Prunéřovské údolí a Kýšický vodopád

autor: Karel Boháček
Prunéřovské údolí nenajdete v průvodci, není tak známé a mnoho lidí ani z Chomutova ho nikdy nenavštívilo. Přesto je zajímavé, krásné a romantické.

Natož se v něm skrývá skvost - tzv. Kýšický vodopád . Jelikož naše vlast má jen cca 50 vodopádů tak by si tuto vzácnost neměl nikdo nechat ujít. Jde o osm metrů vysoký vodopád.

Jak se sem dostaneme?

Z Chomutova sem jezdí sporadicky autobus – na zastávku Celná. Vlak ještě skromněji a to do konečné stanice Křímov u Chomutova. Doporučuji autobus, je to blíže. Nástup na značení je od hotelu Celná v údolí, kudy teče Prunéřovský potok. Jdeme po směru toku. Projdeme chatovou osadou a dostaneme se k mostku přes potok, kde začíná vlastní procházka Prunéřovským údolím. Po obou stranách máme skalní srázy a ostrohy.

Prunéřovský potok se pstruhy a peřejemi

Potok teče přes kameny a vytváří peřeje,v nichž můžeme vidět pstruhy. Postupujeme pozvolně dolů zátočinami. Přejdeme další mostek. Jsme na levém břehu potoka a dáváme pozor na pravý břeh, kde se snažíme najít přítok do potoka. Takto najdeme vodopád. Není totiž označen a ani k němu nevede lávka přes potok. Což je dobře nebo špatně? Osobně myslím, že dobře, alespoň se zamezí poškození okolí vodopádu. Musíme přejít po padlém stromě, nebo v létě přebrodit, v nejhorším případě jít nazpět a před mostkem pokračovat po pravém břehu – / v zimě lze přejít po ledových krách / cesta je však místy zarostlá a namáhavá.

Nejkrásnější je vodopád na jaře a po letních deštích

Problém je v tom, že opravdu funkční vodopád, tedy s dostatkem vody zažijete jen po velkém dešti v létě, nebo na jaře kdy taje sníh. Tudíž čím vizuálně lepší vodopád chcete vidět, tím větší budete mít problémy se k němu dostat.

V zimě je z vodopádu ledopád po kterém se dá i lézt a vylézt až nahoru. Výstup nahoru v létě i v zimě vyžaduje dobrý fyzický stav bez závratí/ v zimě značné nebezpečí pádu / s využitím kořenů stromů pro úchyty rukou. V okolí vodopádu pozorný návštěvník objeví náznaky těžby a zasypané štoly.

Spátky kolem zazděné štoly s otvorem pro netopýry

Po prohlídce se můžete vrátit zpět na cestu a pokračovat směrem buď po toku Prunéřovského potoka směr Hasištejn, nebo po toku Kýšického potoka, překročit pastvinu a dostat se po silnici do Výsluní, kde je kostel větších rozměru, který prodělal zdařilou rekonstrukci. Pokud se vydáte údolím dál, tak po chvilce dojdete k dřevěnému můstku po kterém když přejdete se můžete podívat na zazděnou štolu s okýnkem pro vlet netopýrů. Pokračujeme směrem dolů Romantickou procházkou dojdeme do osady Úbočí, kde je pár starých stavení a chat, boží muka a pěkný původní kamenný můstek přes potok. Tady je odbočka na Farský les do strmějšího kopce. My však pokračujeme po toku potoka. Po trase narazíte na zbytky starého mlýna /je vidět jen starý náhon a místo pro mlýnské kolo /dnes je tu stavební buňka a palouk/.

Cestou narazíte na několik chráněných stromů a kamenné kaskády

Koho ještě nebolí nohy a zajímá se o tématiku mlýnů, ten si může prohlédnout kamenné kaskády náhonů vpravo, tvořené z obrovských bloků kamene. Naproti mlýnu ve stráni je vidět zděná kamenná cesta, která vás zavede na Hasištejn. Dále cestou údolím potkáme několik chráněných stromů. Poté uvidíme zezdola nevšední pohled na hrad Hasištejn. I zde vede jedna cesta vzhůru k němu, ale je dost strmá – asi nejhorší ze všech cest k hradu. Po levé straně si všimneme zarostlého náhonu který poháněl mlýna a starý hamr, jehož kamenné zdi jsou ještě patrny.

V létě výlet ukončíme osvěžením na koupališti

Pokud je léto, tak výlet můžete ukončit v zdejším pěkném kempu s koupalištěm/je tu ale studená voda /. Naproti koupaliště je chatová osada odkud vede lesní cesta na skalní jehlu Kokrháč. Cesta je velmi strmá a za chvíli je vidět Hasištejn přes údolí. Jsme výše než samotný hrad a vidíme na nádvoří. Výstup je korunován skalní špicí s velmi úchvatným pohledem do údolí a lze vidět i vzdálený bílý kostel ve Výsluní Nazpět můžete jet do Chomutova autobusem z místa nedaleko zvaného Ušák/autobus jezdí cca po 2 hod/. Tento výlet je na celý den a doporučuji ho, protože se může stát , že za několik let Prunéřovské údolí i vodopád vezme za své, neboť nad údolím se mají postavit velké větrné elektrárny, které asi poruší přívod vody do vodopádu a v budoucnu je i záměr postavit v údolí přehradní nádrž.

Trasu lze sjet na horském kole

Celá trasa se dá sjet na horském kole. Možný nástup pro zdatnější turisty je z osady Nová Ves u Křímova/jede sem vejprtský vlak/. Po značené ale zarostlejší trase mineme pomník obětem pochodu smrti, poté Farský mlýn,jeskyni a nakonec jez u hotelu. Zde je jediná možnost se občerstvit. Cesta v tomto úseku je na jaře podmáčena v horní části. Pokud budete tišeji tak uvidíte dost stádeček srnčí či černé zvěře. Lze tu vidět i jezevce a ondatry. /zvláště v zimě/. Celá trasa je dost vděčně fotogenická,jen zrovna Kýšické vodopády dají trochu fotograficky zabrat/málo světla a kapičky vody a mlhy/. Lze tu ale naopak nafotit auru /různé záhadné stíny,mlhy a kolečka/. V okolí lze doporučit k návštěvě vrch Hradiště /staré hradiště se zbytky valů, docela zajímavý výhled a naleziště fosilií/ a jelení farmu v Nebovazech /lze fotit/. Nebovazy je zaniklá obec/dříve cca 50 domů – dnes jen 2 objekty/. Pěkná procházka je ze z Málkova přes les na Nebovazy, pak doleva okolo skalek na Celnou – Výsluní.



autor:
datum vydání:
16. února 2010


Diskuze k článku „Prunéřovské údolí a Kýšický vodopád“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!