Časopis Naše příroda 4/2010

autor: Pavla Mládková
S podzimem přichází i daňčí říje. Právě těmto půvabným sudokopytníkům z čeledi jelenovitých se věnuje letošní čtvrté číslo časopisu Naše příroda (vychází 1. září 2010).

Kromě daňka evropského, který je v našich zemích teprve nedávným obyvatelem, vám ale přiblížíme i jemu příbuzného losa evropského. V dobách, kdy mohutní losi byli u nás vyhubeni, přivádí šlechta na svá panství drobné daňky, jež se postupně šíří i do volné přírody.

Milovníky hub jistě potěší článek o vzácných hřibovitých houbách, počtete si o broucích s nejdelšími tykadly a vypravíme se i k vodopádům řeky Berounky. Na závěr nechybí ani kauza, která tentokrát řeší problémy spojené s přírodní památkou Plachta u Hradce Králové. Aktuální vydání časopisu Naše příroda si můžete prohlédnout ZDE

Daněk evropský – urozená zvěř / Antonín Košnář

„Období páření (říje) připadá u daňků na měsíc říjen a vrcholí v jeho třetí dekádě. Již v první polovině září se samci stahují ke svým říjištím, nacházejících se povětšinou v mladších lesních porostech. Tyto říjiště zůstávají stejná i po několik desetiletí a zpravidla jsou situována na mírně vyvýšeném místě. Okolí říjišť je označeno vyhrabanými dolíky (hraby), jejichž hloubení má až rituální charakter. Daněk vždy udeří parožím do nízkých větví stromů, přičemž intenzivně hrabe kopyty (spárky) v zemi. Po této proceduře strnulým krokem odchází…“

Vzácné a chráněné hřibovité houby/ Michal Mikšík

„Většina hřibovitých hub, které v Česku rostou, jsou výborné jedlé druhy a málokdo asi ví, že jich včetně forem a variet roste na území České republiky více než sto druhů! Diverzita hřibovitých hub stále ještě není zcela prozkoumána, ať už v rámci světa, Evropy, či dokonce naší republiky. Odhaduje se, že na celém světě jich existuje okolo 1 000 druhů, nejvíce pak v Severní Americe a v Asii. I naše země skrývá stále ještě mnoho nepoznaného, o čemž se mohli přesvědčit v nedávné době i mykologové, protože právě u nás byly nedávno popsány dva nové druhy: hřib Kluzákův (Boletus kluzakii) a hřib Markův (Xerocomellus marekii)…“

Obsah čísla 4/2010:

Brouci s dlouhými fousy / Hana a Vladimír Motyčkovi
Vzácné a chráněné hřibovité houby/ Michal Mikšík
Daněk evropský – urozená zvěř / Antonín Košnář
Beskydské rašeliniště / Ivana Vojkovská
Mlhy a inverze / Jan Miklín
Vodopády v údolí Berounky / Martin Janoška
Zbrašovské aragonitové jeskyně / Petr Zajíček
Fotolovy v Polsku – v losích stopách / Jan Kusolit
Zvíře ve třídě?! / Marek Velechovský
Jedlé dary přírody – Černý bez / Květa Šimková
Ekologické zemědělství u nás / Kateřina Heczková
S královéhradeckou Plachtou cloumá bouře / Michal Gerža

Více informací o časopisu Naše příroda naleznete na href http://www.nasepriroda.czwww.nasepriroda.cz.



autor:
datum vydání:
30. srpna 2010


Diskuze k článku „Časopis Naše příroda 4/2010“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru