ročně čistíme. Otevíráme je na co nejkratší dobu. Do chladničky nikdy nedáváme teplé pokrmy. Teplotu chladničky nastavíme na optimálních 7°C
Pračka
Zásady pro nákup nových spotřebičů
Zvažujeme, zda dáme přednost pračce, která odebírá teplou vodu z jiného zdroje, nebo pračce, která vodu sama ohřívá.
Žehlička
Jak uspoříme energii
Při žehlení využíváme zbytkového tepla. Nežehlíme prádlo mokré ani přeschlé, nejlepší je prádlo předem pokropit aby zvlhlo. Některé prádlo není třeba žehlit vůbec (trička, ponožky, ručníky apod.)
Světelné zdroje
Klasická žárovka Více hřeje než svítí, až 90% energie dokáže přeměnit na teplo. Žárovky s malým příkonem mají menší měrný výkon než žárovky s vyšším příkonem.
Halogenová žárovka Má asi 3 x delší životnost (3000 hodin) a jasnější světlo než žárovka klasická, energii však neušetří.
Kompaktní žárovka Může ušetřit až 80% energie, má vyšší účinnost (20 W zářivka svítí stejně jako 100 W žárovka). Zářivky s vyšším příkonem (20 W, 23 W) umístíme tam, kde se denně svítí 2 až 3 hodiny a více, zářivky s nižším příkonem (6 W, 9 W) použijeme do prostor, kde pravidelně svítíme 5 i více hodin. Pořizujeme-li si novou zářivku, opatříme si typ s elektronickým předřadníkem (ušetří 12 - 52% energie při životnosti větší asi o 50%)
Jak ještě uspoříme Množství spotřebované energie můžeme ovlivnit také barvou stěn, podlahy a stropu (bílá barva odráží 80% světla, tmavozelená 15%, černá již pouze 9%). Osvětlení místnosti jedním velkým světlem není příliš vhodné, protože musí být zbytečně silné
autor:
Diskuze k článku „K přírodě přijatelnější domácnost - Elektrické spotřebiče“