Ježčí mláďata u Vás doma nebo v záchranné stanici

autor: Jakub Juda
S blížící se zimou můžete na svých procházkách v přírodě i v blízkostí domů narazit na ježky, kteří v tomto období usilovně shání potravu, aby nabrali potřebnou váhu pro zimování. Často se ale také můžete setkat s ježky, kteří se Vám mohou pro přežití zimy zdát velmi malí. Při pohledu na ně Vás nejspíš napadne, že se o ně postaráte, nebo je někomu předáte a nebo vše necháte na matce přírodě. A právě tento článek Vám poradí, kdy je možné odebrat ježka z přírody protože by nepřežil zimu, komu ho případně předat či jak se o něj postarat v domácích podmínkách.

Kdy je tedy možné odebrat ježka z volné přírody pro převzetí do lidské péče? Rozhodujícím měřítkem je váha ježka a doba nálezu. Pokud naleznete ježka v období od 1. do 15. října, který váží pouze 200g a méně, je potřeba jej vykrmit v domácí péči. Stejně tak ježky, které naleznete od 15. do 31. října a kteří váží méně jak 400g. V polovině listopadu pak je možné odebrat ježka vážícího méně než 600g. Ježek, který v kterémkoliv období váží více jak 600g již dokáže úspěšně přežít zimu ze svých tukových zásob. Dříve než z přírody odeberete malá ježčí mláďata, ujistěte se, že jejich matka se o ně již nepostará. Často se stává, že matka jenom vyrazila na lov mláďata někde ponechala. V tomto případě je dobré vyčkat (v povzdálí) alespoň 3hodiny, aby bylo jisté, že je matka opustila nebo zahynula. Pokud naleznete mláďata rozlezlá mimo hnízdo a podchlazená, je jisté, že se matka již nevrátí a je možné ježčí mláďata vzít domů.

Ježka vezměte domů a zvažte jej. S ježkem manipulujte opatrně v rukavicích a vyvarujte se hlasitých zvuků. Zvážit jej můžete na obyčejné kuchyňské váze. Pokud má ježek dostatečnou váhu, je potřeba jej co nejrychleji dopravit zpět na místo, kde jste ho našli, aby mohl pokračovat ve shánění potravy.

Pokud zjistíte, že má ježek váhu pod limitem a je potřeba se o něj aktivně postarat, ale není to ve vašich silách, pak můžete využít služeb některé záchranné stanice ve vašem okolí, která si ježka převezme (jejich seznam naleznete na www.csop.cz). Případně využijte ZOO a další instituce.

Pokud se rozhodnete ponechat si ježka ve své péči, pak pozorně čtěte dál, protože se dozvíte jak ježka ubytovat, čím ho krmit a jak se o něj postarat. Nezapomeňte ale, že s rozhodnutím také přichází veliká odpovědnost. Péče o ježka znamená kupovat mu potravu, vytvořit mu a uklízet výběh, denně ho vážit. A hlavně si uvědomit, že jste si domů nevzali domácího mazlíčka, ale v přírodě volně žijícího živočicha.
Ježčí mláďata do váhy 100g předejte raději do péče odborníků.

Přinesli jsme si domů ježka

Všichni ježci mají mnoho vnějších parazitů, které je potřeba odstranit. Klíšťata odstraňte pinzetou. Blechy, roztoče a další parazity odstraňte například pomocí Difusil spray, Arpalit spray 1%, Bolfo spray. Při aplikaci těchto prostředků chraňte zvířeti oči a obličejovou část. Pokud má ježek muší larvy ve zvukovodu,můžete do něj nakapat několik kapek 30% alkoholu nebo ušních kapek.

Pokud jste zbavili ježka vnějších parazitů, je potřeba ho zbavit i parazitů vnitřních. Pokud máte ježka doma poprvé, přenechejte toto ošetření raději na zvěrolékaři, který podá ježkovi správné antiparazitikum. Jinak lze preventivně použít přípravky Panacur, Ivomex a Dectomax. Nejčastější úmrtí ježka v lidské péči mají za následek vnitřní paraziti, proto je potřeba toto ošetření nepodceňovat.

Zařizujeme ubytování

Ježka ubytujte v kleci nebo bedně, která má plochu alespoň 1m2, což je důležité pro udržení kondice a zdraví ježka. Součástí ubytování musí být i boudička na spaní. Ta může být vyrobena například z papírové krabice, která je vystlána natrhanými novinami či senem a listím. Boudičku není potřeba nijak často čistit, neboť si ji ježek nijak zvlášť neznečišťuje. Okraje ježčího výběhu musí být vysoké alespoň 50cm, aby je ježek nedokázal přelézt. Dno výběhu by mělo být omyvatelné aby se mohl výběh snadno čistit. Vhodné je vystlat dno novinami, které se při čištění snadno odstraní. Výběh umístěte do světlé, suché a větratelné místnosti s teplotou u země kolem 19°C (pro ježky do 300g) nebo 15°C pro ježky těžší než 300g. Pokud máte ježků více, je možné ubytovat mláďata společně. U starších mláďat je lepší ubytovat samce a samice zvlášť, aby nedošlo k páření. Starší ježci musejí být ubytováni samostatně neboť ježek je od přírody samotář. Samostatně také ubytujte zraněné a nemocné jedince.

V tomto svém ubytovacím prostoru musí mít ježek misku s vodou. Ideální miska je plochá a těžká, aby ji ježek nemohl převrhnout. Podobnou misku volte i pro tuhou stravu.

