Tokáň a výlety Česko-saským Švýcarskem

autor: Karel Boháček
Tokáň - ideální výchozí bod pro výlety Českosaským Švýcarskem.


1 výlet cca 30km - velký Doubický okruh

Vystoupáme po žebřících Myší dírou do Starých Doubic, pěkné vesničky s hospodou plnou sběratelského haraburdí. Okolo Vraního vrchu pokračjeme do Kyjovského údolí nebo do Kyjova. Kyjovský údolím projdeme po asfaltové silnici kolem potoka Křinice až k zaniklé osadě Zadní Doubice. Po cestě lze vidět skalní útvary,meandry potoka, zbytky domů se sklepy ve skále.

Před výletem doporučuji shlédnout www.zanikleobce.cz aby měli představu jak to asi tady dřív vypadalo, když obce Zadní Doubice či Brtníky naplno žily. V Zadní Doubici je přechod do Německa. Doporučuji jít okolo německého mlýna stále po toku potoka Křinice až k přístavišti lodiček. Zde je možno absolvovat plavbu dlouhou 700 m za necelé 3 Eura. Jinak německá strana nabízí pěkné výlety, ale je to tak na 2 dny . My se vrátíme se do Zadních Doubic a po modrém značení jdeme okolo Vlčí desky /deska na paměť neštěstí při lovu / a Hadího pramene /jediný pramen pitné vody/ dojdeme na rozcestí, kde se můžeme vydat k Černé díře – vratům. Zde mne šokoval nezájem propojit tuto českou trasu s německou. Nalézáte se jen několik stovek metrů od výše zmiňovaného přístaviště německých lodiček a přitom jste museli ujít 4km po modré, kde nic moc neuvidíte. Vrátíte se po modré výstupem vzhůru roklí na rozcestí k zbytku mohutného stromu. Pak jdete lesní silničkou okolo Vosího vrchu k Tokáni. Minete tzv.Růžovou zahradu, která dnes není značena a je dost zarostlá, ale v dřívějších průvodcích byla uváděna. Vstup do ní je u označeného stromu /Hubertova placka/. Vstup je uzavřen v době hnízdění a přivádění mladých do konce července. Pozor,můžete zde lehce zabloudit,orientace je velmi špatná. Osobně jsem prošel trasu od Černých vrat a vyšel až u Eustacha a místy jdete bažinou ,nic pro fajnovky.

2 výlet - Z Tokáně na vyhlídku Rudolfův kámen

Vydáme po žlutém značení. Na vrchu je dřevěný domek. Pozor není tu zábradlí, takže lidé trpící závratí tu mohou mít problémy – pozor na mladší děti. Po červené jdeme částí lesní cestou pak silnicí. Dojdeme k hradu Šaunštejn. Zde si sundejte batohy a lidé obézní ať je pohlídají, protože ani oni ani batohy nemají možnost projít úzkou spárou. Leze se po dlouhém žebříku. Jednotlivé skály hradu jsou spojeny kovovými mosty, za deště místy kloužou nohy po plechu. Nahoře je umístěna vytesaná vodárna /někdo tomu říká obilnice /.Pokračujeme dál po červené k Malé Pravčické bráně .Osobně mně zklamala, je totiž silně podezděná na jednom konci. Na Doubickém okruhu je taky jedna a je pěkná, jen trochu zasypaná. Vrátit se můžeme po cyklistické stezce skalním městem až na Tokáň.

3 výlet - Z Tokáně vyrážíme po modré směr Pavlino údolí.

Jdeme víceméně po lesní štěrkové asfaltce. Dojdeme až před Jetřichovice a dáváme pozor na Trpasličí skálu/je tu značena dřevěným soukromým ukazovatelem/.

Sejdeme prudším srázem do Pavlinina údolí s říčkou Chřibská Kamenice . Nalézáme se v hlubokém skalnatém údolí . Několik můstků nám pomůže překonat vodní tok. Vyjdeme u koupaliště - kempu a vystoupáme pohodlně do centra Jetřichovic. Zde je rozcestník na Marianinu vyhlídku. Výstup je docela namáhavý /zde obdiv hasičům, kteří zde hasili/. Na místě jsou patrné zbytky požáru, ale je vidět regenerační schopnost přírody, která obstojně zaceluje rány. Pod vyhlídkou si vydechneme a po železných schodech vylezeme vzhůru. Odměnou je nám skvělý rozhled. Mínusem je větší počet lidí na této vyhlídce. Jinde tolik lidí nepotkáte a někde je budete počítat na prstech rukou.

