Outdoor 8 - Na čem vařit v přírodě

autor: Antonín Lágner
Určitě se mnou budete všichni kdo chodíte na delší dobu do přírody souhlasit, že člověk se nemůže živit jen studenou kuchyní.

Teplá = lepší chuť, stravitelnost a zvednutí nálady (když se zmokne, tak horký čaj bodne :-). A teď jak se dostat k teplému jídlu. Máme na výběr několik možností: klasický otevřený oheň, různé vařiče nebo chemická reakce.


Oheň

Lze použít klasického ohniště s přiměřeným ohňem a nad něj zavěsit kotlík. Tento způsob má ale několik nevýhod. Najdeme jen velice málo míst, kde bychom ho mohli rozdělávat. Navíc využitelnost pro větší vaření klesá. Malý ohýnek je vhodný pro ohřev jedné konzervy. Malá hromádka z chrastí se zapálí a konzerva se postupně ze strany ohřívá.

Chemická reakce

Jde o poněkud neobvyklý způsob, který se využívá hlavně v moderních armádních potravinových dávkách, a nebo v záchranných balíčcích. Jídlo je uloženo ve vakuovaném pytlíku. Ten se vloží do většího, kde je směs chemikálií. Celé se to zalije vodou a chemická reakce už sama jídlo ohřeje. Není to ale nic moc - jen taková nouzovka.

Vařiče

Dělí se na plynové, benzínové, na tuhý líh a na rosolovitý petrolej.

Plynový vařič je podle mých zkušeností nejpohodlnější typ vařičů. Plynové bomby dlouho vydrží, vaření je rychlé a efektivní. Navíc mnohé jsou již dnes vybaveny piezo-elektrickým zapalováním. Jejich další výhoda je i výborná skladnost. K dostání je široká nabídka značek Coleman, Camping gas, Markil, Var. Před koupí doporučuji zjistit si poměr mezi dobou ohřevu (uvádí se většinou jako doba uvaření1l vody, výdrží kartuše (občas nutno z údajů dopočítat) a cenou vařiče.

Benzínové vařiče jsou podobné jako plynové, ale bývají neskladnější a je u nich častý problém s ucpáváním trysek. Na druhou stranu láhev paliva vydrží o něco déle než láhev plynová. Manipulace s nimi není tak příjemná jako u plynu.

Tuhý líh Stará dobrá klasika. Většinou to bývá první vařič, který si člověk pořizuje (cena je okolo 60Kč). Jedná se o různé provedení plechové skládací vaničky, do které se dají kostky tuhého lihu a ty se zapálí. Tuhý líh se prodává jako: Hexamin, Hexa, pevný podpalovač apodobně. Neplést ale s podpalovačem PEPO! Líh stačí na drobnější ohřevy a ze svých zkušeností mohu říci, že mi udělal velice dobré služby. Ale osobně jsem již přešel na plyn.

nRosolovitý petrolej je na našem trhu poměrně nová záležitost, i když třeba britská armáda je využívá již 20 let. Jedná se o plechovku naplněnou čirým slizem. Z ní se sundá víčko, vytáhne nástavec (na ten se postaví nádoba) a celé se to zapálí. Po skončení vaření se jednoduše zaklopí zpět víčko. Celý proces můžeme opakovat dokud v plechovce něco je. Nevýhodou je dosti pomalé vaření a také cena.


Na závěr pár rad

Před koupí se rozmyslete, jak moc potřebujete vařit, kolik lidí si bude muset vystačit s jedním vařičem, v jakém období a jakých podmínkách budete vařit. Když sám pojedu někam jen dvakrát ročně v létě, tak mi bude bohatě stačit obyčejný lihák. Když ale budu jezdit několikrát ročně na bivaky, tak už sáhnu po nějakém výkonném plynovém vařiči. Ale ať si vyberete kterýkoliv, nezbývá než popřát dobrou chuť.



autor:
datum vydání:
2. července 2004


Diskuze k článku „Outdoor 8 - Na čem vařit v přírodě“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!