Trnka obecná (Prunus spinosa) jako bylinka

autor: Iveta Mikešová
Trnka, už podle názvu, je trnitý keř, bohatě větvený, dosahující až 3m výšky. Drobné, bílé květy vyrůstají ještě před olistěním a pokrývají často celé větvičky. Listy má malé, vejcovitého až elipsovitého tvaru. Kvete od března do dubna. plodem je kulatá modročerně ojíněná peckovice, se zelenavou dužinou.

Květy obsahují hlavně flavonové glykosidy, sacharidy a minerální látky, plody především třísloviny, pektin a organické kyseliny včetně vitamínu C.

Způsob sběru

K léčivým účelům se sbírá jak květ, tak i plod. Květ trnky sbíráme ručně v době plného květu. Jednou z možností, jak květ získat, je setřásat jej na čisté plátno předem položené pod keře. Pak je třeba květ přebrat a zbavit mladých lístků a větviček, které na plátno také napadají. Pokud budeme trnku sdrhávat ručně, chráním prsty textilní lepící páskou. Kvalitní drogu také získáme odštípáváním květem obalených krátkých větviček - do 20cm, z kterých po usušení květ oklepáváme. Plody trháme ručně a to vždy zcela zralé a modré, ukládáme do košů nebo přepravek. Ruce chráníme rukavicemi.

Sušení

Květ trnky sušíme ve velmi tenké vrstvě na plném slunci. Pokud je špatné počasí, sušíme umělým teplem do 40°C ve vrstvě do 2cm. Během sušení opatrně načechráváme. Květy chráníme vždy před světlem a vlhkem, jinak zhnědnou. Plod trnky sušíme umělým teplem do teploty 40°C. Vhodné je sušit plody na sítech ve vrstvě do 4cm. Během sušení občas promícháme. Dobře usušené trnky jsou tvrdé, svraštělé a mají modročernou barvu. Pokud je plod dobře usušený, při smáčknutí nesmí mazat.

Použití

Květová droga, díky vysokému obsahu flavonoidů, má výrazný močopudný účinek a tak bývá často zastoupená v ledvinových čajových směsích. Pomáhá organismu zbavovat se nadbytečného sodíku a tím šetří ledviny a snižuje krevní tlak. Také má lehké projímavé účinky a celkově zlepšuje látkovou výměnu. Plody naopak mají účinky protiprůjmové a tlumí nadýmání. Jsou také vhodnou surovinou pro přípravu kloktadel, nebo čajů při zánětlivých chorobách sliznic.

Několik zajímavých receptů pro Vás

Čaj z květů trnky
2 čajové lžičky květů přelijeme 2dcl vřelé vody a necháme asi 5min. vylouhovat. Pijeme 1x denně po dobu 3 až 4 dnů. Čaj slouží jako mírné projímadlo a pomáhá při potížích močového ústrojí, včetně ledvin. Při dávkování 2 až 3 šálky denně, slouží jako prostředek na čištění krve.

Nápoj z plodů proti průjmu
Hrst sušených plodů vhodíme do ½ l červeného vína a vaříme cca 10min. Můžeme přidat skořici či hřebíček. Pijeme 1 - 2dcl denně. Trnkový extrakt proti průjmu
25g trnek plodů naložíme do 1/8 l čistého lihu a necháme 7 dní louhovat. Občas směsí zatřepeme. Užíváme 2x denně 1 polévkovou lžíci. Čaj z listů trnky
Listy se užívají jako náhražka čínského čaje, nebo se jejich odvar v kombinaci s citrónovou šťávou používá při nachlazení. Čaj, mimo jiné, je významný svým vysokým obsahem tříslovin. Kloktadlo s květem trnky
1díl květu trnky, 1 díl měsíčku lékařského a 1 díl řepíku vaříme asi 2 minuty, poté scedíme a vychladlým odvarem kloktáme při bolestech v krku. Griotka z trnek
Svaříme 2 a ¼ l vody s 2 litry plodů trnek a vaříme, dokud trnky nepopraskají. Po vychladnutí přelijeme do 5 l láhve a necháme 5 dní odstát v chladu. Šestý den přecedíme přes plátýnko a přidáme 1,20 kg krystalového cukru. Vaříme přibližně 15minut a sbíráme pěnu. Po vychladnutí přidáme ¼ l rumu a 1 malou griotkovou tresť. Zamícháme a plníme do připravených láhví, které těsně uzavřeme.autor:
datum vydání:
17. září 2010


Diskuze k článku „Trnka obecná (Prunus spinosa) jako bylinka“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!