Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Mateřídouška obecná - Thymus vulgaris L

autor: Lenka Kadlíková
Pokud někde v přírodě najdete tuto droboučkou léčivku, utrhněte si kousíček a promněte ho v ruce. Ucítíte příjemnou vůni rostlinky, která už pomohla vyléčit spoustu nemocí.

třída dvouděložné - Rosopsida
řád hluchavkokvěté - Lamiales
čeleď hluchavkovité - Lamiaceae
rod mateřídouška - Thymus
druh mateřídouška obecná - Thymus vulgaris L.

Charakteristika

Z kuchyně ji známe pod názvem Tymián. Mateřídouška obecná je souborný název pro všechny druhy a poddruhy této rostliny rostoucí u nás. Tyto druhy a podruhy jsou od sebe poměrně špatně rozeznatelné a navíc se mezi sebou kříží.

Je to drobná fialově kvetoucí léčivá bylina s jemnou vůní. Pokud jí na určitém místě roste více, tvoří krásné koberce podobné vřesu. Plazivá lodyha bývá až 30 cm vysoká a většinou u země dřevnatí. Květy jsou uspořádány do hlavatého květenství. Listy má lysé i chlupaté. Z rubu pouze hladké. Tvarově se značně liší. Někde narazíme na mateřídoušku s podlouhlými listy a jinde zase mají listy kulatější tvar.

Rozšíření

Vyskytuje se i v nadmořských výškách alpínského pásma. Roste převážně na suchých travnatých stráních, písčinách, teplých vápencových podkladech, stepích, ale i loukách, mezích a některé i ve světlých lesích. U nás se vyskytuje hlavně na Hrubém Jeseníku.

Ochrana

Mateřídoušky v naší přírodě velmi ubývá, ale zatím není chráněna.

Možné užití

Mateřídouška se velmi často používá do čajových směsí proti nachlazení. Velmi dobře působí při suchém kašli. Velmi dobrá je i při potížích spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva. Používá se i na zánětlivá onemocnění kůže a na špatně se hojící rány. Je doporučována i při chřipce, kterou provází kašel. V poslední době se začala používat i v aromaterapii.

Pro léčebné účely se používá vrchní nezdřevnatělá část nati. Při sběru není nutné zkoumat o jaký druh se jedná, pro léčebné účely se hodí všechny. Je lépe ji stříhat, abychom předešli poničení porostu a aby se nám do směsi nedostaly nežádoucí příměsi z okolního porostu. Ke sběru je nevhodná již překvetlá rostlina, která má již málo listů a méně účinných látek.

Obsahuje velké množství silice, dále třísloviny, flavonoidy, saponiny a spoustu dalších látek. Množství silice závisí na nadmořské výšce a teplotě prostředí. Obecně platí, že čím vyšší nadmořská výška a nižší teplota, tím je množství silice nižší.

český název Mateřídouška obecná
latinský název Thymus vulgaris L
hlavní znaky hlavové květenství fialkových květů, specifická vůně, pnoucí se lodyha
rozšíření Místy po celé ČR a v Evropě
doba květu V - IX
délka života trvalka
půda vydrží i na kameni podobně jako vřes
ochrana není chráněn

zdroje:
www.ordinace.cz
daros.mysteria.cz
www.techdesk.cz

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
7. července 2004


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.