Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak měříme vlhkost vzduchu

autor: Ing. Dagmar Honsová
Voda se v ovzduší vyskytuje ve třech skupenstvích – plynném, kapalném a tuhém. Při běžném měření vlhkosti vzduchu tzv. atmosférické vlhkosti se zabýváme pouze měřením vodní páry.

Tlak vodní páry je podíl, kterým vodní pára přispívá k celkovému atmosférickému tlaku. Tlak par je pouze jednou charakteristikou vlhkosti vzduchu. Maximální množství vodní páry, které může obsahovat určitý objem vzduchu, závisí na jeho teplotě. Proto při stejném tlaku par avšak při různé teplotě, může být vzduch relativně suchý nebo vlhký. Míra zvlhčení vzduchu se tedy vyjadřuje poměrem množství páry, které by se v něm mohlo za dané teploty vyskytnout, tento poměr se vyjadřuje v procentech a nazývá se relativní vlhkostí vzduchu. Neméně důležitá je i další charakteristika vlhkosti vzduchu – teplota rosného bodu tj. teplota, na kterou bychom museli při nezměněném tlaku vzduch ochladit, aby dosáhl stoprocentní relativní vhkosti (tj. stavu nasycení vodní páry).

K měření vlhkosti vzduchu jsou meteorologické stanice vybaveny třemi přístroji, které se vzájemně doplňují: psychrometrem, hygrometrem (vlasový vlhkoměr) a hygrografem.

Psychrometr

Psychrometr se skládá ze dvou staničních teploměrů – jeden je tzv. “suchý”měří skutečnou teplotu vzduchu. Druhý tzv. “vlhký”má teploměrnou nádobku obalenou psychrometrickým obalem tzv. punčoškou jejíž druhý konec je ponořen do nádobky s vodou upevněné pod teploměrem. Odpařováním vody na obalu se odjímá teploměru teplo a údaj na teploměru klesá. Velikost ochlazení závisí zejména na teplotě a obsahu vlhkosti ve vzduchu. Z údajů “suché” a “vlhké” teploty můžeme pomocí tabulek zjistit vlhkost vzduchu. Psychrometr umístěný v meteorologické budce nazýváme Augustův, uměle ventilovaný aspirační psychrometr je přenosný přístroj se nazývá Assmanův.

Vlasový vlhkoměr (hygrometr)

Vlasový vlhkoměr je založen na vlastnosti lidského vlasu prodlužovat se s přibývající poměrnou vlhkostí a zkracovat se s jejím ubýváním. Princip měření je postaven na změně délky vlhkoměrného tělesa způsobené vlivem změn atmosférické vlhkosti. Stupnice je od 0 do 100 %. 100% ukazuje úplné nasycení, 50 % poloviční nasycení vzduchu a 0% úplně suchý vzduch.

Hygrograf

Vlhkoměrným tělesem hygrografu je také svazek odtučněných lidských vlasů nebo speciálně opracovaná blána z hovězího střeva. Přístroj pracuje na stejném principu jako vlasový vlhkoměr.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
29. dubna 2008


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.