Potrava

Dle váhy ježka je potrava rozdělena do několika skupin. Jinou potravu smí ježci do 100g, jinou ježci kolem 500g.

Ježci od 100 do 150g
Sušené mléko pro kočky nebo štěňata smíchané s konzervou pro koťata. Směs rozmixujte, aby jí bylo možné protlačit přes stříkačku, kterou pak budete ježčí kojence krmit. Tuto směs dávejte také ježkům do misky, aby zkoušeli jíst již samostatně. Jakmile se ježci naučí jíst z misky, podávejte jim k jídlu jen samotné maso z kočičí konzervy pro koťata a k pití slabý fenyklový čaj. Můžete ježčatům také podávat propasírovaný odvar z ovesných vloček nebo rýže s mletým hovězím masem (syrové). Tato směs by měla mít konzistenci kaše. K této stravě podávejte v doporučených dávkách vitamíny (Roboran). Celková denní dávka stravy činí přibližně 60g. Tyto kojence je potřeba krmit přibližně každé 4 hodiny (i v noci)!

Ježci nad 150g
Vařené kuřecí krky, vařené drůbeží nebo hovězí maso. Jako příloha vařená rýže, vlasové nudle, ovesné vločky (mohou být i nevařené). Suché nebo vlhčené kočičí granule (bez rybího masa). Kočičí, případně i psí konzery. Občas podávejte suché granule, aby si ježci cvičili žvýkací svaly a čistili chrup. Maso musí tvořit polovinu krmné dávky. Jako doplněk můžete dát ježkům nahrubo nastrouhaný netočný sýr, tvaroh, piškot, rozinky a různé ovoce (jablko, hruška). Tyto doplňky je lepší podávat v menších porcích, ale častěji (jednou denně). K pití dávejte ježkům slabý fenyklový čaj nebo vodu.

Stravu podávejte ježkům vždy večer, pokud mají ráno vše snědeno, mohou dostat menší porci i ráno. Doporučená denní dávka je pro ježka do váhy 150g celkem 90g. 120g pro ježka vážícího do 450g. 150g pro ježka vážícího více jak 450g.

Ježkům nedávejte kravské mléko, vepřové maso, uzeniny, solená a kořeněné jídla. Nevhodné je také čerstvé pečivo a tučná jídla.

Vážení ježka

Pokud je ježek zdravý a v dobré kondici, měl by přibývat na váze 50 – 70g týdně. Je tedy nutné ježka pravidelně vážit, neboť váha je základním ukazatelem jeho zdraví. Váhu si zaznamenávejte a sledujte jakýkoliv výkyv ve váze směrem dolů. V případě pochybností o zdraví ježka navštivte zvěrolékaře.

Zazimování

Po dosažení váhy mezi 600 a 700g již dokáže ježek přežít zimu. Pokud má ježek tuto váhu a venku nejsou mrazy a sníh, je možné jej vypustit zpět do volné přírody. Ideálně na místo, kde jste jej našli (pokud to ovšem nebylo v blízkosti silnice). Vhodné pro vypuštění jsou lesoparky, okraje listnatých a smíšených lesů a jim podobná stanoviště s dostatkem míst pro ukrytí (křoví, atp.).

Pokud již ale venku panuje „psí“ počasí, je potřeba ježka zazimovat u Vás doma. V tom případě přemístěte ježka do místnosti s teplotou od 0 do 5°C. Ježka do místnosti můžete přesunout i s výběhem. Boudička na spaní by však měla být dobře zateplena. Můžete vložit boudičku do větší krabice a vyplnit vhodným izolačním materiálem (senem). Máte-li více ježků, vytvořte pro každého ježka vlastní boudičku. Boudičku vyplňte senem, listím nebo natrhanými novinami.

Dále podávejte ježkovi již jen suchou stravu (mix - granule, vločky, rozinky). Denně se vyměňuje voda. Ježek se může několikrát za zimu probudit, najíst se a napít.

Ježek by měl brzy zazimovat. To poznáte, že přestane žrát a nebude vylézat z boudičky na spaní. Většinou také uzavře vchod do boudičky dostupným materiálem. Pokud ježek nezazimuje, je něco špatně (vysoká teplota, nemoc ježka, hluk, atp.).

Až se ježek probudí ze zimního spánku

Ježci se ze zimního spánku probouzí již v průběhu března a dubna. Během zimy ztratí ježek až 20% své hmotnosti a proto je důležité ho před vypuštěním vykrmit opět na váhu minimálně 600g. Krmte jej stravou pro ježka nad 150g. Vhodné je podávat živé moučné červy (k dostání ve zverimexu), aby si ježek zvykl na živou potravu. Stále ježka važte. Pokud by nepřibíral či dokonce hubnul, je potřeba jej léčit.

Ježka s ideální hmotností nad 600g vypusťte do lokality, kde jste jej nalezli. Pokud je toto stanoviště v blízkosti frekventovaných cest, kde hrozí úhyn ježka, vypusťte jej na nejbližší vhodnou lokalitu. Vhodnými lokalitami jsou neudržované velké zahrady, sady, lesoparky, listnaté či smíšené lesy, křovinatý terén. Ježka vypusťte navečer, v blízkosti vhodného úkrytu (křoví, hromada dřeva). Pokud budete chtít, můžete dát ježkovi k úkrytu také trochu jídla.

Zdroj:
Ježci;Zuzana Pokorná, 2005 – metodika ČSOP
Vlastní zkušenosti se zimováním ježků v domácích podmínkách



autor:
datum vydání:
29. září 2008


Diskuze k článku „Ježčí mláďata u Vás doma nebo v záchranné stanici“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!