Lilie zlatohlavá (lilie zlatohávek) - Lilium martagon

autor: Josef Frynta
Lilie zlatohlavá, často nazývaná lilie zlatohlávek (Lilium martagon ) patří společně s méně známou a zároveň i kriticky ohroženou lilií cibulkonosnou ( Lilium bulfiferum) do čeledi liliovitých (Liliaceae).

třída: Jednoděložné - (Liliopsida)
řád: Liliotvaré - (Liliales)
čeleď:Liliovité - (Liliaceae)
rod: Lilie - (Lilium)
Kromě těchto dvou krásných a zároveň vzácných rostlin, sem řadíme i různé vyšlechtěné odrůdy zahradních lilií. Do čeledi liliovitých řadíme i křivatec luční a žlutý (Gagea pratensis, Gagea lutea), ale i například vraní oko čtyřlisté ( Paris quadrifolia) a další druhy, které se většinou liliím ani nepodobají.

Charakteristika

Lilie zlatohlavá je vytrvalá bylina. Přímá lodyha společně s podlouhlými listy vyrůstá z vejčité přibližně 5 cm velké cibule. Cibule je zlatožluté barvy a je složena z většího množství dužnatých šupin. Dříve se tyto cibule vařené konzumovali. Možná i toto přispělo k jejímu úbytku. Celá rostlina je vysoká až 110 centimetrů. Lilie zlatohlavá kvete od června až téměř do konce léta. V době květu vypadá dosti exoticky a vypadá, jako by do našich lesů ani nepatřila. Květenství se skládá z přibližně 3 a více květů. Barva květů je načervenalá, spíše až do fialova s tmavými skvrnami, což je dobře patrné na fotografiích. Plodem je hranatá 3 centimetry dlouhá tobolka, která obsahuje 6-8 milimetrů dlouhá světlehnědá semena.

Rozšíření

Nalézt tuto lilii v přírodě může být někdy dosti složité, jak už jsem uvedl výše, jedná se o chráněnou rostlinu a navíc se vyskytuje pouze řídce, často jen několik málo kusů. To však nemusí být pravidlem. Lilie zlatohlavá se vyskytuje v listnatých lesích, většinou na vápencových půdách. Rozšířena je téměř po celé Evropě a severní Asii. U nás ve volné přírodě, se s ní setkáme většinou v chráněných oblastech, ale lze jí nalézt i na místech, které to štěstí neměly a nebyly zařazeny do chráněné oblasti. Ale i na místech, které nejsou chráněná, může ne tom lilie být teoreticky lépe, než v oblastech chráněných. Lokalita chráněné oblasti je většinou proslulé tím, že se zde tato rostlina vyskytuje a tím pádem se na ní jezdí lidé dívat a jistě se najde i někdo kdo neodolá jejímu krásnému vzhledu a utrhne jí. Naopak v obyčejném lese, kam tolik lidí nepřijde, si v klidu roste a třeba o ní nikdo ani neví. Těmto lokalitám však zase hrozí těžba dřeva a následné zalesňování nevhodným druhem dřevin. Tím může být celé místo navždy zničeno. Těžko říci co lze považovat za lepší. Ať už roste kdekoliv jistě si zaslouží naší ochranu.

Ochrana

Lilie zlatohlavá je chráněna podle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. a je zařazena do kategorie "ohrožený druh"

český název: lilie zlatohlavá
latinský název:Lilium martagon
hlavní znaky: velké, v přeslenu uspořádané vejčité list, typické v řídkém hroznu uspořádané fialové květy
rozšíření: celá Evropa severní Asie
doba květu:květen - srpen
půda: (vlhká, jílovitá...) mírně vlhká, humózní
ochrana: chráněný druh

Zdroj:
A. Pilát a O. Ušák; Atlas rostlin



autor:
datum vydání:
3. července 2009


Diskuze k článku „Lilie zlatohlavá (lilie zlatohávek) - Lilium martagon“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!