Vydáme se dál na Vilemíninu vyhlídku. Dle mého je to nejkrásnější vyhlídka v této oblasti.Výstup sem není namáhavý a je tu dost i jiných míst s výhledy. Taktéž se tu můžete pohodlně nasvačit aniž někomu překážíte. Na místě je abnormální výskyt brusinek. Lidí ubývá,protože většina se vrací zpět do Jetřichovic. My pokračujeme dál směr Tokáň. Před námi je zajímavá cesta, kdy výstup střídá sestup po lesní cestě. Projdeme Balzerovo ležení, kde se prý ukrývali obyvatelé Jetřichovic za válek. V jednom místě jsou slyšet hlasy lidí, kteří teprve jdou daleko před vámi. Po žluté a modré dojdeme na Tokáň.

Pokud tu budete o jeden den déle, tak ještě doporučuji výlet do Brtnického údolí vč.návštěvy Brtnického hrádku /nedaleko Písečná brána, Pruský tábor a zdevastovaný zámeček - tábor/ o kus dál navštívit rozhlednu na Vlčí hoře.

Upozornění. Na zmiňovaných tůrách se nachází pouze jediný pitný pramen, takže doporučuji zásobu pití sebou. Doporučuji i repelent proti klíšťatům, není jich tu moc, ale v okolí Kyjova a Brtníků se vyskytují. Dobré hospůdky jsou v Doubici a Brtníkách,vč.jídla. Pláštěnku jsem ani jednou nevytáhl i když docela dost pršelo – jsou tu husté koruny stromů a deště mívají dost přestávky, místy je abnormálně vlhko/kaňony hojných údolí/. Lze tu vidět čápa černého i rysa. Časně ráno lze vidět přímo u Tokáně i kusy vysoké.Shrnuto : za 3 dny uvidíte moc, málo lidí, pohoda a klídek na rozdíl od exponované Pravčické brány s blízkým okolím. Navíc tu za nic nemusíte platit. Zajímavé je Kyjovské údolí v zimě, ledopády, ledová jeskyně – lahvárna. Pokud se budete chtít toulat mimo neznačené trasy tak doporučuji GPS, lehce lze zabloudit v skalním labyrintu /pro výskyt železitých hornin tu klasický kompas dost zrazuje a lišejníky rostou jak chtějí/.

Ubytování

Vjezd na Tokáň autem je jen na povolenku, kterou vlastně získáte ubytováním v některém srubu – chatách na Tokáni. Osobně doporučuji zcela zadní turistickou chatu, která je cenově nejvýhodnější a přesto poskytuje slušný komfort včetně polopenze /se vším je cena cca 350 Kč / i s vlastním parkovištěm /pokud máte koně je tu i možnost úvazku/.Všechny chaty vznikly na místě pravěkého sídliště, pak zde byla strážnice horských myslivců a poté vše přestavěl

v 19.století Kinský na myslivecké chaty. Hrabě Kinský začal tento kout nabízet i začínajícímu turistickému ruchu včetně úprav okolí /budování cest,schodišť, žebříky/.V dražších chatách je půjčovna kol,koloběžek a viděl jsem tu i rafty. Mnou nabízené výlety jsou pro děti od 10 let výše – větší počet km. Kam se podívat z Tokáně? Doporučuji se zde ubytovat na 3 dny.

Další možnosti ubytování v Českém Švýcarsku naleznete na stránkách regionu.

Nástup na trasu Tokáň
Konec trasy Tokáň
Náročnost náročná
Délka trasy výlet 1 - 30Km
GPS Tokáň - 50°52'34.72"N, 14°24'43.819"E
Kyjovské údolí - 50°55'0.553"N, 14°25'59.677"E
Zadní Doubice - 50°55'9.476"N, 14°23'48.046"E
Myší díry - 50°52'54.944"N, 14°24'41.573"E
Rudolfův kámen - 50°52'18.797"N, 14°23'47.385"E
Pavlino údolí - 50°50'40.344"N, 14°25'22.742"E
Marianina skála - 50°51'36.739"N, 14°24'18.209"E
Turstické známky 188 Na Tokáni, Penzion Tokáň, Chata na Tokáni
181 Jetřichovice, Infocenturm Jetřichovice, Suvenýry
Doprava autem - nutná povolenka


autor:
datum vydání:
25. ledna 2010


Diskuze k článku „Tokáň a výlety Česko-saským Švýcarskem“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!