Mateřídouška obecná - Thymus vulgaris L

autor: Lenka Kadlíková
Pokud někde v přírodě najdete tuto droboučkou léčivku, utrhněte si kousíček a promněte ho v ruce. Ucítíte příjemnou vůni rostlinky, která už pomohla vyléčit spoustu nemocí.

třída dvouděložné - Rosopsida
řád hluchavkokvěté - Lamiales
čeleď hluchavkovité - Lamiaceae
rod mateřídouška - Thymus
druh mateřídouška obecná - Thymus vulgaris L.

Charakteristika

Z kuchyně ji známe pod názvem Tymián. Mateřídouška obecná je souborný název pro všechny druhy a poddruhy této rostliny rostoucí u nás. Tyto druhy a podruhy jsou od sebe poměrně špatně rozeznatelné a navíc se mezi sebou kříží.

Je to drobná fialově kvetoucí léčivá bylina s jemnou vůní. Pokud jí na určitém místě roste více, tvoří krásné koberce podobné vřesu. Plazivá lodyha bývá až 30 cm vysoká a většinou u země dřevnatí. Květy jsou uspořádány do hlavatého květenství. Listy má lysé i chlupaté. Z rubu pouze hladké. Tvarově se značně liší. Někde narazíme na mateřídoušku s podlouhlými listy a jinde zase mají listy kulatější tvar.

Rozšíření

Vyskytuje se i v nadmořských výškách alpínského pásma. Roste převážně na suchých travnatých stráních, písčinách, teplých vápencových podkladech, stepích, ale i loukách, mezích a některé i ve světlých lesích. U nás se vyskytuje hlavně na Hrubém Jeseníku.

Ochrana

Mateřídoušky v naší přírodě velmi ubývá, ale zatím není chráněna.

Možné užití

Mateřídouška se velmi často používá do čajových směsí proti nachlazení. Velmi dobře působí při suchém kašli. Velmi dobrá je i při potížích spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva. Používá se i na zánětlivá onemocnění kůže a na špatně se hojící rány. Je doporučována i při chřipce, kterou provází kašel. V poslední době se začala používat i v aromaterapii.

Pro léčebné účely se používá vrchní nezdřevnatělá část nati. Při sběru není nutné zkoumat o jaký druh se jedná, pro léčebné účely se hodí všechny. Je lépe ji stříhat, abychom předešli poničení porostu a aby se nám do směsi nedostaly nežádoucí příměsi z okolního porostu. Ke sběru je nevhodná již překvetlá rostlina, která má již málo listů a méně účinných látek.

Obsahuje velké množství silice, dále třísloviny, flavonoidy, saponiny a spoustu dalších látek. Množství silice závisí na nadmořské výšce a teplotě prostředí. Obecně platí, že čím vyšší nadmořská výška a nižší teplota, tím je množství silice nižší.

český název Mateřídouška obecná
latinský název Thymus vulgaris L
hlavní znaky hlavové květenství fialkových květů, specifická vůně, pnoucí se lodyha
rozšíření Místy po celé ČR a v Evropě
doba květu V - IX
délka života trvalka
půda vydrží i na kameni podobně jako vřes
ochrana není chráněn

zdroje:
www.ordinace.cz
daros.mysteria.cz
www.techdesk.czautor:
datum vydání:
7. července 2004


Diskuze k článku „Mateřídouška obecná - Thymus vulgaris L“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!