Trnka obecná (Prunus spinosa) jako bylinka
Způsob sběru
K léčivým účelům se sbírá jak květ, tak i plod. Květ trnky sbíráme ručně v době plného květu. Jednou z možností, jak květ získat, je setřásat jej na čisté plátno předem položené pod keře. Pak je třeba květ přebrat a zbavit mladých lístků a větviček, které na plátno také napadají. Pokud budeme trnku sdrhávat ručně, chráním prsty textilní lepící páskou. Kvalitní drogu také získáme odštípáváním květem obalených krátkých větviček - do 20cm, z kterých po usušení květ oklepáváme. Plody trháme ručně a to vždy zcela zralé a modré, ukládáme do košů nebo přepravek. Ruce chráníme rukavicemi.
Sušení
Květ trnky sušíme ve velmi tenké vrstvě na plném slunci. Pokud je špatné počasí, sušíme umělým teplem do 40°C ve vrstvě do 2cm. Během sušení opatrně načechráváme. Květy chráníme vždy před světlem a vlhkem, jinak zhnědnou. Plod trnky sušíme umělým teplem do teploty 40°C. Vhodné je sušit plody na sítech ve vrstvě do 4cm. Během sušení občas promícháme. Dobře usušené trnky jsou tvrdé, svraštělé a mají modročernou barvu. Pokud je plod dobře usušený, při smáčknutí nesmí mazat.
Použití
Květová droga, díky vysokému obsahu flavonoidů, má výrazný močopudný účinek a tak bývá často zastoupená v ledvinových čajových směsích. Pomáhá organismu zbavovat se nadbytečného sodíku a tím šetří ledviny a snižuje krevní tlak. Také má lehké projímavé účinky a celkově zlepšuje látkovou výměnu.
Plody naopak mají účinky protiprůjmové a tlumí nadýmání. Jsou také vhodnou surovinou pro přípravu kloktadel, nebo čajů při zánětlivých chorobách sliznic.
Několik zajímavých receptů pro Vás
Čaj z květů trnky
2 čajové lžičky květů přelijeme 2dcl vřelé vody a necháme asi 5min. vylouhovat. Pijeme 1x denně po dobu 3 až 4 dnů. Čaj slouží jako mírné projímadlo a pomáhá při potížích močového ústrojí, včetně ledvin. Při dávkování 2 až 3 šálky denně, slouží jako prostředek na čištění krve.
Nápoj z plodů proti průjmu
Hrst sušených plodů vhodíme do ½ l červeného vína a vaříme cca 10min. Můžeme přidat skořici či hřebíček. Pijeme 1 - 2dcl denně. Trnkový extrakt proti průjmu
25g trnek plodů naložíme do 1/8 l čistého lihu a necháme 7 dní louhovat. Občas směsí zatřepeme. Užíváme 2x denně 1 polévkovou lžíci. Čaj z listů trnky
Listy se užívají jako náhražka čínského čaje, nebo se jejich odvar v kombinaci s citrónovou šťávou používá při nachlazení. Čaj, mimo jiné, je významný svým vysokým obsahem tříslovin. Kloktadlo s květem trnky
1díl květu trnky, 1 díl měsíčku lékařského a 1 díl řepíku vaříme asi 2 minuty, poté scedíme a vychladlým odvarem kloktáme při bolestech v krku. Griotka z trnek
Svaříme 2 a ¼ l vody s 2 litry plodů trnek a vaříme, dokud trnky nepopraskají. Po vychladnutí přelijeme do 5 l láhve a necháme 5 dní odstát v chladu. Šestý den přecedíme přes plátýnko a přidáme 1,20 kg krystalového cukru. Vaříme přibližně 15minut a sbíráme pěnu. Po vychladnutí přidáme ¼ l rumu a 1 malou griotkovou tresť. Zamícháme a plníme do připravených láhví, které těsně uzavřeme.
autor:
Diskuze k článku „Trnka obecná (Prunus spinosa) jako bylinka“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Skořice – kůra nejen do štrúdlu | Ne každý vánoční balicí papír patří do modrého kontejneru | Neodpírejme si kapra |
zobrazit více článků... |